Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kardeşi Celal Kılıçdaroğlu, Aydın'ın Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasından (FETÖ/PDY) temizlenmesi ve örgüt elebaşı Fetullah Gülen ile yandaşlarının hesap vermesi için 700 kişiyle Söke'den Didim'e kadar protesto yürüyüşü gerçekleştireceklerini belirtti.

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde ailesiyle yaşayan Celal Kılıçdaroğlu (62), AA muhabirine yaptığı açıklamada, bütün vatandaşların FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonlara destek vermesi gerektiğini söyledi.

Bu örgütün Aydın'daki birçok yeri "adeta ahtapot gibi" sardığını anlatan Kılıçdaroğlu, "Sonra ihalelerden, her şeyden şirketlerden şirket kurmuşlar, şirket üzerinde para aktarıyorlar. Pensilvanya'ya gönderiyorlar." ifadelerini kullandı.

Ülke genelindeki FETÖ/PDY operasyonlarının benzerinin CHP'li belediyelerde de yapılması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"FETÖ'yü temizlemek istiyoruz Türkiye'den. Fakat bu zamanla olur. Öyle hemen birden olmaz. Bütün belediyeler FETÖ'ye yardım yapıyor. Diğer belediyelerde temizlik var maalesef bizim CHP'de temizlik yok. Genel Başkana da tam bilgi verilmiyor, yanlış bilgi veriliyor. Deniliyor ki 'Biz gittik baktık, yerli yerinde duruyor.' Yanlış bilgi verildiği için CHP Genel Başkanı da pek umursamıyor, o kadar. Atatürk'ün partisi, bu hale gelmesinden ötürü utanıyorum. Partiye zarar verdikleri için."

"HÜKÜMETİN FETO İLE MÜCADELESİ ÇOK İYİ GİDİYOR"    

"Burada herhangi bir partiyle işim olmaz, sadece bu Fetullah Gülen'in yaptıklarının, yandaşlarının, yediklerinin hesabını soracağız." diyen Kılıçdaroğlu, ailesiyle 25 Kasım Cuma günü protesto yürüyüşüne katılacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Yanımızda bayağı bir kitle var. Şu anda 700 kişi arkamızda, beraber yürüyeceğiz. Söke'den başlayıp yürüyeceğiz. Sebebi Aydın'ı FETÖ'den temizlemek için yapıyorum. Yaşadığım yer için. Bunları hep yaşadım, gözümle gördüm. İçişleri Bakanlığına da buradan sesleniyorum. Bu duruma bir el atsınlar.
Hükümetin FETÖ ile mücadelesi çok iyi gidiyor. Şahsen takdir ediyorum. CHP'nin de yapması lazım. FETÖ'den temizlenmesi lazım."

Geçen yıl CHP Didim İlçe Başkanı adayı olduğunu belirten Ali Sakaroğlu da belediyelerdeki FETÖ/PDY temizliği için Celal Kılıçdaroğlu ile protesto yürüyüşüne katılacağını dile getirdi.

İçişleri Bakanlığı, FETÖ şüphesiyle Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 12 bin 801 polisi açığa almış, yapılan soruşturmanın ardından bu polislerden 3 bin 181’i göreve iade edilmişti. Görevlerine iade edilen polislerden 2 bin 200’ü, FETÖ’nün deşifre edilen haberleşme programı Bylock kullandıkları belirlenince yeniden açığa alındı.

Milliyet'in haberine göre Ankara Emniyeti’nin kadrosundan açığa alınan 170 polis arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yakın koruması İ.Ü. ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin koruması M.A. da bulunuyor. Açığa alınan lider korumalarının Bylock kullandığı iddia ediliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Trabzon’da toplanan partisinin il başkanları toplantısının basına kapalı bölümünde konuştu. CHP Lideri’nin özetle şu mesajları verdiği öğrenildi:

ÖNERİ ORTADA YOK: (CHP’nin başkanlık sistemine karşı neden öneri getirmediği eleştirileri üzerine) Biz neye göre öneri getireceğiz? Daha hükümetin önerisi ortada yok ki! Ama içiniz rahat olsun. Bizim Anayasa taslağımız dahil, her türlü hazırlığımız var. Zamanı gelince ortaya koyarız.

SAĞDUYULU OLACAKTIR: Anayasa değişikliği konusunda ben Sayın Devlet Bahçeli’nin başkanlık sistemine “Evet” diyeceğine inanmıyorum. MHP’de, son virajda sağduyunun galip geleceğine inanıyorum. MHP ve Sayın Bahçeli’nin, son aşamada başkanlık sistemine geçit vermeyeceğini düşünüyorum.

BAŞKANLIK ÖNERECEKLER: AK Parti getireceği Anayasa değişikliğiyle, ister “Partili cumhurbaşkanlığı” ister sadece “Cumhurbaşkanlığı” desin, sonuçta ismi ne olursa olsun başkanlık sistemini gündeme getirecektir. Yani rejimi değiştirmek, otoriter bir sistem getirmek istiyorlar. 140 yıllık parlamenter sistem deneyimimizi bir kenara koymak istiyorlar. Biz buna karşı direneceğiz. Bunun için sadece parlamento zemininde değil ev ev, sokak sokak, mahalle mahalle gezerek doğruları vatandaşlarımıza anlatacağız. Güçlü parlamenter sistemden yana olduğumuzu, Anayasa değişikliğinden önce Türkiye’nin darbe hukukundan arınması gerektiğini vurgulayacağız.

DIŞA DÖNÜK ÇALIŞMA YAPIN: Biz parti olarak her türlü seçime hazırız. Halka doğruları anlatmaya şimdiden başlayın. Ancak bunu yaparken sadece kendi örgütümüze veya bize oy veren seçmenlere anlatmayacağız. Özellikle partimize oy vermeyen, CHP’li olmayan seçmenlerle iletişime geçeceğiz. AK Parti’ye ve diğer partilere oy verenlerin ayağına gideceğiz, onları ikna edeceğiz.

"YENİ ADAY İSİMLERİNİ ŞİMDİDEN BELİRLEYİN"

Kılıçdaroğlu, toplantıda il başkanlarına yerel seçim çalışmalarına şimdiden başlamaları talimatını da verdi, “Yerel seçimler için fazla zamanımız kalmadı. Geçtiğimiz seçimlerde belediye başkanı çıkaramadığımız illerde veya ilçelerde adaylarımızı şimdiden belirleyeceğiz. Bunun için alternatifli isim arayışlarına başlayın. İl başkanlarından 2019 seçimlerinde aday göstereceğimiz belediye başkan adaylarının isimlerini acilen bize bildirmelerini bekliyorum” dedi.

Düzgün KARADAŞ / GAZETE HABERTÜRK