Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Japonya'nın Tokorozawa kentinde yaşayan 19 yaşındaki Ryusei Ouchi, pek çok yaşıtı gibi kaykaya binmeyi seven bir genç. Ancak Ouchi'yi yaşıtlarından ayıran bir özelliği var, görme engelli olması.

Reuters ajansının haberine göre nadir görülen bir rahatsızlık nedeniyle 7 yaşından itibaren görme kaybı yaşamaya başlayan Ouchi, 15 yaşına geldiğinde görme yetisini tamamen kaybetmeden kaykay sürmeyi öğrenmeye karar vermiş.

"Kaykaya binmeyi seviyorum. Kaykay sürerken ne kadar güvende olduğumu bilmiyorum, ama hayat böyle bir şey" diyen Ouchi, haftada birkaç kez evi yakınlarındaki kaykay parkına gidiyor.

Kayarken yolda yürürken engelleri anlamak için kullandığı bastonunu elinde tutan Ouchi, sürekli geldiği kaykay parkındaki engellerin yerlerini zihninde canlandırdığını belirtiyor.

Kaykayın paralimpik olimpiyatlarında resmi bir dal olarak kabul edilmesi halinde pek çok engellinin bu sporla ilgileneceğini vurgulayan Ouchi, "Şu anda görme özürlüler arasında kaykay yaygın değil, yani en azından toplumdaki genel yargı bu yönde" diye konuştu.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri