Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Yargı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Mahkemeleri kutsamayın

    Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AYM'nin Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili verdiği karar ile kendisini ilk mahkeme yerine koyduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da eleştiri hakkı bulunduğunu, mahkemelerin ve kararların kutsanmaması gerektiğini söyledi.

    TBMM'de devam eden 2016 Yılı Bütçe Kanun Tasarısı görüşmelerinin dördüncü turunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Ceza ve İnfaz Kurumları İle Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu bütçeleri ele alınıyor.

    Adalet Bakanlığı, Ceza ve İnfaz Kurumları İle Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu bütçeleri üzerine hükümet adına söz alan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Gerek hukuk devletini güçlendirmek, gerek insan hak ve hürriyetlerini her bir birey için hayata geçirebilmek için Türkiye'nin mutlaka yeni bir anayasa yapmaya ihtiyacı vardır" dedi.

    "DARBE YASALARININ ANASI 1982 ANAYASASIDIR"

    Anayasa'nın 17 defa değiştirildiğini, insicamın bozulduğunu belirten Bakan Bozdağ, "Bu anayasayı biz değiştire değiştire hukuk devletini tam anlamıyla inşa edemeyiz, insan ve hak ve hürriyetlerini teminat altına alamayız, ülkemizi modern demokratik hukuk devletlerinin sahip olduğu yeni özellikleri ile mükemmel olan bir anayasa haline getiremeyiz. İstediğiniz kadar değiştirin, o ruh orada durduğu sürece istediğiniz neticeyi alamıyorsunuz. O ruhu öldürmek için yeni anayasa yapmak gerekir. Bilmemiz lazım ki, darbe yasalarının anası 1982 anayasasıdır. Bu işin anası olan anayasadan işe başlayalım, önce onu tarihe gönderelim, sonra diğer adımları atalım. Sanki anayasa yapmak darbe yapan generallere ve onların emir erlerine mahsusmuş gibi duruyor. Bu tabuyu ancak bu Meclis yıkabilir. Darbecilerin anayasası değil, milletin anayasası ile Türkiye'nin yoluna devam etmesi gerekir" diye konuştu.

    "KARARLAR ELEŞTİRİLEMEZ DİYE BİR ŞEY YOK, MAHKEMELERİ VE KARARLARI KUTSAMAYIN"

    "Hataları birlikte ortadan kaldırabiliriz, anayasayı birlikte değiştirebiliriz. Yargı ile ilgili konularda bütün partileri birlikte hareket etmeye davet ediyorum" açıklamasında bulunan Bakan Bozdağ, bazı kanunların değiştirildiğini, bazı kanun tasarıları üzerinde de çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Anayasa Mahkemesinin Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili davaya yönelik kararını hatırlatan Bakan Bozdağ, AYM'nin idari ve yargısal yolları tüketilmemiş konularda bireysel başvuruları inceleyemeyeceğini ve karar veremeyeceğini söyledi. Bakan Bozdağ, "Anayasa mahkemesi bireysel başvuru incelemesinde bunu yaparsa o zaman ilk derece mahkemesi gibi bir konuma kendisini getirmiş olur. AYM ilk derece mahkemesi gibi hareket etmiştir, anayasada yer alan kurallarla yasada yer alan kuralları göz ardı etmiştir" şeklinde konuştu.

    Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AYM'nin karına verdiği tepkinin eleştirilmesine de cevap veren Bakan Bozdağ, "Cumhurbaşkanı herkes gibi görüşlerini açıklama, eleştirilerini yapma hak ve yetkisine sahiptir. Nasıl CHP, HDP, MHP, AK Parti kendi görüşlerini açıklıyorsa, eleştiri hakkını kullanıyorsa bu ülkenin Cumhurbaşkanı da eleştiri hakkını kullanabilir. Mahkemeler eleştirilemez, kararlar eleştirilemez diye bir şey yok. Mahkemeleri ve kararları kutsamayın" ifadelerini kullandı.

    İHA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ