Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

KOAH alevlenmesine bağlı gelişen solunum, dolaşım ve böbrek yetmezliği nedeniyle bir süredir yoğun bakımda tutulan 79 yaşındaki tiyatro ve sinema sanatçısı Erol Günaydın hayatını kaybetti.

Sanatçının kızı Günfer Günaydın, Twitter'da paylaştığı mesajla Erol Günaydın'ın vefat ettiğini duyurdu.

Erol Günaydın için Çarşamba günü Ses Tiyatrosu'nda tören yapılacak. Günaydın'ın cenazesi, Teşvikiye Camii'nde ikindi namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası Feriköy Mezarlığı'nda eşinin yanına defnedilecek.

1933'te Trabzon Akçaabat'a dünyaya gelen Günaydın, tiyatroya Galatasaray Lisesi bünyesinde başladı. Günaydın, 1955'te Haldun Dormen Cep Tiyatrosu'nda ''Papaz Kaçtı'' adlı oyun ile profesyonel aktörlük hayatına giriş yaptı.

1960'da ilk sinema filminde oynayan Erol Günaydın, elli yıllık bir süre içinde çok sayıda filmin ve tiyatro oyununun yanı sıra TRT'de yayınlanan Çiçek Taksi adlı dizide de rol aldı. Nasreddin Hoca tiplemesi, meddah gösterileri, Ayı Yogi seslendirmesi ve canlandırdığı diğer pek çok karakter günümüzün en tanınan ve kıdemli aktörlerinden biri haline geldi.

 

 

 

 

 

 

Siz de Twitter'dan #SeninManşetin hashtag'iyle bu haber için aklınıza gelen manşeti yazın, yayınlayalım...

 


İŞTE SİZİN MANŞETLERİNİZ:


 

CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU, BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYIMLADI

Kılıçdaroğlu, mesajında şunları kaydetti:

''Tiyatro dünyamızın büyük ustası olduğu kadar, insan olmanın erdemlerini de benliğinde, sosyal ve sanatsal yaşamında taşıyan büyük usta Erol Günaydın'ın yaşamını yitirdiğini büyük bir üzüntüyle öğrendim.Sanata ve sanatçıya yaşamın her anında büyük ilgi, saygı ve sevgi gösterilmesi dileğiyle, ustalığının, sanat ve tiyatro dünyamıza katkılarının yanı sıra, gülen yüzü ve sevgiyle bakan gözlerini de belleğimizde yaşatacağımız büyük usta Erol Günaydın'a rahmet, Günaydın ile tiyatro ailelerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum.''

SPOR KULÜPLERİ BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI YAYINLADI

Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüpleri, tiyatro ve sinema sanatçısı Erol Günaydın'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajları yayımladı.

Galatasaray Kulübü divan kurulu üyesi olan Günaydın için sarı-kırmızılı kulüpten yayımlanan mesajda, şöyle denildi:

''Türk sineması ve tiyatrosunun usta ismi, 4565 sicil numaralı kulüp ve divan üyemiz Erol Günaydın'ı sonsuzluğa uğurlamanın büyük üzüntüsünü yaşıyoruz. Tiyatroya öğrenim gördüğü Galatasaray Lisesi'nde başladıktan sonra 1955 yılından bu yana Türk sineması ve tiyatrosuna çok önemli hizmetler veren büyük usta, canlandırdığı birçok karakterle çoktan ölümsüzleşmişti. Merhuma Allah'tan rahmet, ulusumuza, yakınlarına ve Galatasaray camiasına başsağlığı ve sabır diliyoruz.''

Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüpleri de yayımladıkları mesajlarda, merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, sanat dünyasına ve sevenlerine başsağlığı dileklerinde bulundular.

AA