Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Erdoğan, konuk Cumhurbaşkanına inşaatı gösterdi
    1

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile bir araya geldiği Conrad Otel'de, konuğuna Boğaz manzaralı odadan Çamlıca Tepesi'ndeki cami inşaatını gösterip bilgi verdi.

    2

    Erdoğan, "Somali 6. Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu" dolayısıyla Türkiye'de bulunan Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile Conrad Otel'de bir araya geldi.

    3

    Otelin Boğaz manzaralı odasında gerçekleşen görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, halen inşaatı devam eden Çamlıca Camii'ni konuk Cumhurbaşkanı'na uzaktan gösterdi.

    4

    Bu arada, görüşmede, iki Cumhurbaşkanı'nın huzurunda, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Somali Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Elektrik Alanında İşbirliği Anlaşması" da imzalandı.

    5

    Türkiye tarafında imzayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak attı.

    6

    İnşa çalışmaları devam eden Çamlıca Camisi, ileri teknoloji kullanılarak oluşturulan akustik hesapları ve ses sistemiyle, günümüzden 50 yıl sonra da teknolojiyi yakalayacak şekilde donatılıyor.

    7

    Yaklaşık 500 kişinin gece gündüz çalıştığı Çamlıca Camisi'nde 6 minarenin kaba inşaatları tamamlandı. 90’ar metre uzunluğundaki bir ve iki numaralı minarelerin külahları takılırken diğer minarelerin külahlarının takılması için uygun hava durumu bekleniyor.

    8

    Kaba inşaatı yaklaşık 125 bin metrekare alanda devam edilen inşaatın önemli bir adımı olan caminin kapalı bölümünün üzerini kapatacak dev kubbenin yapımı ise hızla sürüyor.

    9

    Bittiğinde 72 metre yüksekliği ve 35 metrelik çapı olacak dev Kubbenin kaba inşaatının önümüzdeki haftalarda tamamlanması bekleniyor.

    10

    Dev kubbenin tamamlanmasıyla Çamlıca Camii şantiyesinde kaba inşaat tamamlanmış olacak.

    11

    Kapalı bölümdeki dev kubbenin yanı sıra çeşitli boylarda 39 kubbe daha bulunacak.

    12

    Caminin avlu kısmında 21, "son cemaat" adı verilen caminin giriş kısmında ise 9 kubbe bulunacak.