Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

HT Magazin/Neziha KARTAL

Grup Ulan’ın solistlerinden Volkan Diyaroğlu, müziğin sanat olduğunun unutulmasını eleştirerek “Türkiye’de müzik kapı kolu zannediliyor. Müzik tutması için yapılan bir şey değil. Müzik bir sanattır” diyor

■ ‘Grup Ulan’ nasıl kuruldu?

Ziya Levent Aybay: Liseden tanışıyoruz ve birlikte müzik yapıyorduk. O zaman da bir grubumuz vardı. Kadıköy gruplarındandık biz de. Kendi bestelerimizi ve cover yaptığımız şarkıları konserlerde söylüyorduk. 2003 senesinde Volkan (Diyaroğlu) İspanya’ya yerleşince dağılmak zorunda kaldık ama birbirimizden kopmadık. Geçen yıl yeterince şarkı hazırladığımızı düşünerek albüm çalışmalarına başladık. “Grup Ulan” geçen yıl kuruldu ama 16 yıllık bir mazisi var.

■ Nereden geliyor grubun ismi?

Volkan Diyaroğlu: Bizim daha önce kullandığımız isim zaten kullanılıyormuş. Albüm çalışması başlayınca gruba isim düşünmeye başladık. Şaka yollu ‘Ulan bu mu olsa’ falan derken ‘Ulan olsa mı acaba’ diye düşündük. Araştırdık ve bu ismi kimsenin kullanmadığını şaşırarak öğrendik. Sürekli kullanılan, artık argoyu da aşmış, çevirisi olmayan Türkçe’ye özel bir kelime. Bu da hoşumuza gitti.

■ Bu on yıllık süreçte neler yaptınız?

Z.L.A.: Volkan’ı bekledim. Reklam ajanslarında sanat yönetmeni olarak çalıştım. Ayrıca farklı müzik gruplarında yer aldım. Yaratıcı mesleklerden hiçbir zaman kopmadım. V.D.: İspanya’ya taşındım. Hâlâ orada yaşıyorum albüm çalışmaları için gelip gidiyorum. Ressamım ve orada resimle hayatımı devam ettiriyorum.

■ Sanatta ticari kaygı olmak zorunda mı?

V.D.: Yaptığınız işi iyi yapmanız gerekiyor ve iyi olması için de kendiniz olmanız gerekiyor. Ticari kaygıyla yaptığın resim salonu süsler sanat eseri olmaz. Müzik de öyle, ticari kaygıları anlıyoruz ama herkes ticari kaygı yönüne gittiği zaman da müzik gelişmiyor. İnsanlar onlara ne verirseniz onu dinler. Bizim kaygımız sanat. Türkiye’de müzik sadece eğlence olarak algılandı ve sanat eseri olduğu unutuldu. Ticari kaygıyla yapılan hangi albüm 3 yıl sonra dinleniyor? Türkiye’de müzik kapı kolu zannediliyor. Nedir bu tutmak? Herkes bu tutar, bu tutmaz diye konuşuyor. Ülkede insanlar hiç mi farklı müzik dinlemiyor. Müzik tutması niçin yapılan bir şey değil. Müzik sanattır. İnsanların bunu anlaması gerek.

‘Farkımız anlaşılsın istedik’

■ Klipleriniz de Türkiye’deki kliplerden oldukça farklı...

V.D.: Türkiye’de bu tarz kliplerin ilginç karşılanmasını hayretle izliyorum. Bütün dünyada bu tarz klipler var. Türkiye de Bangladeş değil AB’ye girmeye çalışan bir ülke ve herkes internete ulaşabilir. Nasıl farklı algılanıyor anlamıyorum. Z.L.A.: Türkiye müzik endüstrisindeki kliplerin belirli standartları var. Bir standart yaratılmış; rock grubuysa garajda ya da inşaatta çekilir. Popsa kumsalda çekerler. V.D.: Sonra makyajsız halleriyle şaşırtırlar. Z.L.A.: Müziğimizi görsele dökmek zorundayız. Biraz farklı olalım ki farkımız anlaşılsın istedik. V.D.: Müzikten başka pazarlanacak bir yanımız yok.

‘Müzikten hiçbir zaman kopmadık’

■ Sizi müzikten ayırıp farklı alanlara iten sebep neydi?

V.D.: İspanya’ya gidince müzikle sürekli uğraştım ama resim o kadar iyi gitti ki bir şekilde ona konsantre olmak zorundaydım. Zaten çok zor bir meslek. Resimde tek başınasın. Bir grup yok ortada. Bu süreçte müziği hiç bırakmadık sadece dışa açılmadık. Orada kafama uygun birilerini bulamadığım için de yine buraya Levent’e döndüm. Z.L.A.: Volkan’dan sonra başka gruplarda müzisyenliğe devam ettim. Sonrasında reklam ajanslarında çalıştım ama sanattan ve yaratıcı mesleklerden uzak kalmadım. Müzik biraz geri planda kalmış oldu. V.D.: Bu arada biraz müziğe küsme de vardı. Bu işin Türkiye’de yapılabileceğine olan inancımız yoktu.

‘Müziğimizin belli bir etiketi yok’

■ ‘Dua Tarlası’nda dinleyici ne bulacak? Nasıl bir tarz olacak? V.D.: Müziğimizi etiketlemek zor. Rock ve alternatif olduğu kesin ama belli bir etiketi yok. Kendi sound’umuzu oluşturduk. Z.L.A.: Tarzımızı tanımlamakta bizi dinleyenler de zorlanıyor. Burada bizim bir isim bulmamız yanlış. Dinleyici veriyor kararını. Kimi rock diyor, kimi alternatif... Türkiye herkes belirli çekerler.