Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 27 Mart 2016 tarihinde 03.00’ten itibaren 1 saat ileri alınan saatlerin ne zaman geri alınacağı merak ediliyor. Peki 2016 yılı saatler ne zaman geri alınacak? Kış saati uygulaması ne zaman başlıyor? 2016 kış saati uygulaması ile ilgili merak edilen soruların yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz...

SAATLER NE ZAMAN GERİ ALINACAK?

Türkiye'de, 1925'te çıkarılan Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanuna dayalı olarak uygulanan yaz saati uygulaması, 30 Ekim 2016 Pazar günü sona erecek ve saatler 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınacak.

Türkiye'de yaz saati uygulaması ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor. Böylece 7 ay süresince ileri saat uygulaması yapılıyor. Saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. Bütün bu değişimler, AB'deki saat düzenlemesine paralel yapılıyor.

YAZ SAATİ - KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEREDEN ÇIKMIŞTIR?

Her yıl değiştirdiğimiz Yaz saati uygulamasının temelleri Benjamin Franklin'e kadar dayanmaktadır.

Amerikalı politikacı ve fizikçi olan Benjamin Franklin'in, ortaya attığı bu projenin ilk hali saatlerin 20 dakika ileri-geri alınmasıdır. Fakat bu durum altı yıl sonra, yani 1916 yılında 20 dakikadan bir saate çıkarılmıştır.