Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM

Apple'ın merakla beklenen yeni ürünlerinin duyurularının Mart ayı sonlarında yapılacağı iddia edildi. Gizli kalmak isteyen tedarik zinciri kaynaklarına göre en olası tarih 20 Mart ve Cuma günü arasında, muhtemelen 24 Mart.

Hangi ürünlerin duyurulacağı açıklanmasa da iddialar 3 yeni iPad Pro modeli üzerinde yoğunlaşıyor. Tamamen yeni 10.5 inç boyutundaki serinin yanı sıra güncellenmiş 9.7 ve 12.9 inçlik modellerin de açıklanması bekleniyor. 

KGI Securities'tan Ming Chi Kuo, Barclays analisti Blayne Curtis ve ünlü Japon teknoblog Mac Otakara bunların tanı sıra iPad mini 4 serisinin yerini alacak yeni bir 7.9 inçlik ürün de beklediğini belirtti. 

Zaman var mı?

Mac Otakara geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Apple'ın Mart ayında düzenleyeceği bir etkinlikte yeni iPad Pro serisiyle birlikte yeni Apple Watch ve 128 gb depolama alanına sahip, daha geniş bir iPhone SE ürünlerini tanıtacağını iddia etmişti.

Ayrıca, Afrika'da AIDS'in önlenmesine katkıda bulunmak ve yardımcı olmak için oluşturulan Product Red kampanyasının bir parçası olarak iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ürünlerinde de kırmızı renk seçeneği getirilecek.

Öte yandan, Apple bu tür bi etkinlik için medya kuruluşlarına herhangi bir davette bulunmadı ancak yine de önceki yıllardaki ürün lansmanlarına bakıldığında Apple'ın elini çabuk tuttuğu da dikkatlerden kaçmıyor. 2015 yılında 9 Mart'ta etkinlik için 11-12 gün öncesinde, 26 Şubat'ta davetiye gönderen, geçen yıl 21 Mart'ta yapılan lansman için de 10 Mart'ta çağrıda bulunan Apple'ın 24 Mart için de ajandası uygun.

Yeni ürünler için diğer iki duyuru senaryosu ise Mart ayını es geçerek yapılacak bir Bahar organizasyonu ve tıpkı 2014 Mart ayında dördüncü jenerasyon iPad serisinin fiyatlarını düşürerek 399$ çektiği zaman yaptıkları üzere basın bülteni etrafında yoğunlaşıyor. Kimi raporlar ise 10.5 inç iPad Pro için oluşabilecek sevkiyat gecikmeleri nedeniyle Apple'ın duyuru tamamen erteleyeceğini iddia eden uzmanlar da var. 

Kaliforniya merkezli şirket geçtiğimiz 6 yılda 4 kez Mart etkinliği duyurmuştu. 2011 ve 2012 yıllarında yeni iPad modelleri için Yerba Buena Center'ı seçen Apple, 2015 yılında da Apple Watch tarihlerini ve fiyatlamasını açıklamıştı. Geçen yıl ise Town Hall'da 9.7 inç büyüklüğündeki iPad Pro ve iPhone SE duyuruları gelmişti.

İnsanlar iPhone değiştirdiği sıklıkta iPad değiştirmiyor. Hatta, 2010-12 yılları arasında piyasaya çıkan ilk dört jenerasyon iPad'ler genel kullanım içinde % 45 yere sahip.

Yeni iPad özellikleri

Yeni açıklanacak tüm 10.5 inç iPad Pro modellerinin daha ince kenarlı olması ve home tuşunun olmaması bekleniyor. Üstelik quad mikrofonlar ve daha yüksek çözünürlüklü bir ekranla birlikte. Yeni tasarımın aynı zamanda söylenti halindeki 5.8 inç iPhone cihazının habercisi olacağı konuşuluyor. 

Revize edilen 12.9 inç iPad Pro modeli 12 megapiksel arka kamera ve mevcut 9.7 inç modelde olduğu gibi True Tone display özelliğiyle beraber gelecek. True Tone, ortam uyumunu sağlamak için renk ve yoğunluğu otomatik olarak uyarlayan, ileri düzeyde dört kanallı ambient ışık sensörleri kullanıyor.

Son çeyrek raporlarına göre 13.3 milyon iPad satan Apple toplamda 5.5 milyar $ ciro yaptı. Böylelikle, ürün satışı bazında geçen yıla göre % 19, ciro bazında da % 22 kayıp yaşadı. Öte yandan, yeni modellerin ne kadardan satışa sunulacağı ile ilgili bir bilgi bulunmuyor..