Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Habertürk Afganistan'da! Mehmet Akif Ersoy Kabil'den son gelişmeleri aktardı
0:00 / 0:00
HABERTURK.COM

Habertürk programcısı Mehmet Akif Ersoy, Afganistan'ın başkenti Kabil'den son durumu aktardı. Ersoy, Kabil'in sessiz ve sakin olduğunu söylerken, gece saatlerinde çıkan bir çatışmada 1'i Alman askeri olmak üzere 3 kişinin hayatını kaybettiği yönünde iddiaları aktardı.

Habertürk Afganistan'da. Mehmet Akif Ersoy, başkent Kabil'de son gelişmeleri aktardı.

"Kabil, çok sessiz ve sakindi" diyen Ersoy, "Kabil'de ilk günler görüntü almak kolaydı ama şu anda izin vermiyorlar" bilgisini paylaştı.

Ersoy, "Gece geç saatlerde silah sesleri duyduk. Bugün Alman birlikleriyle çatışma yaşandığı 1'i Alman askeri olmak üzere 3 kişinin hayatını kaybettiği yönünde iddialar var" dedi.

Ersoy, Kabil'deki son durum için şunları söyledi:

"Oteller boş, neredeyse hiç kimse yok diyebilirim. Çatışma zemini oluşması endişeleri artırdı. Kadınlar sokakta var ama az. Kamu binalarında işler aksadı. Havaalanındaki durum Taliban'ı rahatsız ediyor. NATO envanterindeki pek çok silah Taliban'ın kontrolüne geçti. Müzakerelerden sonuç alınması zor, en büyük endişe iç savaşa yönelmesi."

"KARIŞIKLIK İSTEMİYORLAR"

Kabil'de kaotik bir sakinlik hakim. Pek çok noktada Taliban güvenlik noktaları oluşturdu. Hayatın normal akışı için çabalıyorlar. Az sayıdaki gazeteciye hayatın normal olduğunu göstermek istiyorlar. Karışıklık, kaos çekmemizi istemiyorlar. Havaalanı çevresinde çekim yapmak yasak. Basın ofisi oluşturmaya başlamışlar, sokaklarda çekim yapmak için izin almak gerekiyor. Bu devletleşme anlamını taşıyor.

"DEHŞET GÖRÜNTÜLER VAR"

Ersoy, Kabil'de güvende kalabilmek için kılık ve kıyafetlerinde değişiklik olabileceğini belirterek, "Dikkat çekmemek için kılık kıyafetimizi değiştirebiliriz, sakal bırakabiliriz" dedi.

Afganlıların ülkeden kaçmaya çalıştığını söyleyen Ersoy, "Herkes Kabil'den kaçmaya çalışıyor; korkanlar, iş bulmak isteyenler, batıda yaşamış olanlar buradan kaçmak istiyor. Başka bir hayata tanıklık eden herkes kaçmak istiyor. Asla görüntü çekemediğimiz yerler var, dehşet görüntüler var. Sert müdahale ediliyor. Bir sokakta 'Taliban ve DEAŞ paralı teröristlerdir' yazıyordu. Bizi gören herkes elimize kağıt tutuşturmaya çalışıyor. Türkiye'de oturum izni alanlar onları gösteriyor, 'Ben bu ülkeden nasıl çıkarım' diye soruyorlar" ifadelerini kullandı.

HABERTÜRK RÖPORTAJINA TALİBAN MÜDAHALESİ

Mehmet Akif Ersoy, Kabil'de ilk defa bir kadınla yaptığı röportaja Taliban üyeleri müdahale etti. Ersoy o anları şöyle anlattı:

"Kadınlarla ilk defa röportaj yaptık. Afganistan'dan gitmeye çalışıyorlar. Röportajı yaparken Taliban koşarak üzerimize geldi, telefonu verdim bütün görüntüleri sildi. Ancak telefonda silinenler klasöründen görüntüleri kurtarabildik."

Kabil'de iki farklı görüntü olduğunu söyleyen Ersoy, "Size iki fotoğraf anlatıyoruz; 'Daha önce güvenli seyahat edemiyordum, şimdi ediyorum' diyenler var. Biz de güvenli bir şekilde seyahat ettik. 'Elektrik kesintileri, ekonomik sıkıntılar, para çekemiyoruz' diyorlar ama 'Güvenlikle ilgili endişemiz yok' diyorlar. Afgan halkının tek talebi var çatışma olmasın" diye konuştu.

TALİBAN ÜYESİ: İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ'NDEN KABUL ALDIM, NASIL GİDERİM

Mehmet Akif Ersoy, bir Taliban üyesinin, Malatya İnönü Üniversitesi'nden kabul aldığını, Türkiye'ye nasıl gideceğini sorduğunu anlattı. Ersoy şunları söyledi:

"Dün Taliban'ın bulunduğu bölgede yayın yapıyorduk. Yayın yaparken, bir Taliban mensubu yanımıza geldi. Yayın bittikten sonra kimliğini, belgelerini gösterdi, Malatya İnönü Üniversitesi'nden kabul almış, 'Türkiye'ye gitmek istiyorum' dedi. Sanki bizim dikkat etmemiz gereken başka meseleler de var. İnsanların Türkiye'ye sempatisi var. O genç belki Taliban ayrılıp başka bir hayat kuracak ama Türkiye'nin güvenliği için başka bir riski de beraberinde getirir."

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.