Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Kanada'dan Ukrayna'ya 120 milyon dolarlık 'Rusya' borcu
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yaptığı açıklamada, Ukrayna hükümetinin destek talebine cevap verdiklerini, finansal ve "diğer" destek seçeneklerini araştırdıklarını söyledi.

    Trudeau, Kanada'nın Ukrayna kuvvetlerine silah sağlayıp sağlamayacağını, Rusya'ya daha fazla yaptırım uygulayıp uygulamayacağını veya Ukrayna kuvvetlerinin Kanada askeri eğitim misyonunun mart sonunda dolan görev süresini uzatıp uzatmayacağına dair bilgi vermedi.

    "BU KREDİ UKRAYNA'NIN İSTEDİĞİ EN ÖNEMLİ ŞEYLERDEN BİRİYDİ"

    Trudeau, "120 milyon dolarlık bu kredi Ukrayna'nın ekonomik direncini desteklemeye yardımcı olacak. Ayrıca mali ve diğer destekler için başka seçenekleri de araştırıyoruz." dedi.

    REKLAM

    Kredinin Ukraynalı yetkililerin bu hafta Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly ile yaptıkları görüşmelerde istedikleri "en önemli şeylerden" biri olduğunu söyleyen Trudeau, "Dışişleri bakanımızın Ukrayna Cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere Ukraynalı yetkililerle yaptığı görüşmeler, ülke ekonomisinin istikrarsızlık da dahil olmak üzere Rusya'nın istikrarsızlaşmasıyla karşı karşıya kalan direncini ve gücünü pekiştirmek için orada olmaktan mutlu olduğumuzu vurguluyor." diye konuştu.

    "BATI'NIN YAPTIRIM TEHDİDİ KİMSENİN UMRUNDA DEĞİL"

    Öte yandan, Rusya’nın Kanada Büyükelçisi Oleg Stepanov, Ukrayna sınırındaki askeri yığınağa yanıt olarak Batı'nın yaptırım tehdidinin önemsiz olduğunu söyledi.

    Stepanov, CTV News'e verdiği röportajda, şunları kaydetti:

    “Aslında, size açıkça söyleyebilirim ki Rusya'da ve Rus hükümetinde, artık kimse Batı yaptırımlarını umursamıyor. Çünkü yaptırımlar çalışmıyorlar ve herhangi bir gerçek etki ya da pratik bir sonuç doğurmuyorlar. Batı'nın yaptırım tehdidi kimsenin umurunda değil.”

    Stepanov, yeni yaptırımların olasılığının ülkenin gelecekteki eylemlerini etkilemeyeceğini belirterek, "Yaptırımlar asla işe yaramaz ve Rusya gibi bir ülkeye karşı çalışmayacaktır. Rusya'nın uluslararası alanda belirli adımlar atması için yaptırımları bir tehdit olarak kullanma girişimleri sadece bir yanılsamadır." ifadelerini kullandı.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ