Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Yeni Zigana Tüneli'nin temel atma töreninde konuştu. 

Yüklenici firmayı kürsüye çağıran Başbakan Yıldırım, "Eskiden Temel'i atarlar, Dursun'u gönderirler, Hızır gelsin derler. Şimdi Temel'i atıyoruz, Hızır gibi yetişiyoruz. AK Parti'nin farkı bu. Şimdi son pazarlığımızı yapalım, '2020'nin sonunda anca biter' diyorlar... 29 Ekim 2019 tamam. Hadi hayırlı uğurlu olsun. 1.5 sene kısaltıyoruz. Hızır gibi sizlere yetişecek" dedi.  

"ŞİMDİ ZİGANA 1 NUMARA"
Gümüşhane'ye gelişinden önce de konuşan Yıldırım, "Zigana tünellerinin temelini atıyoruz. Her biri 14 bin 500 metre. Bundan önce Ovit Tüneli bir numaraydı, şimdi Zigana bir numara. Hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Yıldırım, uçakla geldiği Trabzon'dan, Zigana Geçidi Temel Atma Töreni'ne katılmak üzere Başbakanlık'a ait otobüsle hareket etti. Maçka girişinde otobüsü durduran Yıldırım, burada bekleyen vatandaşlara konuştu.

Vatandaşları selamlayan Yıldırım, "Zigana tünellerinin temelini atıyoruz. Her biri 14 bin 500 metre. Bundan önce Ovit Tüneli bir numaraydı, şimdi Zigana bir numara. Hayırlı uğurlu olsun. İki tane tünelle Zigana dağını tırmanırken kaza bela yok inşallah. Gümüşhane'den çıkacaksınız, Trabzon'a 40 dakika. Sizin için ne yaptık azdır. Allah sizden razı olsun. Siz memleketin sigortasısınız, birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin teminatısınız." ifadesini kullandı.

ATLI KARŞILAMA
Başbakan Binali Yıldırım, yeni Zigana Tüneli temel atma töreni sonrasında geldiği Gümüşhane il merkezinin girişinde atlı partililer tarafından karşılandı.

Zigana Tüneli temel atma töreni sonrasında Torul ilçesinde Cuma Namazı'nı kılan Başbakan Binali Yıldırım, buradan karayolu ile Gümüşhane il merkezine hareket etti. Şehir girişinde 10 atlı tarafından karşılanan Başbakan Binali Yıldırım, atlı partililere el sallarken, atlı grup ellerinde "Sayın Başbakanım izin verin atlarımızı Hollanda'ya sürelim" yazılı bir pankart ile Başbakan Yıldırım'ın konvoyuna eşlik etti.

YILDIRIM: TABİİ Kİ TEK ADAM OLACAK

Başbakan Yıldırım "Yeni sistemde patron 80 milyon olacak. Patronun millet olduğu yerde diktatörlük olmaz" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması kapsamında partisince Gümüşhane Atatürk Caddesi'nde düzenlenen mitingde halka hitap etti. Konuşmasında "Biz yeni anayasadan bahsedelim de Kılıçdaroğlu doğrusunu öğrensin" diyen Yıldırım özetle şunları söyledi:

"Burada söz veriyorum, yeni anayasayla birlikte Türkiyenin 10 yıl içinde milli gelirini 25 bin doların üzerine çıkaracağız. Türkiyeyi parmakla gösterilen, iki elin parmaklarıyla gösterilen ülkelerin arasına sokacağız. Daha zengin, daha kalkınmış bir Türkiye vadediyorum. Buradan BBP'ye, MHP'ye, Saadet Partili kardeşlerimize sesleniyorum; onlar aydınlık Türkiye'den yana mutlaka 'evet' diyecekler. Buradan CHP'ye gönül veren kardeşlerimize de sesleniyorum; bu Türkiye'nin geleceği, bu parti seçimi değil. Partiler sandığa gitmiyor. Türkiyenin geleceğine karar veriyoruz. Siyasi bakışımız, fikrimiz ne olursa olsun tek derdimiz memleket olsun, Türkiye olsun.

'PATRONUN MİLLET OLDUĞU YERDE DİKTATÖRLÜK OLMAZ'
Hayır türküsü tutturanların diline sakız ettiği gibi biz bu anayasayı kendimiz için yapmıyoruz. Bu sistemde sıkıyönetim yok, sıkıyönetimi kaldırıyoruz. Yeni dönemde sıkıyönetim yok, normal yönetim. İşte yeni anayasa bu. Hani tek adam? Yeni anayasada demokrasi var. Tek adam doğru, 2 cumhurbaşkanı mı seçeceğiz, Kılıçdaroğlu öyle istiyor diye. Siz şurada mahalleye 2 muhtar mı seçiyorsunuz? Belediye başkanı 2 tane mi? Nasıl oluyor? Kaymakam, vali 2 tane mi? Tabii ki bir olacak, tek adam olacak. Ama patronu 80 milyon olacak. Siz olacaksınız. Siz karar vereceksiniz. Patronun millet olduğu yerde diktatörlük olmaz. Yürü dersin yürür, dur dersin durur.

'KILIÇDAROĞLU AKLINI BAŞINA AL'
Kılıçdaroğlu ne diyor? '18 yaşında genç biri milletvekili olur mu canım?' Niye olmaz? Ey Kılıçdaroğlu aklını başına al, bu gençlerin gücü senin bu direncini yerle bir eder. Gençlerine güvenmeyen geleceğine güvenemez. Gençler bizim geleceğimiz.

'BAŞBAKAN ARTIK OLMAYACAK'
Yeni sistemde yüzde 30'la iktidar olmak yok en az yüzde 50. Seçmenin oyunun yarıdan fazlasını alacaksın. Çalışan iktidar olacak. CHP hiç çalışmayı bunlar sevmez bunların hayatı konuşmakla geçiyor. Leyleğin ömrü lak lak ile geçer. Bunlar da öyle. Bu kabul edilince çalışmak zorunda kalacaklar. Milletin gözüne girmek için daha çok gayret edecekler. Hiç alışmadıkları bir şey. Bu sisteme göre aynı gün seçim yapılacak seçimin biri yazın bir kışın değil. Aynı günde hem cumhurbaşkanı hem Meclis. Hem milletvekillerini hem cumhurbaşkanını seçim bittiği anda memleketi kim yönetecek hemen belli oluyor. Sandıktan çıkıyor sizin desteğinizi alan işbaşı yapıyor. 5 yıl sonra severseniz bir daha seçersiniz. Ama ikinci dönemden sonra bir daha seçelim deseniz yine yok. 2 dönem 10 yıl. Cumhurbaşkanı yardımcılarıyla bakanlarıyla hükümetine kuruyor başbakan artık olmayacak. Başbakan ile cumhurbaşkanlığı birleştirilmiş olacak.

'AVRUPA'DA ÇİFTE SATANDART VAR'
Avrupa'da "evet" propagandası yapmak isteyenlere çifte standart uygulanıyor, "hayır" propagandası yapmak isteyenler rahatlıkla çalışma yapıyorlar. Roterdam ordaysa Gümüşhane burada. Gümüşhane yükselt sesini duysun bunlar. Tüm Avrupa'ya 16 Nisan'da demokrasi nasılmış göstereceğiz."

Kenan TAŞKIN/GÜMÜŞHANE

YILDIRIM BAYBURT'TAN BAYKAL'A SESLENDİ

Başbakan Binali Yıldırım, Bayburt'ta yaptığı konuşmada, "CHP'nin önceki genel başkanın ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Şimdi bir şarkı yapmışlar, "İnşallah, maşallah, Allah Allah"la doldurmuşlar. Bir yandan kutsalı istismar edeceksin, bir yandan saygısızlık yapacaksın. Peygamberimizin adını ağzınıza almayı bırakın" dedi.