Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem ösym şifre iddiaları için savunma verdi

    YGS'deki şifre iddiaları üzerine sınavın iptali istemiyle Konyalı bir öğrenci adına Ankara 7. İdare Mahkemesi'ne dava açılmış ve mahkeme, ÖSYM'den savunma istemişti. ÖSYM, önceki gün savunmasını ilgili mahkemeye verdi.

    17 sayfadan oluşan savunmada şu başlıklar öne çıktı:

    "Savcılık soruşturması tamamlandı, bir olumsuzluğa rastlanmadı.

    Sonuçlar açıklandı, dava başarısız adaylar tarafından kullanılıyor.

    Adaylar arasında hiçbir üstünlüğe yol açmayan, bilimsel olarak yerindeliği test edilerek uygulanan bir sınavın iptalinin istenmesinin hukuki gerekçesi ve kamu yararı bulunmamaktadır.

    ÖSYS Kılavuzu'nu YÖK onayladı; bu durumda YÖK de davalı olmalı.

    Hiçbir aday soruyu çözmeden cevapları işaretlemedi.

    Sınavda yer alan soruların bir şifre tekniği kullanılarak cevap anahtarının oluşturulduğu iddiası tamamen gerçek dışıdır.

    Şifre algoritmanın doğal sonucudur.

    20 ve üzeri net yapan adayların kitapçıklarından rastgele yapılan seçim ve incelemelerde de bu konuda normal dışı bir durum tespit edilememiştir."

    "ÖSYM BAŞKANI İTİRAF ETTİĞİ ŞİFREYİ SAVUNMADA KABUL ETMİYOR"

    Davayı açan avukat Ahmet Gürol Şağban, dün konuyla ilgili açıklamada bulunmuş ve ÖSYM'nin savunmada şifreyi yalanladığını belirtmişti. Şağban, açıklamasında şunlara değindi: "Şifre yok diyorlar, sistem yanlış çalışmış deniyor. ÖSYM Başkanı'nın itiraf ettiği şifre savunmada yalanlanıyor. Yine ÖSYM Yönetim Kurulu üyelerinin itiraf ettiği kurgulama hadisesinin doğru olmadığı ifade ediliyor. O zaman ÖSYM Başkanı ve Yönetim Kurulu mu bize yanlış bilgi verdiler yoksa savunmayı yapan avukat arkadaşlar mı?

    Ortada artık skandaldan da öte bir rezalet yaşıyoruz. Az önce içerde bir öğrenci arkadaş denk geldi, iki farklı sonuç gelmiş kendisine. Birisinde siz LYS'ye katılabilirsiniz diyor, diğerinde LYS'ye katılamazsınız diyor. Bu işin cılkı çıkmıştır. Ancak yargı konuyu enine boyuna irdeleyecektir ve en doğru kararı verecektir. Biraz daha bekleyeceğiz. Süreç işliyor. Benim tahminim bu hafta içinde olumlu veya olumsuz bir karar çıkacaktır.''

    AJANSLAR

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ