Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTÜRK HABER MERKEZİ

Çiçekçi Mehmet Emin Kaya, üniversite öğrencisi Feride Büşra Taşlı ve keman sanatçısı Okan Arıkan... Onlar Bağdat Caddesinde hayatını kaybedenlerden sadece üçü... Her ölüm haberinden sonra caddedeki önlemlerin yetersizliği tartışılıyordu. Henüz o ölümler unutulmamıştı ki, Bağdat Caddesi'nin devamındaki Fenerbahçe'den de bir ölüm haberi geldi.

Bu kez kurban, İstanbul Aydın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fırat Bayır oldu. Fırat, Kadıköy Bağdat Caddesi'ndeki iş yerinden motosikletiyle yola çıktı. Emniyet şeridinde seyir halindeyken, direksiyonu önüne kıran ticari taksiyle çarpıştı. Çarpmanın etkisiyle havada taklalar atan Bayır, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanede müdahale edilen ve iç kanama geçirdiği teşhis edilen 41 yaşındaki Bayır, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Yrd. Doç. Dr. Fırat Bayır için görev yaptığı İstanbul Aydın Üniversitesi'nde veda töreni düzenlenecek. Beylikdüzü Fatih Sultan Mehmet Camii'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Kıraç Mezarlığı'na defnedilecek.

VATANDAŞLAR FENERBAHÇE'YE KASİS İSTEMİŞTİ

Genç matematikçinin ölümü akıllara, bölgedeki vatandaşların Bağdat Caddesi'ne yapılan kasislerin Fenerbahçe'ye de yapılması isteğini akıllara getirdi.

YRD. DOÇ. DR. FIRAT BAYIR KİMDİR?

EĞİTİMİ

1975 yılında Bakırköy’de doğdu. 1992 yılında Adana Fen Lisesini, 1998 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümünü bitirdi. 2006 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Sayısal Bilgiler Bölümü'nde Yüksek Lisansını, 2012 senesinde de aynı bölümde Doktorasını tamamladı.

YAYINLARI

Üniversite yıllarında ünlü matematikçi Cahit Arf için 57 dakikalık belgesel çekti, 188 sayfalık First Alexandrian School Period isimli bir kitap yazdı.

Türkiye’nin ÖSS sınavına yönelik ilk uzaktan eğitim portali Torpil.com’un koordinatörlüğünü yaptı.

“Yapay Sinir Ağları ve Finans Sektörüne Ait Bir Tahmin Uygulaması” adında yüksek lisans tezini 2006 yılında tamamladı.
2007 yılında Alexander Aidan’la birlikte Mirror, Mirror in the Mall: An Empirical Application of Self Concept Theory in Segmenting Male Fashion Innovators in London isimli tamamlanmış bir makale ile Londra’da yapılan Academy of Marketing 2007 konferansına konuşmacı olarak katıldı.

Aynı yıl Türkiye Bilişim Vakfı ve Inproda İnsan Kaynakları firması ile birlikte yürütülen Türkiye Bilişim Sektörü İstihdam Roporu isimli araştırma projesinin yöneticiliğini yaptı.

Kesme Problemine Sezgisel Bir yaklaşım adında Doktora tezini 2012 yılında tamamladı. Çalışmada tekstil sektörüne yönelik, konveks olmayan düzensiz stok kesme problemine Genetik Algoritmalar kullanarak yeni bir çözüm önerisinde bulundu.

ÇALIŞMALARI

Doktora konularına paralel olarak işletme matematiği, analiz, lineer cebir, diferansiyel denklemler, tanımsal istatistik, lineer olmayan optimizasyon, kantitatif karar verme teknikleri, çok değişkenli istatistik analizi, simülasyon, zaman serisi analizi, yapay sinir ağları, genetik algoritma, bulanık mantık, simülasyon, oyun teorisi, OLAP, veri madenciliği, proje yönetimi ve diğer bilişim yönetim sistemleri ve yöneylem araştırmaları konularında çalışmalar yapmakta ve çeşitli kurum ve kuruluşlara eğitim ve danışmanlıklar vermekteydi.

1998 yılından beri çeşitli eğitim kurumlarında lise seviyesindeki öğrencilere, Türkçe ve yabancı dilde eğitim veren okulların ara sınıf öğrencilerine yönelik Matematik ve Geometri, ayrıca YGS-LYS, SAT, GRE, GMAT, IB gibi Türk, Avrupa ve Amerika üniversitelerinin kabul sınavlarına yönelik hazırlık çalışmaları yapmaktadır. Çalışmalarına, ekibiyle kurduğu ve kendi ismini taşıyan eğitim ve danışmanlık kurumunda devam ediyordu.