Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika HDP'li Celal Doğan ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmenin ayrıntıları ortaya çıktı

    Doğan'ın Erdoğan'la görüşmesi, HDP ile Cumhurbaşkanı arasındaki 'ilk resmi temas' olarak görülüyor.

    7 Haziran seçimlerinin ardından HDP ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında bilinen bir görüşme yoktu. HDP ile Hükümet arasındaki resmi son görüşme ise Dolmabahçe'de gerçekleşmişti.

    Ancak bu görüşmeye de Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Dolmabahçe'deki ortak görüntü yanlıştı" demişti.

    Gelen bilgilere göre görüşme bir saat sürdü. Celal Doğan görüşmeyi doğrularken, görüşme talebinin kendisinden gittiğini aktardı.

    "Belediye Başkanıyken aşinalığımız, hukukumuz var. Gittik, geldik. Onun dışında da görüşmelerimiz oldu" sözleriyle tanışıklıklarını anlatan Doğan, görüşmeyi "Türkiye'nin bugünkü ortamını değerlendirme konusunda bir sohbetti" sözleriyle özetledi.

    HDP milletvekili Celal Doğan, Cumhurbaşkanı ile yapılan görüşmenin "parti adına bir görüşme olmadığının" altını çiziyor.

    Doğan görüşmenin içeriği konusunda "Onlar ikili görüşme konusu. Bilgi verme şansım yok. Çok mesele konuştuk" demekle yetindi.

    Doğan, konuşulan meseleleri ayrıntılandırırken örnek olarak Gaziantep'te çevre kirliliği nedeniyle tartışma yaratan Nizip Çayı'nın bile Cumhurbaşkanı ile görüşmede gündeme geldiğini aktardı.

    "KOALİSYONU KONUŞTUK AMA..."

    Celal Doğan koalisyon olasılıkları ile ilgili " Tabii ki bunları konuştuk" dedi ancak "Ama ayrıntıları söyleme şansım yok; O'nun fikri şöyledir, benim fikrim böyledir. Çünkü rıza almadan bir şey söyleme sansım yok. İki kişi arasındaki konuşma" sözleriyle de detay vermekten kaçındı.

    "Bir AKP-HDP koalisyonu seçeneği gündemde mi?" sorusuna ise Celal Doğan şu yanıtı verdi:

    "Bunlar konuşulsa bile söyleme şansım yok, ayıp olur. Çünkü o konuda yetkili değilim."

    Doğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin parti yönetiminin bilgisi dahilinde olmadığını, "kendi şahsi görüşüyle gittiğini" söylüyor.

    Doğan "Cumhurbaşkanı ile görüşmek Türkiye'de ambargolu mu? Koalisyon olsun olmasın, devletin başındaki önemli bir aktördür" değerlendirmesini yaptı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ