Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Heyecanla beklenen 21. yüzyılın en uzun Kanlı Ay tutulması Türkiye saati ile 20.13'te başladı. Kanlı Ay tutulması Antarktika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika'nın doğusuyla Türkiye genelinde çıplak gözle izlendi.

Tutulma sırasında Ay saat 22.30'da tamamen karanlığa büründü. Tam tutulma saat 01.13'e kadar devam etti. Gölgeli Ay tutulması ise saat 02.12'de sona erdi.

Tutulma; İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından canlı olarak izlendi.

AY TUTULMASI SAATLERİ

Gölgeli Ay tutulması saat 20.13'te başladı

Kısmi Ay tutulması 21.24'te başladı.

Tam Ay tutulması 22.30'da başladı saat 01.13'te sona erdi.

Kısmi Ay tutulmasının bitişi: 01.19

Gölgeli Ay tutulmasının bitişi: 02.12

Öte yandan "Kanlı Ay" NASA tarafından canlı olarak yayınlanıyor. 

KANLI AY CANLI İZLE:

KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

Ay Dünya'nın gölgesine girerken ilk etapta karanlık görünüyor. Tam olarak gölgeye girdiğinde ise kırmızı ve turuncu arasında bir renge bürünüyor. Ayın bu renge bürünmesinin sebebiyse gökyüzünün mavi görünmesiyle aynı. Atmosfere giren güneş ışınları renklerine ayılarak farklı oranda yansımaya maruz kalıyor. En kırılgan renk mavi gündüzleri gökyüzüne rengini verirken, en az kırılgan renk kırmızıysa atmosferi geçip aya tutulma sırasında bu rengi veriyor. Amerikan Uzay Ajansı (NASA) bilim adamlarına göre tutulma sırasında Ay üzerinden Dünya'yı gözlemleyen bir kişi, bu nedenle dünyayı kaplayan turuncu-kırmızı arası bir renk görüyor.

 

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri