Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Özellikle bayram tatili için memleketlerine gitmek üzere yola çıkan vatandaşların merak ettiği İstanbul trafik durumu, 03 Haziran Pazar öğlen saat 15:00 itibariyle %11'i gösteriyor. İstanbul canlı trafik durumu ve yoğunluk durumuna göre alternatif güzergahları tercih etmenizdeki yardımcınız olacak olan İstanbul trafik yoğunluk haritasına aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İSTANBUL CANLI TRAFİK DURUMUNU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

DİNLENME TESİSLERİNDE YOĞUNLUK HAT SAFHADA

Her sene yollarda yaşanan araç trafiğine takılmamak için Ramazan Bayramı tatiline erken çıkan vatandaşlar dinlenme tesislerinde yoğunluğa sebep oldu.

İstanbul ve çevre illerden memleketlerine tatile giden vatandaşlar, sabah saatlerinde mola verme ihtiyacı duyunca Bolu'daki dinlenme tesislerinde yoğunluk yaşandı. Tesislerin park alanlarında yer bulamayan sürücüler araçlarını karayolu kenarına park etmek zorunda kaldı.

Öte yandan Bolu Dağı Tüneli'nin Ankara yönünde meydana gelen trafik kazası, trafikte yavaşlamaya ve yoğunluğa sebep oldu.

"TRAFİKTE CEP TELEFONU VE NAVİGASYON İLE UĞRAŞMAYIN"

Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı ve İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Halil Saraç, bayram öncesi yola çıkacak sürücülere uyarıda bulundu. Kazalara sebebiyet verilmemesi için dikkatli olunmasını isteyen Saraç, cep telefonu ve navigasyon cihazı ile sürücülerin direksiyon başındayken uğraşmaması gerektiğine dikkat çekti.

Dokuz günlük bayram tatili öncesi vatandaşların tatil hazırlıkları ve başladı. Tatil öncesi yola çıkacak sürücülere uyarılarda bulunan Halil Saraç, araç sürücüsünün uykusunu alarak yola çıkması gerektiğini vurguladı. Saraç, şu uyarılarda bulundu: "Bayram tatilinde yola çıkacak sürücülerimizin yola çıkmadan önce güvenli bir yolculuk için mutlaka araç bakımlarını yaptırmaları gerekiyor. Teknik bakımı yapılmayan bir araç ile kesinlikle yola çıkmamaları gerekiyor. Yağlı yiyecekler yemekten kaçınılmalı, yoğurt ve süt gibi mamuller tüketilmemelidir.

Mola verildiğinde de kafein içerikli içecekler içerek uykumuzun kaçmasına yardımcı olunmalıdır. Araç kullanacak kişinin mutlaka uykusunu iyi alması gerekiyor. Ve yolda gözleri kapandığı an mutlaka aracı kenara çekip dinlenmesi gerekiyor. Yolda giderken gözlerimi kapatayım, tekrar açayım dinlendireyim şeklinde olduğunda bu kaza nedenidir ve bu durumda kaza yapma ihtimali yüksektir."

Kazaların önlenmesi için önemli bir hususunda hız limitlerine uymak olduğunu ifade eden Saraç, şunları kaydetti: "Hız limitlerine uyulmalı, kural ihlali yapılmamalı, aşırı hızdan kaçınılmalı, seyir esnasında cep telefonu, navigasyon gibi elektronik cihazlar ile uğraşmaktan mutlaka kaçınılmalı. Aracın arka cam kısmına kesinlikle görüşü kapatacak herhangi bir cisim veya nesne konulmamalı. Yaz ayı olması itibari ile yol çalışmaları, asfalt dökme gibi yol tamir işleri olacaktır. Yoldaki işaretlere dikkat edilmeli, yavaş gidilmeli ve sollama yapılmamalıdır."

Seyir esnasında sadece sürücünün değil beraber yolculuk yapan kişilerinde uyması gereken kurallar olduğunu belirten Saraç konuşması şöyle tamamladı: "Sadece sürücünün değil yanında ve arkada olan yolcularında mutlaka emniyet kemerini takması gerekiyor. 10 yaşından küçük çocuklarla seyahat edecek çocukların mutlaka o çocukları arka koltukta ve çocuk koltuğunda seyahat ettirmeleri gerekmektedir. Emniyet kemeri kullanımı canımızın bir sigortasıdır. Vatandaşlarımızın mübarek Ramazan Bayramı'nı şimdiden kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim."

"BAYRAM HÜZÜN VE ACI GÜNÜ OLMASIN"

Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Yiyitalp, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi kara yollarında yaşanacak trafik yoğunluğuna karşı sürücüleri kurallara uyarak dikkatli araç kullanmaya çağırdı.
Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Yiyitalp, bayramda yola çıkacak sürücülere hayati uyarılar yaptı. Tatilde bayram yoğunluğunun büyük oranda arttığını ifade eden Yiyitalp, "Bayramlar, hüzünleri, acıları değil; mutluluk ve sevinçleri paylaştığımız günlerdir. Bayramda trafik kazaları yüzünden hüzün ve acılar yaşamamalıyız. Kurallara uyarak, ne kendi hayatımızı ne de başkalarının hayatını tehlikeye atmayalım" dedi.

KAZALARDA ARTIŞ OLDU
Yaz mevsimi ile birlikte kazalarda artış olduğunu, 9 günlük bayram tatili dolayısıyla seyahatlerde daha dikkatli olunması gerektiğini dile getiren Salih Yiyitalp, şöyle devam etti:

"Ramazan Bayramı dolayısıyla tatile çıkan ve tatilden dönenle birlikte kara yolunda ciddi bir yoğunluk olacak ve trafik artacaktır. Bu bakımdan tatil dönemlerinde kazalar artmakta ve vatandaşlarımız bu kazalarda hayatını kaybetmekte olduğunu görüyoruz. Kazaların büyük sebebi, sıcaktan ve nem oranının artmasından etkilenen sürücülerin dikkatinin dağılmasına bağlı olarak trafik kurallarına uymamak ile aşırı hız uykusuz ve yorgun araç kullanılması da kazaların artmasında önemli bir etkendir."