Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İzmirli vatandaşlar, bu hafta şehirlerinde Cuma namazının saat kaçta kılınacağını araştırıyor. İslam dininin mübarek günlerinden olan Cuma günlerinde ılınan Cuma namazı için hazırlıklar sürüyor. Peki İzmir'de Cuma namazı saat kaçta? İşte 30 Mart İzmir Cuma saati...

İZMİR CUMA SAATİ

İzmir'de bugün Cuma namazı saat 13:22'de okunacak olan öğle ezanı sonrasında kılınacak ve önemli bir ibadet daha yerine getirilmiş olunacak.

CUMA GÜNÜNÜN ÖNEMİ NEDİR?

Cuma günü, Müslümanların toplanma ve kaynaşma günleridir. İnsanların, kişisel işlerinin yoğunluğu nedeniyle birbirlerini görmekte zorlandıkları büyük şehirlerde, Cuma namazı buluşma ve kaynaşma için anlamlı bir neden olmaktadır. Bunun farkında olanlar; kişisel programlarını Cuma namazına göre ayarlar.

Cuma gününün önemi hakkında Yüce Allah “Ey iman edenler, Cuma günü namaz için ezan okunduğu zaman Allah’ı anmaya koşun. Alışverişi bırakın. Bilseniz bu sizin için daha iyidir. Namaz bitince yeryüzüne dağılın. Allah’ın lütfünden rızk isteyin Allah’ı çok anın ki mutluluğa erişesiniz.”(Cuma 9-10) buyurmuştur.

Cuma; cem olmak, toplanmak manalarına gelir Cuma günü, Müslümanlar için çok önemli bir gündür. Bu günde Müslümanlar camide toplanıp birlikte Cuma namazını kılarlar. Topluca yapılan bu ibadet, o günü bayram günü değerine yükseltir.

Bu sebeble Cuma gününe Seyyidü`l-eyyam, yani; günlerin itibarlısı, efendisi de denir. Bütün hayırlı işlerin Cuma günü meydana geldiği; tarih boyunca pek çok kudsî hâdiselerin hep Cuma günü zuhur ettiği rivayet edilir.