Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Adana'da sokakta mendil satmadığı için anne ve babası tarafından dövülerek sol omuzu kırılan, vücudunda sigara söndürülen Suriyeli 7 yaşındaki Y.M.'ye devlet sahip çıktı. Küçük çocuğun babası Yezan M. ile annesi Visem H., çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

İddiaya göre, ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyeli Yezan M., eşi Visem H. ile 7 yaşındaki çocukları Y.M., 2 ay önce Adana'ya geldi.

Şakipaşa Mahallesi'nde kiraladıkları tek odalı evde yaşam mücadelesine giren Yezan M., geçici tarım işçiliği yaparken, anne ile oğlu da D-400 karayolundaki kavşakta mendil satmaya başladı. Sürekli kırmızı ışıkta duran araçların arasında dolaşıp, mendil satmaktan bıkan küçük çocuk, yaşıtları gibi oyun oynamak istediğini söyleyip, annesi ile birlikte işe gitmek istemedi.

'ANNEM DÖVDÜ, BABAM SİGARA SÖNDÜRDÜ'

1 ay önce mendil satmak istemeyen küçük çocuk anne ve babası tarafından dövüldü. Aldığı darbelerle sol omzu kırılan Y.M.'nin babası Yezan M. de ayrıca vücudunda sigara söndürerek işkence yaptı. Durumu fark eden komşuları, polise haber verdi. Eve gelen ekipler, küçük çocuğu ailesinin elinden kurtardı. Hastaneye götürülerek tedavi ettirilen Y.M., Çocuk Şube Müdürlüğü'nde, Sosyal Hizmet Uzmanı gözetiminde verdiği ifadesinde, "Suriye'den geldik. Annem ile ben mendil satıyorum, babam da tarlada çalışıyor. Ben işe gitmek istemedim, annem dövdü. Babam da vücudumda sigara söndürdü" diye bilgi verdi.

Şiddet mağduru M.'nin ifadesi üzerine anne Visem H. ile baba Yezan M. gözaltına alındı. Emniyetteki ifadelerinde çocuklarına şiddet uygulamadıklarını ileri süren Yezan M., "Sokakta oynuyordu eve yara bere içinde geldi. Bir yeri bilmediğimiz için de doktora götüremedik" dedi. Suçlamayı kabul etmeyen anne ile baba çıkartıldıkları mahkemece tutuklandı.

SEVGİ EVLERİ'NE YERLEŞTİRİLDİ

Gördüğü şiddet nedeniyle psikolojisi bozulan Y.M., Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Sevgi Evleri'ne yerleştirildi. Y.M.'nin travmayı atlatması için sosyal hizmet uzmanları özel çaba harcıyor. Kolu ve vücudundaki yaralar iyileşen küçük çocuk, burada çok mutlu olduğunu söyledi.

DHA