Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avrupa Kanada'dan sert tepki: İlişkilerini maslahatgüzar seviyesine indirecek!

    Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, konuyla ilgili "Maduro rejimi, seçimlerin uluslararası demokratik özgürlük ve doğruluk standartlarını karşılamasını temin etmek için herhangi ciddi bir adım atmakta isteksiz davrandı." açıklamasını yaptı.

    Freeland, Kanada'nın Caracas'ta bundan böyle maslahatgüzar seviyesinde temsil edileceğini ve ülkesinin aynı zamanda Venezuela ile askeri ilişkilere yasak getirdiğini kaydetti.

    Kanada, pazar günü yapılan seçimlerden sonra Amerika kıtasında Venezuela ile diplomatik ilişkilerini sınırlayan 14 ülkeden biri oldu.

    Venezuela Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Tibisay Lucena, yaptığı açıklamada, seçimlere yüzde 46'nın üzerinde katılımın sağlandığını ve 8 milyon 300 binden fazla oyun sayıldığını belirtmişti. Lucena, 5 milyon 800 binden fazla oy alan mevcut Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun yaklaşık yüzde 68 oy oranı ile yeniden devlet başkanı seçildiğini bildirmişti.

    REKLAM

    TRUMP'TAN VENEZUELA'YA YAPTIRIM KARARNAMESİ

    ABD Başkanı Donald Trump,Venezuelahükümetine yeni ekonomik yaptırımlar getirilmesini öngören başkanlık kararnamesi imzaladı.

    Beyaz Saray tarafından yayımlanan kararnameye göre,Venezuelahükümetinin alacaklarına yönelik ticari işlemler Amerikalılara yasaklandı.

    Ülkenin petrol ve diğer varlıklara yönelik alacaklarının nakit karşılığında satın alınmasını önleyen kararname, ayrıca yüzde 50'si veya daha fazlasıVenezuelahükümetine ait olan kurumların satın alınmasını veya teminat gösterilmesini de engelledi.

    Trump'ınVenezuela'ya yönelik yaptırım kararnamesi, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun 20 Mayıs'ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini ilk turda kazanmasının ardından geldi.

    ABD yönetimi,Venezuela'daki seçimleri "hileli" olduğu gerekçesiyle kınamış ve yeni yaptırımların yolda olduğunu açıklamıştı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ