Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

SEDEF ŞENKAL DEMİR / GAZETE HABERTÜRK

DÜNYANIN en büyük adliye binası Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı, 5 adliyenin taşınmasıyla işbaşı yaptı. Türkiye’nin en büyük kamu binası da olan adliyede ilk üç iş gününde büyük karmaşa yaşandı. Adliyeye ilk üç gün içinde duruşmaları ve işlemleri için gelen vatandaşlar, ulaşılan ilk kapı olan A Blok girişinden alınmadı. Güvenlik kontrolü için 300 metre uzaktaki C Blok’a yönlendirildi. Binaya girmeyi başaranlar, gidecekleri mahkemeleri bulmakta büyük zorluk yaşadı. Ellerinde tebligat koridorlarda görevli arayan vatandaşlar üst katlara çıkarken de sorun yaşadı. Merdivenler yetersiz kaldı, asansörlerde uzun süre kuyruk beklendi. Toplam 4 bin 600 oda olduğu için vatandaşları doğru yere yönlendirmek isteyen danışma görevlileri de zorlandı. Yürüyen merdivenlerin çalışmaması en çok yaşlı vatandaşları zor durumda bıraktı.

AVUKATLAR TEPKİLİ

Personel kapısı yerine vatandaş kapısına yönlendirilen avukatlar, üstlerinin aranmasına tepki gösterdi. Aranmadan girmek isteyen avukatlar, güvenlik görevlileriyle tartıştı. Adliyede bir de cübbe sıkıntısı yaşandı. İlk üç gün yaşananları adalet.org sitesinde dile getiren avukat Nazlı Zeynep Güney 12 maddelik olumsuzluk listesini de hukukçularla paylaştı. İşte Avukat Güney’in şikâyetleri:

BÜYÜK SARAYIN BÜYÜK DERTLERİ

ALFABE HATASI: A Blokt’an sonra C Blok var sonra B Blok? Alfabede sıra mı değişti?

BLOKLAR BAĞLANTISIZ: A-B-C Blok arasında katlarda geçiş yok, zemin kata inmek mecbur.

TEK KAPI SORUNU: Kalemlere tek bir kapıdan giriş var. Bu sebeple koridorun başından sonuna kadar gidip gelmek zorundasınız.

ASANSÖR BOZULDU: Merdiven çok az, bol asansör var ama pek geniş ve hızlı değil. Daha bugün ‘Binmeyin az önce içinde kaldılar’ denildi.

TAKVİM YANLIŞ: Taşınma takvimi açıklanmış olmasına rağmen bir kısım mahkemenin cuma gününden önce yeni adliyeye taşındığını öğrenmek ve iki adliye arasında mekik dokumak zorunda kalan meslektaşlarım için çok üzüldüm.

TEK KAPILI OTOPARK: Otoparkın tek girişi ve çıkışı var. Adliyeye direkt geçiş yok, en az 5 dakika yol gitmeniz gerekiyor.

HÂKİM YOK: Çoğu kalemin bilgisayarı kurulmamış, hâkimi yok, personel eksiği var, dosyaların hepsi bir yerde!

İNŞAAT PİSLİĞİ: Adliye inşaat pisliği ile duruyor (el arabası, çuval ne ararsanız...)

YÜRÜMÜYOR: Yürüyen merdivenler çok dar çalışmıyor.

KASVETLİ: Bina ve etrafı çok kasvetli. Yeşil alan yok, beton yığını...

KAÇ YAŞINDA: Malzemeler kaliteli değil. Binaya girip “Bu bina kaç yaşında?” diye soran pek çok kişi gördüm...

HİJYEN DEĞİL: Bir çay içelim dedik ama çay ocağındaki “hijyen” sebebiyle vazgeçtik.

KİMLİK KARTI

Temel atma: 2006
Alanı: 126 dönüm
Blok sayısı: 5
Hâkim ve savcı odası: 326
Mahkeme salonu: 298
Personel: 5 bin (550’si hâkim ve savcı)
Otopark: 2 bin 600 araç
Mahkeme: 214
Günlük ziyaretçi: 45 bin kişi
Maliyeti: 350 milyon lira