Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem CHP'li Çiçek: Değişikliklerden Genelkurmay Başkanı da rahatsız

    CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, askeri okullara ilişkin kanun hükmünde kararnameyle (KHK) yapılan düzenlemeyi eleştirerek, "Askeri okullardaki öğrencilerin mağduriyetleri giderilmezse CHP olarak Anayasa Mahkemesine gitmek dahil her türlü hukuki hakkımızı kullanacağız." dedi.

    Çiçek, partisinin Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı Erdoğan Karakuş ve askeri okullarda eğitim gören bazı öğrencilerle Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

    Dursun Çiçek, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan KHK ile askeri okullarla ilgili yeni düzenlemeyi eleştirdi.

    Bu okullarda eğitim gören yaklaşık 25 bin öğrenci ile ailelerinin umutlarının karartıldığını, mağdur edildiğini savunan Çiçek, "Askeri liseler yüzyıllardır var, bir gecede her şeyi değiştiriyorlar. Ne acele ediyorsunuz? Getirin Meclis'e, komisyonlarda tartışalım, kurumları, uzmanları dinleyelim, sonra ülkemiz için darbe anlayışını tarihe gömmek için hep beraber doğruyu birlikte yapalım." diye konuştu.

    Gençlerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için mücadele edeceklerini belirten Çiçek, "Askeri okullardaki öğrencilerin mağduriyetleri giderilmezse CHP olarak Anayasa Mahkemesine gitmek dahil her türlü hukuki hakkımızı kullanacağız." dedi.

    Çiçek, bir gazetecinin "Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'a yaptığınız ziyarette askeri okulların kapatılması konusunu paylaştınız mı?" sorusunu, "Evet, paylaştık. Çok acı, bu konuda kendilerinin görüşlerinin alınmadığını ifade etti. Ancak düzeltmek için çalıştıklarını söyledi." şeklinde yanıtladı.

    Çiçek ayrıca tutuklu asker öğrencilerin, askerlerin eylemlerinde kasıt olmadığı için suç oluşmadığını, bunların bir an önce ailelerine ve eğitim kurumlarına kavuşturulması gerektiğini savundu.

    Toplantıya katılan Harp Okulu öğrencileri de FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgilerinin olmadığını belirterek, yeni düzenlemeyle eğitimleri konusunda yaşanabilecek mağduriyetlerin önlenmesini istedi.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ