Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Dışişleri Bakanı'nın telefon trafiği... Mevlüt Çavuşoğlu'ndan John Kerry'ye "top atışı" şartı

    Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün gece ABD Dışişleri John Kerry ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cübeyr ile telefonda görüştü. Çavuşoğlu iki mevkidaşıyla Suriye'deki son gelişmeleri ele aldı. Çavuşoğlu görüşmede Kerry'ye, YPG'ye yönelik top atışlarını durdurmasının koşulunu yineledi.

    Suriye konusundaki diplomasi trafiği hız kesmeden devam ediyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün gece ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cübeyr ile telefonda görüştü.

    Hem ABD Dışişleri Bakanı John Kerry hem de Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cübeyr ile yapılan görüşmede Suriye'deki son gelişmeler, arazideki son durum ele alındı.

    Ankara, 17 Şubat'taki saldırıya rağmen, "YPG'ye güveniyoruz" açıklaması yapan Washington yönetimine, duyduğu rahatsızlığını iletti. Münih'te alınan "Suriye'de 1 hafta içinde çatışmaların durması" kararını hatırlatıp, "Esad, Rusya ve YPG Münih'te varılan anlaşmaya uyarsa top atışlarını durduruz" mesajını yineledi.

    Görüşmelerde ılımlı mıhalefetin nasıl güçlendirilebileceği de konuşuldu. Bu çerçevede Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı el-Cübeyr'in "Ilımlı muhalefete karadan havaya füze verilmesi" önerisi ele alındı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ