Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

150 bin lira değerindeki evini acilen 100 bin liraya satan Leyla Tatik, parayı dolandırıcıların isteği üzerine çöpe bıraktı. 100 bin lirayı alan dolandırıcılar aranırken, Tatik'in 10 bin lira havale yapmak istediği hesabın sahibi tutuklandı.

Merkez Çukurova İlçesi'nin Toros Mahallesi'nde oturan Leyla Tatik'i 27 Nisan'da telefonla arayan bir kişi kendisini 'Komiser Fatih' olarak tanıtıp, kimlik bilgilerinin bölücü terör örgütünün eline geçtiğini ve adına PKK'ya para gönderildiğini belirlediklerini söyledi. Örgüte yönelik gizli bir operasyon yürüttüklerini anlatan dolandırıcı, "Operasyonun devamı için senin para yatırman gerekiyor. Paran devlet güvencesinde, operasyon tamamlandıktan sonra paranı alacaksın. Bunu da sakın kimseye anlatma" diye uyarıda bulundu.

Komşularından 10 bin lira toplayan Leyla Tatik, PTT Bank Şubesi'ne gitti. Sürekli telefonla konuşan Tatik'in tedirgin hareketlerinden şüphelenen görevliler durumu polise bildirdi. Olay yerine gelen polis, Leyla Tatik'i uzun süren konuşmanın ardından ikna ederek dolandırılmasını önledi.

YİNE KANDIRDILAR
Leyla Tatik, Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadesinde şikayetçi olmadığı dolandırıcılar, bir gün sonra Leyla Tatik'i yeniden aradı. Yürütülen soruşturmanın devam ettiğini anlatan sahte polis, "Senin kimlik bilgilerini kullanarak Mavi Bulvar'da ev alıp satıldı, o para da örgüte gönderildi. Başın büyük belada, ne yap yap, hemen acil para bul ve vereceğimiz adrese götür" uyarısında bulundu.

Ali Sepici Bulvarı üzerindeki apartman dairesinde oturan Leyla Tatik, 150 bin lira değerindeki evini hemen satılığa çıkardı. Daire aynı gün 100 bin TL'ye satıldı. Yüreğir İlçesi'nin Güzelevler Mahallesi'ne giden Leyla Tatik, 100 bin lirayı çöp konteynerinin yanına bırakıp ayrıldı. Yaklaşık 3 saat boyunca dolandırıcılarla telefon görüşmesi yapan Leyla Tatik'in şarjı bitti. Evine dönen kadın, başından geçenleri eşi Mehmet Tatik'e anlattı.

'OPERASYONU ÇOK GÜZEL YÜRÜTÜYOR, ÖDÜLLENDİRECEĞİZ'
Çöpe bırakılan 100 bin lirayı alıp ortadan kaybolan dolandırıcılar, bu kez Mehmet Tatik'i arayıp, "Eşinizin telefonunun şarjı bitmiş. Eşiniz gizli operasyonu çok güzel yürütüyor. Bu operasyon bittiğinde ona ödül vereceğiz" dedi. Bunun üzerine şüphelenen Leyla Tatik ile eşi Mehmet Tatik, Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'ne gitti. Emniyet Müdürlüğü'ndeki polisler, Leyla Tatik'e dolandırıcıların yöntemlerini tek tek anlattı. Polisin anlattıkları karşısında şoka giren Leyla Tatik, artık dolandırıldığına inandı. Tatik, polise evini de satıp 100 bin lira parayı çöpe koyduğunu söyledi. Çöp konteynerinin olduğu bölgede yapılan incelemede para bulunamadı.

Bu arada Leyla Tatik'in bir gün önce 10 bin lira yatırması istenen hesabın sahibi 36 yaşındaki Derviş Özdemir, Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nde yakalandı. Adana'ya getirilen Özdemir, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

DHA