Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çelik, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından Uğur Mumcu Meydanı'nda tutulan "demokrasi nöbeti"ne katıldı. Burada vatandaşlara hitap eden Çelik, Türkiye'nin tarihte görülmemiş bir düşman saldırısına uğradığını söyledi.

Darbeci katil sürüsünün, "Fetullah Gülen adlı sapık bir din adamının talimatıyla" Türkiye'de rejimi değiştirip askeri diktatörlük kurmak istediğini vurgulayan Çelik, "Daha bu duyulur duyulmaz, bunlar televizyonda sahte bildiri yayınladıklarında, sahte bildiride 'Yönetime el koyduk ve Türkiye'yi yöneten herkesi yargılayacağız.' yazıyordu. Bu bildiriyi duyar duymaz televizyonlara bağlandım ve 'Asıl biz sizi yargılayacağız, hodri meydan' dedim." ifadelerini kullandı.

"Bunlar asker elbisesi giymiş bir katil sürüsüdür. Bunlar Mehmetçik değildir, bunlar Türk askeri değildir. Mehmetçik kendi milletine silah sıkmaz, milletinin üstüne tank sürmez." diyen Çelik, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımızı öldürmeye gittiler. Ellerindeki silahları bu millet onlara, düşmana karşı kullansınlar diye verdi. O helikopterleri, o tankları, o uçakları, o gemileri bu millet, dişinden tırnağından arttırıp alın teriyle alarak, bu milletin güvenliğini korusunlar diye verdi. Fakat bu darbeci katil sürüsü, milletin verdiği silahı millete çekti ve tarihin en baş köşesine alçakların yanına kendi isimlerini yazdırdılar. Her şeyi hesap etmişler, hepimizi öldürecekler, yönetime el koyacaklar, televizyonlardan kendi diktatörlüklerini yayınlayacaklar. Sonra o sapık din adamını Türkiye'ye getirip Türkiye'yi onunla yönetecekler. Ancak bunlar ruhunu şeytana sattığı için, bu milletin evladı olmadığı için bir şeyi hesap edemediler. Sizi ve gücünüzü hesap edemediler. Bunlar öyle akılsız ki, sen bizi öldürsen ne olacak? Canımız bu millete feda olsun. Bizi değil bin tanemizi öldürsen ne olacak? Bu milleti yenemesin, mağlup edemezsin."

"BU MİLLETİN İKTİDARA GETİRDİKLERİNİ SEN GÖTÜREMEZSİN"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, vatandaşların "demokrasi nöbeti"ni yakinen takip ettiğini aktaran Çelik, Erdoğan’ın bütün Adanalılara selamını iletti. Adana’nın terörle mücadelede en çok şehit veren illerin başında geldiğini, Adana’nın bu darbeye karşı, bu darbeci katillerin önüne çıkma konusunda da en kahraman ve en güçlü illerinden biri olarak ortaya çıktığını ifade eden çelik, şunları kaydetti:

"Geçmişte darbe olduğu zaman, bunlar sokağa tankı tüfeği çıkardığı zaman, vatandaşın evden çıkmamasını sağlarlardı. O zamanki siyasetçiler de şapkasını alır giderdi. Fakat şimdi gördüler ki iş değişti. Senin elinde ne olursa olsun, tank, top, tüfek ne olursa olsun, F-16 savaş uçağı… Bu millet senden yana değilse sen bu milleti mağlup edemezsin. Bu milletin iktidara getirdiklerini sen götüremezsin. Türkiye eskisi gibi değil, artık siyasetçiler eskisi gibi şapkasını alıp kaçmıyor. Hepimiz görevimizin başındayız, yüreğiniz yetiyorsa gelin alın bizi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni bombaladılar. Hala Cumhurbaşkanımızın kullandığı mekanda, Beştepe’deki millet evinde kurşun izleri, bombalama izleri duruyor. Tarihimizde hiç olmayan bir şey yaptılar, TBMM’yi bombaladılar. TBMM’ye uçaklarla saldırdılar. O TBMM’nin bütün dünyadaki meclislerden bir farkı vardır. Bütün dünyadaki meclisler bir Kurtuluş Savaşı’nın sonunda kurulmuştur ama bir tek TBMM, Kurtuluş Savaşı’ndan önce kurulmuş ve Kurtuluş Savaşı’nı komuta etmiş gazi bir meclistir."

TBMM’nin, Polatlı’dan düşman ordusunun topçusunun sesi duyulduğunda bile kapatılmadığını, milletvekillerinini çalışmaya devam ettiğini belirten Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşte TBMM Başkanımız da soyadı gibi kahramanca bir tavır alıp, bu saldırı, bu darbe teşebbüsü olduğu andan itibaren meclisi açtı. Meclis açık tutuldu, bütün milletvekilleri oraya gitti. O bombalamanın altında konuşma yaptılar ve 'sizi buraya sokmayacağız' dediler. Çankaya Köşkü’nün, Başbakanımızın kullandığı mekanın 1 ve 5 numaralı kapısından, tank sokmaya kalktılar. Kim engelledi, vatandaşlarımız engelledi.”

"BU ÜLKEYİ SAPIK DİN ADAMLARI YÖNETEMEZ"
Darbe girişimi sırasında kadınların verdiği mücadeleye değinen Çelik, "Bu kahraman kadınlarımızın ellerini, ayaklarını öpüyoruz." dedi. Darbecilere direnirken hayatını kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet dileyen Çelik, şöyle konuştu:

"Bu ülkenin sahibi sizsiniz. Bu meydandan çok söyledim bunu. Bu ülkeyi bir arzınlık yönetemez. Bu ülkeyi siyasi bir oligarşi yönetemez. Bu ülkeyi ekonomik ayrıcaklı bir sınıf yönetemez ama bir şeyi söylemeyi unutmuşum. Bu ülkeyi sapık din adamları da yönetemez. Sizin iradenize el koyamaz. Bunlar dinimizi lekeliyorlar, iftira atıyorlar, tertemiz İslam dinini kendi çıkarlarına alet ediyorlar. Fakat gördüler, Türkiye’nin her tarafında olduğu gibi Adana’da da her partiden vatandaşımız, bütün siyasi tartışmaları, aralarındaki bütün ihtilafları bir kenara bırakarak, et ve tırnak gibi birleşerek, bir tek bir şey söyledi, 'Egemenlik kayıtsı şartsız milletindir ve bu millet kendisini istemediği hiç kimseye bu egemenliği vermez."

"Bu vatan sahipsiz değil, kimsesiz değil. Türkiye Cumhuriyeti kimsesiz değil" ifadesini kullanan Çelik, meydanları dolduranlar olduğu sürece ne asker üniforması giymiş katillerin, ne hoca üniforması giymiş "sapıkların" ne de o cübbeyi giymiş "sapık din adamlarının" Türkiye'ye asla sahip olamayacağını söyledi.

"MEYDANLARDAN BİRİNE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİN ADINI VERECEĞİZ"
15 Temmuz'un ebediyen hafızalarında, şehitlerin hatıralarını yaşatacak tarih olarak kalacağını anlatan Çelik, "Adana'nın en meşhur meydanı burasıdır. İnşallah Adana'nın en görkemli meydanlarından bir tanesine, 15 Temmuz şehitlerinin ismini vereceğiz." diye konuştu. Kentteki okullara da başta Adanalı şehitler olmak üzere, diğer şehitlerin de adlarını vereceklerini belirten Çelik, şöyle devam etti:

"O okullarda okuyan çocuklar, o okullara girerken o okulun ismini ve bu milletin şanlı direnişini hatırlayacaklar. Bu milletin görkemli direnişini hatırlayacaklar. Geçmiş zamanlarda, bir grup darbeye direnmiştir ama ilk defa insanlık tarihinde bir millet, topyekün şehit olmak için, topyekün tankların önüne çıkarak, topyekün F-16'ların önüne çıkarak, topyekün şehit olmayı göze alarak bu şanlı direnişi ortaya koydu. Siz öyle büyük bir milletsiniz ki, öylesine şanlı bir direniş yazdınız ki, öylesine büyük bir direniş yazdınız ki, dünyanın en büyük sayfalarına, altın levhalarla kendi egemenliğinizi, kendi halk iradenizi, bu ülkeye sahip çıktığınızı, egemenliğin kayıtsız şartsız sizde olduğunu altın harflerle yazdınız. Şehitlerimiz bunları kanlarıyla yazdı. Gazilerimiz, o alnı öpülesi gazilerimiz namluların önlerinde direnerek, milli iradeye sahip çıktılar. İşte bakın meydanlarımızda, her siyasi partiden vatandaşlarımız, kardeşlerimiz var. Her siyasi görüşten isanlarımız var. Bütün siyasi partilere teşekkür ediyoruz. Bu muhteşem demokrasi direnişine el verdiler, güç verdiler, kuvvet verdiler. Türkiye'nin zor zamanda nasıl bir ve bütün olduğunu gösterdiler."

"FETÖ'YÜ DEVLETİN BÜTÜN KILCAL DAMARLARINDAN KAZIYACAĞIZ"
FETÖ ile mücadelenin süreceğini vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

"Bu Fetullahçı Terör Örgütü'nü, devletin bütün kılcal damarlarından kazıyacağız. Pensilvanya'daki terörist başını getireceğiz ve yargılayacağız. Niye OHAL ilan ettik? Sebebi çok açık. OHAL vatandaşlarımızın hayatlarına hiçbir zorluk getirmiyor, sizin hayatınıza hiçbir meşakkat ve zorluk getirmeyecek. Hiçbirinizin hak ve özgürlüklerinde bir geriye gidiş olmayacak ama bu FETÖ terör örgütünün hakkından gelmemiz lazım. Millet olarak, devlet olarak bunu bu bünyeden söküp atmamız lazım. Bunlar öylesine bir şeye imza attılar, öylesine büyük bir katliama giriştiler ki demek ki millet direnmeseydi, şerefli güvenlik güçleri direnmeseydi bunlar demek ki on binlerce, yüz binlerce vatandaşımızı öldürmeyi göze almışlardı."

"FETÖ'CÜ TERÖRİSTLERİN HEPSİ ORDUDAN TEMİZLENDİ"
Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde daha bir ve bütün olacaklarını, Türkiye'yi 2023'e taşıyacaklarını ve daha çok çalışacaklarını dile getirdi. 15 Temmuz'dan sonra sadece Türkiye'de değil, dünyadaki pek çok ülkede vatandaşların ellerinde Türk bayrakları ile sokaklara çıktığını belirten Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

"YAŞ'tan önce, Kanun Hükmünde Kararnameler ile bu FETÖ'cü teröristlerin hepsi ordudan temizlendi. Bundan sonra da mücadele edeceğiz. Çeşitli bakanlıklarda, çeşitli yerlerde bunların uzantıları varsa, bunları tanımaya, bunların sivil toplum örgütlerindeki mali kaynaklarını kesmeye devam edeceğiz. Çok acı ve ızdıraplı günler yaşadık ama bir bakıma da her şer bildiğimiz şerde hayır vardır. Bunlar kendilerini ele verdiler, adreslerini ve kimliklerini açık ettiler. Ellerindeki bütün gücü toplayıp, milletin sarsılmaz imanına, duvarına çarptılar. Onun için bu milletin, devletin bu alçaklardan, darbeci katilleden, bir sapıktan talimat alarak kendi isanlarını öldüren bu nasipsizlerden ve bu vatansızlardan kurtulması için de büyük bir fırsat geçti elimize, hepsini en ağır şekilde cezalandıracağız."

"ŞEREFLİ SİLAHLI KUVVETLER, BUNLARLA ASLA KARIŞTIRILMAMALIDIR"
Çelik, "Ne diyorlardı o bildirilerde? Hepimizi yargılayacaklarmış, asacaklarmış. Sizin ipinizden, sizin idamınızdan korkan sizin gibi olsun. Şimdi de 'devlet büyüklerine, hükümet üyelerine suikast yapacağız' diyorlar. Elinde şu kadar imkan var da bize kast etmek için kullanmıyorsan zaten belanı vermiş, daha çok belanı versin Cenab-ı Allah. Sizden mi korkacağız, bu memleketi sizin gibi alçaklara, sapıklara, imansızlara, nasipsizlere mi teslim edeceğiz? Vallahi de billahi de teslim etmeyeceğiz." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin gücü ve onurunu bütün dünyanın gördüğünü vurgulayan Çelik, "Şerefli silahlı kuvvetler, bunlarla asla karıştırılmamalıdır. Bunlar asker üniforması giymiş katillerdir. Bunlar o üniformaya, TSK'nın parçası olmaya, Mehmetçik sıfatına layık değiller." şeklinde konuştu.