Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk'e yaptığı açıklamada, Rus uçağının Türkiye sınırını ikinci defa ihlal etmesi hakkında, "Rus uçaklarının ihlal etmesi kabul edilemez. Hükümet gereğini yapacaksa doğal karşılarız" dedi. Kılıçdaroğlu, CHP'de bir milletvekilinin Atatürk portresini indirdiği iddiaları üzerine, "Çarşamba günü MYK'mız toplanacak. O gün sonucu paylaşacağız. Bilgiler bizde var" ifadelerini kullandı. 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Habertürk TV'de açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

RUS UÇAĞININ SINIR İHLALİ 

Bir ülkenin sınırları korunması esastır. Bizim sınırlarımız ihlal ediliyorsa gereği yapılmalı. Angajman kuralları belirlenmiştir. Rus uçaklarının ihlal etmesi kabul edilemez. Hükümet gereğini yapacaksa doğal karşılarız. Sınır ihlali olduğu açıkça görülüyor. 

TERÖRLE MÜCADELE

Devletin meşru zeminde müdahale etmesi son derece doğaldır. Biz hukuk içinde terörle mücadele edilmeli, sivil kayıplar olmamalı, Türkiye'nin haksız duruma düşmemesi gerekir. Terörle mücadele elbette yapılacaktır, bu konuda gereken desteği vereceğiz. İnsanların özgürce yaşamalarını, düşüncelerini özgürce açıklamalarını isteriz.

Geçmişte Sayın Davutoğlu ile birkaç kez bir araya geldik. Bu konuda yine ihtiyaç çıkarsa görüşlerimizi ifade ederiz. Doğuya, güneydoğuya en çok yardım, heyete gönderen parti biziz. İnsanlarımızın burnunun kanamasını istemeyiz. PKK'nın eline silah alması, sivil kayıplarına yol açması asla kabul edilemez. 

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Türkiye'de bugün neden anayasayı, darbeyi tartışıyoruz? Gelin, Türkiye'yi darbe hukukundan arındıralım. Biz buna Anayasa Uzlaşma Komisyonu demiyoruz, darbe hukukundan arındırma olursa çok önemli atmış oluruz. Darbe yasalarının da değişmesi lazım. Türkiye'de bugün basının hür olduğunu iddia eden bir Allah'ın kulu yok. Madem medya özgür olacak, o zaman bu yasaları da değiştirelim. Bizim masada söyleyeceklerimiz bunlar. Ben bunları Meclis Başkanı'na mektupla birldirdim. Bu bağlamda Türkiye'de biz özgürlükçü demokrasiyi başlatacak adımlar atacaksak, her türlü çalışmayı yapacağız.

Sayın Davutoğlu'na darbe hukukuna karşı olduğumuzu, bu konuda pek çok örnek vermiştim. Biz darbe hukuku üzerine tarama yaptık. Arkadaşlarımız bu taramalarla komisyona gidecek. Biz herkes düşüncesini ifade etsin, medya özgür olsun, baskıcı hükümet olmasın istiyoruz. Bunları arkadaşlarımız ifade edecek.

ATATÜRK PORTRESİ TARTIŞMALARI

Çarşamba günü MYK'mız toplanacak. O gün sonucu paylaşacağız. Bilgiler bizde var. Mustafa Kemal Atatürk, sadece CHP, Türkiye açısından değil, tüm dünya açısından önder olan bir lider. Kimse onun fotoğrafını indirmeye dahi cesaret edemez. Biz onu seviyoruz, devrimlerine inanıyoruz. Çarşamba günü kararımızı vereceğiz. 

"AHLAK ÇOK ÖNEMLİ BİR KAVRAMDIR"

İnsanlar bir söz verdiyse o sözün arkasında dururlar. Partilerin salı günü grup konuşmaları vardır. Sayın Cumhurbaşkanı, özellikle CHP Genel Başkanı'nın konuşacağı saatte program yapması ne kadar ahlaki, ne kadar doğrudur. Bu bizi rahatsız ediyor. Özel tartışmalarımız olabilir, ben hiçbir tartışmadan çekinmem, korkmam. Benim sesimin kesilmesi için farklı toplantılar düzenliyorsa, farklı amacı olduğu ortaya çıkıyor. Cumhurbaşkanı da söz verdiyse, sözünün arkasında dursun. Ben inandığım yolda devam edeceğim. Ben ahlakı, şerefi, insanlarımızın değerini, güveni, sözlerin tutulması gerektiğini savunuyorum. Veremeyeceğim hiçbir hesap yok. Ben asla ve asla inandığım yoldan dönmem. 

CHP KURULTAYI

Yeni yüzlerimiz, yeni arkadaşlarımız var. Onlar Türkiye'nin sorunlarına çözüm getirecek arkadaşlarımız. Siyaset bir dönüşüm aracıdır. Uyguladığımız bir çizgi içinde yeni arkadaşlar gelecektir, yeni düşünceler çıkacaktır. 

Gürsel Tekin'in dışarıda kalacağını beklemiyordum. Delegenin vereceği oya hepimiz saygı duymamız gerek. Büyük bir olgunlukla karşıladı. Çalışıyor. Görüşüyoruz. Gürsel Tekin siyasetten de CHP'den de kopmadı."