Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford Türkiye'de

    Darbe girişimi sonrası bazı generallerinin yaptığı açıklamalar nedeniyle Türkiye ile ilişkilerde gerginlik doğan ABD'nin Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Türkiye'ye geldi. Dunford ilk ziyaretini FETÖ/PDY üyesi darbecilerin saldırdığı TBMM'ye gelerek yaptı. Ardından Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmek üzere Çankaya Köşkü'ne geçti. Burada Yıldırım ve Dunford arasında yapılan görüşmenin ardından Başbakanlık, görüşmenin içeriği ve Dunford'ınaçıklamalarıyla ilgili bilgi verdi.

    DUNFORD, "TERÖRİST DARBE GİRİŞİMİNİ EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE KINIYORUZ" DEDİ

    Bu bilgilere göre ABD Genelkurmay Başkanı JosephDunford,15 Temmuz’daki menfur terörist darbe girişimini en güçlü şekilde kınadı, yapılan ziyaretin,ABD'ninAK Parti hükümeti ve Türk milleti iledayanışması göstermek amacıyla gerçekleştirdiğini, ABD’nin Türkiye’deki demokratik sisteme desteğinin tam olduğunu ve ABD makamlarının, Türk makamlarlaişbirliğinin askeri alanda olduğu gibi diğer tüm alanlarda da devam edeceğini söyledi.

    Dün gece yarısı Irak'tan Adana'daki İncirlik Üssü'ne gelen ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, geceyi burada geçirdi.Sabah ABD'li askerlerle bir araya gelen Joseph Dunford, bugün öğleden sonra Ankara'da Türk yetkililerle bir dizi görüşme yaptı.

    Dunford, saat 17.00'de FETÖ/PDY üyesi darbecilerin bombaladığı TBMM'yi ziyaret etti.

    TBMM Başkanı İsmail Kahraman, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'u makamında kabul etti.Kabulde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş ve Naci Bostancı, ABD Ankara Büyükelçisi John Bass hazır bulundu.

    Edinilen bilgilere göre, Dunford saldırı karşısında üzüldüğünü belirterek, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi. Dunford'un Meclis'in toplantı yapması ve Türk insanının cesaretinden dolayı tebrik ettiği, desteklerinin devam edeceğini söylediği belirtildi.

    Ayrıca, Dunford'un FETÖ elebaşılığından gıyabi tutuklu Fethullah Gülen'in iadesi konusunda, talebin Amerikan adaleti çerçevesinde değerlendirileceğini, Türkiye ile dostluğun sürdüğünü aktardığı ifade edildi.(İHA)

    ABD GENELKURMAY BAŞKANI ÇANKAYA KÖŞKÜ'NDE

    Başbakan Binali Yıldırım, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'u kabul etmek üzere akşam saatlerinde Çankaya Köşkü'ne geldi.

    Başbakan Binali Yıldırım'ın, ABD Genelkurmay Başkanı'nı Çankaya Köşkü'ndeki kabulu saat 18.10'da başladı.Kabul, basına kapalı gerçekleştirildi ve yaklaşık 1 saat sürdü.

    Görüşmenin ardından Başbakanlık'tan yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

    Sayın Başbakanımız 1 Ağustos 2016 tarihinde ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph F. Dunford’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etmiştir.

    Görüşmede Sayın Başbakanımız, Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) yönlendirmesiyle 15 Temmuz’da vuku bulan darbe girişiminin Türk demokrasisi ve Türk milletine bugüne kadar yönelen en büyük tehdit olduğunu, devletimiz ve milletimizin bu süreçten güçlenerek çıktığını ifadeyle, stratejik ortağımız ve müttefikimiz ABD’nin milletimiz ve demokrasimize yönelik bu terörist darbe girişimine karşı tutumunu açık ve kararlı biçimde sergilemesinin önem taşıdığını vurgulamıştır.

    Sayın Başbakanımız darbe girişimine iştirak eden unsurlara karşı yürütülen soruşturma sürecinde demokratik hukuk devleti ilkelerine bağlı kaldığımızı belirterek, ABD’de bulunan terörist örgüt lideri Fethullah Gülen ve FETÖ mensuplarının en kısa sürede ülkemize iadesi konusundaki beklentimizi yinelemiştir.

    Sayın Başbakanımız, Türk milletinin gözbebeği olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin, süratle yapılan yeni atamalar ve düzenlemelerle, görev ve sorumluluklarını tam kapasiteyle yerine getirmekte olduğunu, bu çerçevede, başta PKK ve DAEŞ’le mücadele alanında olmak üzere, ABD ve diğer müttefiklerimizle işbirliğimizin kesintisiz sürdürüldüğünü vurgulamıştır. Sayın Başbakanımız ayrıca, Suriye’deki duruma ilişkin olarak, başta PKK/PYD/YPG faaliyetleri olmak üzere, hassasiyetlerimizi bir kez daha ABD tarafının dikkatine getirmiştir.

    Sayın Başbakanımız Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ilişkilerin çerçevesinin, bölgesel ve uluslararası güvenlik ve istikrara yönelik risk ve tehditlerle mücadelede her türlü sınamayı aşacak güçlü bir iradeyi kapsadığına inandığımızı, ABD yönetiminin bu yönde gereken adımları atmakta tereddüt göstermemesini beklediğimizi de belirtmiştir.

    ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dunford, 15 Temmuz’daki menfur terörist darbe girişimini en güçlü şekilde kınadığını, bu ziyaretini, ülkesinin Hükümetimiz ve milletimizle dayanışması göstermek amacıyla gerçekleştirdiğini, ABD’nin Türkiye’deki demokratik sisteme desteğinin tam olduğunu ve ABD makamlarının, makamlarımızla işbirliğinin askeri alanda olduğu gibi diğer tüm alanlarda da devam edeceğini ifade etmiştir.

    Joseph Dunford gün sonunda tekrar İncirlik'e dönecek ve yarın sabah Türkiye'den ayrılacak. (DHA)

    BAVULLU PROTESTO

    Vatan Partisi Öncü Gençlik üyesi bir grup, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'un Ankara ziyaretini protesto etti.

    Vatan Partisinin, Meşrutiyet caddesinde bulunan il başkanlığı önünde toplanan grup, Tunus Caddesi üzerinden ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine yürümek istedi. Polis, Kennedy Caddesi'ne kadar gelen grubun büyükelçiliğe yaklaşmasına izin vermedi.

    Grup üyeleri, "Katil Dunford Türkiye'den Defol", "Amerikan uşağı hain Fetullah" ve "Sizin çocuklar başaramadı" şeklinde sloganlar attı.

    Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş, burada yaptığı açıklamada, "Katilin cinayet mahalline dönüp dolaşıp geri geleceği vecizesi adeta bugün gerçek oldu. 15 Temmuz gecesi üniformalı katillerce gerçekleştirilen darbe girişimin ardında katil ABD bulunmaktadır." ifadelerini kullandı.

    Diş, darbecilerin katlettiği vatandaşların asıl katilinin ABD olduğunu, İncirlik üssünde darbecilere verilen lojistik destek ile ABD'li general ve istihbarat yetkililerinin "darbecileri müttefik olarak gördükleri" yönündeki açıklamaların, bu girişimin ardında da CIA'in olduğunu gözler önüne serdiğini kaydetti.

    Elindeki bavulu göstererek, bunu ABD Genelkurmay Başkanı için getirdiklerini belirten Diş, "Ajanları ile temin ettikleri bavullar dolusu sahte belge ile TSK subaylarına komplo kuran ABD'nin Genelkurmay Başkanı Dunford, bu bavulu alarak ülkemizden defolup gitmelidir." şeklinde konuştu.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ