Kürdan zararlı mı? Kürdan ne sıklıkla kullanılmalı?

12.08.2018 - 11:31 | Güncelleme:

Diş Hekimi Şiar Atmaca, “Standart üretilen kürdanların yapısı diş araları için uygun değildir. Kürdanla temizleme gerçekleştiği zannedilerek yapılan davranış, diş etinde zedelenmelere ve kanamalara, zamanla diş eti çekilmesine ve buna bağlı kemik kaybına yol açarak, dişlerde sallanmaya sebep olabilir" dedi

Kürdanın çok seyrek kullanılması gerektiğine dikkat çeken Diş Hekimi Şiar Atmaca, sık kürdan kullanımının anormal olduğunu vurguladı.

AĞIZ KOKUSUNU HIZLICA ÖNLEYEN YÖNTEM!

KENDİNİZİ SÜREKLİ KÜRDAN KULLANMAK ZORUNDA HİSSEDİYORSANIZ...

Kürdan ile diş aralarının temizlenmeye çalışılmasının sık yapıldığını ve aslında bunun yanlış bir davranış modeli olduğunu ifade eden Diş Hekimi Şiar Atmaca, “Standart üretilen kürdanların yapısı diş araları için uygun değildir. Kürdanla temizleme gerçekleştiği zannedilerek yapılan davranış, diş etinde zedelenmelere ve kanamalara, zamanla diş eti çekilmesine ve buna bağlı kemik kaybına yol açarak, dişlerde sallanmaya sebep olabilir. Bunun dışında kürdanın kırılması ile arada kalan parça dişeti iltihaplanmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeplerden dolayı kürdan kullanımından kaçınılmalıdır. Kendini sürekli kürdan kullanmak zorunda hissedenler, mutlaka bir diş hekimine başvurmalıdırlar” dedi.

BİLİM İNSANLARI AÇIKLADI! EKSİK DİŞ BUNAMAYA YOL AÇABİLİR...

DİŞ İPİ ŞART!

Ağız ve diş sağlığı konusunda sadece tek başına diş fırçalamanın yeterli hijyen sağlamadığını kaydeden Dt. Şiar Atmaca, “Diş fırçalama eylemi doğru yapıldığında sadece dişlerin açıkta kalan yüzeyleri temizlenmektedir. Dişlerin birbirine bakan, diş arası bölgeleri için ara yüz fırçası ya da diş ipi tercih edilmesi temizliğin tamamlanması için yardımcı etmenlerdir. Diş aralarının temizlenmesi için bu alışkanlık yaygın olmadığı için en çok diş eti hastalıklarına ve ara yüz diş çürüklerine rastlıyoruz. Düzenli diş hekimi kontrolünde hasta hekim işbirliği sağlanarak doğru tedavi ve bakım sağlanabilir” diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 2 gün önce - Cevapla
0 0 0
dinde caiz değildir zaten. ayrıca bu konuyla alakalı direk hadis vardır. maşaallah subhanallah