Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji İnternet Twitter hisseleri çakıldı - Teknoloji Haberleri

    HABERTURK.COM/EKONOMİ SERVİSİ

    Twitter Ocak-Mart döneminde 435.9 milyon dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Sosyal medya devinin gelirleri geçen yıla oranla yüzde 74 artsa da analistlerin 456 milyon dolarlık gelir beklentisinin altında kaldı. Firmanın bu çeyreğe dair kendi öngörüsü ise 440-450 milyon dolar arasındaydı.

    Twitter söz konusu dönemde 162.4 milyon dolar net zarar açıkladı. Zararı geçen yılın yanı dönemine göre yüzde 23 yükseldi. Sitenin aylık aktif kullanıcı sayısı ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 18 artışla 302 milyona ulaştı. Aktif kullanıcı sayısında hedeflerin tutup, gelirlerde tutmaması Twitter'ın reklam gelirleriyle ilgili soru işaretlerinin artmasına sebep oldu.

    Twitter'ın hayalkırıklığı yaratan mali sonuçları borsada işlem gören hisselerinin çakılmasına sebep oldu. Firmanın hisseleri normal seansta yüzde 18.2, kapanış seansında ise yüzde 2 düşüş yaşadı. Bu şirketin piyasa değerinin yaklaşık 7 milyar dolar eriyerek 33.8 milyar dolara gerilemesine sebep oldu.

    TWITTER SONUÇLARI TWITTER ÜZERİNDEN SIZDI

    Yüzde 18.2'lik düşüşün neredeyse tamamı borsanın kapanışına 1 saat kala yaşandı. Twitter aslında mali sonuçlarını kapanıştan sonra açıklamayı planlıyordu ancak Selerity isimli bir finansal hizmetler firması sonuçları kapanışa 1 saat kala, hem de Twitter hesabından açıklamaya başladı. İşlemler devam ederken @Selerity hesabından sonuçların sızdırılması Twitter hisselerinin serbest düşüşe geçmesine sebep oldu. Selerity, sonuçları Twitter'ın resmi yatırımcı ilişkileri sitesinden aldığını ve herhangi bir 'hack' olayına karışmadıklarını açıkladı.

    New Jersey merkezli küçük bir firma olan Selerity güçlü bilgisayarlar aracılığıyla internet üzerindeki finansal haberleri hızlı bir şekilde çekip müşterilerine iletiyor. Twitter da resmi açıklamasından 1 saat önce sonuçları siteye yüklemeye başlayınca Selerity'nin radarından kaçamadı. Bu sızıntı üzerine firma piyasa kapanmadan yarım saat önce resmi olarak sonuçları açıklamak zorunda kaldı.

    İŞTE O SIZINTI:

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ