Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, partisinin referandum sürecinin tüm aşamalarını takip etmek ve denetlemek üzere hazır olduğunu bildirdi.

Aksünger, yaptığı yazılı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından siyasi partilerle paylaşılan seçmen listeleri üzerinde "veri madenciliği" çalışması yaptıklarını, yeni eklenen, seçmen listesinden düşen veya ikameti değişen tüm vatandaşların durumunu tek tek incelediklerine dikkati çekti.

Şüpheli buldukları her kaydı örgütle paylaşarak yerinde denetim yaptıklarını belirten Aksünger, 18 Şubat'ta seçmen listelerinin askıya çıktığını, 26 Şubat'a kadar itirazların yapılması gerektiğini hatırlattı.

Aksünger, tüm vatandaşlara "askı listelerini kontrol etme" çağrısında bulunarak, şöyle devam etti:

"Muhtarlık bölgesi askı listesindeki seçmen kayıtları, muhtarlıkların yanı sıra 'https://secmen.ysk.gov.tr' adresinden de kontrol edilebiliyor. YSK internet sitesinde seçmen kendi kayıtlarının yanı sıra aynı hanede ve aynı apartmanda oturan seçmen kayıtlarını da görebiliyor. Mahalle genelini incelemek isteyen vatandaşların ise muhtarlıklardaki askı listelerini incelemeleri gerekiyor."

CHP'nin Türkiye'de seçim güvenliği açısından anahtar rolde olduğunu vurgulayan Aksünger, şunları ifade etti:

"Referandum sürecinin tüm aşamalarını takip etmek ve denetlemek üzere hazırız. 2015 yılında yapılan iki genel seçimde de denetim ve takip konusunda büyük başarı elde ettik, bu tecrübeyi 16 Nisan referandum çalışmalarına yansıtarak sistemlerde önemli yenilikler yaptık. Referandum yarın yapılsa, hazırız. Yüksek Seçim Kurulu tarafından kullanılan SEÇSİS hakkındaki dedikodular vatandaşların moralini bozmamalı. Her türlü hileye karşı en büyük güç etkin takip ve denetim. Her vatandaşın üzerine düşen görevi yerine getirmesi halinde SEÇSİS'e sadece toplama işlemi yapmak kalıyor, bu aşamada da CHP Seçim Takip Sistemi her bir sandıktaki her bir oyun karşılaştırmasını yapmak için hazır."

"DENETİM EKSİKSİZ YAPILACAK"

CHP'nin tüm birimleri ve örgütüyle sandık başında olmak için yaptığı yoğun hazırlıklara da değinen Aksünger, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sandık bazlı sonuçlar hem okullardaki görevliler hem de CHP ilçe başkanlıkları tarafından sisteme girilecek. Genel merkezde yüzlerce kişiden oluşan ekibimizle sahadan gelen sonuçları YSK’dan aldığımız rakamlarla tek tek karşılaştıracak ve sorun gördüğümüz tüm sandıklarla ilgili gereken işlemlerin yapılmasını sağlayacağız."

Aksünger, hile iddialarına karşı seçmen listelerinin ve seçim günü sandık başındaki uygulamaların dikkatle denetlenmesi gerektiğini belirterek, sisteme girilen rakamların denetiminin eksiksiz bir şekilde yapılacağını vurguladı. Aksünger, 16 Nisan günü sabah erken saatlerden, sonuçlar açıklanana kadar her aşamada sandık başında olmanın önemli olduğunun altını çizdi.

Sandığa gelmeyenlerin yerine oy kullanılması, boş pusulaların tahrif edilmesi gibi tehlikelere karşı sandık sorumluları, müşahitler ve vatandaşın çok dikkatli olması gerektiğine işaret eden Aksünger, Türkiye genelindeki 165 bine yakın sandıkta hem siyasi partilerin, hem de her bir vatandaşın görevli olduğunu unutmaması gerektiğini belirtti. Aksünger, referandum sonuçlarının Türkiye’ye hayır getireceğine inandığını kaydetti.