Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Habertürk Gazetesi’nin ev sahipliğinde dördüncü kez bir araya gelen Türk turizminin önde gelen temsilcilerine seslenen Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, müze ve ören yerlerindeki ziyaretçi sayısının bu yıl 35 milyon kişiye koştuğunu söyledi.

Özellikle İstanbul'da Topkapı Sarayı ve Ayasofya müzelerinde haftanın belirli günlerinde yığılmalar olduğunu ifade eden Ulusoy, Turizm Bakanlığı ile önce Topkapı ardından da Ayasofya için erken rezervasyon ve kademeli fiyat sistemine geçmek için hazırlık yaptıklarını açıkladı.
Bu yıl Topkapı Sarayı Müzesi'ni 4 milyon kişinin ziyaret etmesini beklediklerini ifade eden Ulusoy, “Topkapı herkesin aklına estiği zaman gezebileceği bir yer olamayacak. Çünkü oldukça yoğun bir talep var. Burası için randevulu sisteme geçiliyor. Bu Dolmabahçe Sarayı'nda başarıyla uygulanan bir sistem” dedi. Bilet fiyatlarının uçaklarda  olduğu gibi kademeli olabileceğini anlatan Ulusoy, mesai saatleri dışında Topkapı Sarayı'nı ziyaret etmek isteyen büyük grupların da bir miktar daha fazla bedel karşılığı bu ziyareti yapabileceklerini anlattı.

DUBAİ'DE DE UYGULANIYOR
2010 yılında müzelerden elde edilen toplam gelirin 80 milyon TL olduğunu anımsatan Ulusoy, 2011'de bu rakamın 156 milyon liraya ulaştığını bu yıl ise beklentinin 175 milyon lira olduğunu ifade etti. Bu arada ilk olarak İstanbul'daki yoğun ilgi gören müzelerde başlaması beklenen sistem dünyada bazı ülkelerde de uygulanıyor.  Örneğin Dubai'de dünyanın en büyük binası Burj Khalifa'ya girişte erken rezervasyon büyük avantaj sağlıyor. Binanın tepesinde bulunan At The Top isimli gözlem alanına girmek için internettten tarih ve saat belirterek bilet alırsanız 27 dolar, kapıda bilet almak isterseniz 108 dolar ödeniyor. 30 gün öncesine kadar yapılabilen erken rezervasyonla kredi kartı başına en fazla 10 bilet alınabiliyor.

 

Topkapı Sarayı Müzesi’nde dün adeta izdiham yaşandı. Sarayın önünde yaklaşık 200 metrelik ziyaretçi kuyruğu oluştu. Ziyaretçi kuyruğu sarayın bahçesine taştı.

 

 

RAKAMLAR ÇOK İYİ 2012'DEN UMUTLUYUZ
Habertürk Gazetesi’nin düzenlediği toplantıya katılan turizmciler hem iç hem de dış turlar için bu yılın rakamlarının geçen yıldan çok daha iyi olduğunu ifade ettiler. Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan, iç turizmde geçen yıl mayıs  ayında ulaştıkları rakamları bu yıl martta yakaladıklarını ifade ederken Pronto Tour Pazarlama Müdürü Sarp Özkar, aralık ayında başladıkları yurtdışı erken rezervasyon ile İtalya, Orta Avrupa ve Barcelona-Madrid turlarının büyük oranda tükendiğini söyledi. Anı Tur’un patronu Veli Çilsal da “Yurtiçi ve yurtdışında pazarlık şansımız arttı” dedi
 

"VATANDAŞA 2. KONUTU BİZ YAPTIRDIK SUÇLUYUZ!"
İç turizmde pazarın yüzde birlik rakamlardan 9.5 milyon tatilciye ulaştığına dikkat çeken Ulusoy, erken rezervasyon sistemiyle birlikte Türk tatilcilerin yabancı turistlerin konaklama fiyatına kendi memleketlerinde tatillerini yapabildiklerini kaydetti. Ulusoy, "Ancak Türkiye’de ikincil konutların bu kadar çok yapılmasında hepimizin suçu var. Biz vatandaşımıza rahat tatil imkânı sunmayınca, onlar da kendilerine başlarını sokabilecekleri yerler yaptılar. Şimdi tatil onların da hakkı” diye konuştu. Ulusoy, hedeflerini Türkiye’de de 35 milyon yerli turisti gezdirip, buradan ekonomiye 40 milyar liralık yıllık katkı sağlayacak şekilde belirlediklerini söyledi.

35 MİLYONU GEÇERİZ
Türkiye’nin son yıllarda turist potansiyelini oldukça genişletip çeşitlendirdiğini anlatan Başaran Ulusoy, “Suriye ve İran’dan gelen turist anlamında hâlâ kaybımız devam ediyor. Ancak buna rağmen artışımıza devam edeceğiz. Bu yıl gelen yabancı turist sayısında 35 milyonu geçeceğiz” dedi. Türkiye’de turizm sektörünün önemine dikkat çeken Ulusoy, bir ihracatçının 100 liralık ihracat yapmak için 65 liralık ithalat yapmak zorunda kaldığına dikkat çekerek, “Biz turizmciler ise tamamen Türkiye’de üretip ülkemize kazandırıyoruz” ifadelerini kullandı. Ulusoy, “Türkiye müşteri bekleyen turizm ülkesi sınıfından çıkıp, tatil müşterisi gönderen bir ülke haline geldi” diye konuştu."HABERTÜRK OLARAK TURİZMCİNİN YANINDAYIZ"
Turizmcilere “kıymetli bir sektörün temsilcileri” olarak seslenen Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih
Altaylı da yaptığı konuşmada Habertürk olarak her zaman işini iyi yapanların, yaptığı işle Türkiye’ye katkı  sağlayanların yanında olmaya devam edeceklerini söyledi. Türk basınında tarafsız kalıp, emniyet supabı görevi görmeye çalıştıklarını ifade eden Altaylı, “Turizmciler olarak kendinizi yalnız hissettiğiniz her zaman bugün olduğu gibi Habertürk’ün yanınızda olduğunu bilmenizi istiyorum” diye konuştu.Ünsal Ereke / Gazate Habertürk