Yıl 2009...

Bir telefon gledi.

- Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Selçuk Aydemir ile röportaj yapar mısın?

- Kim onlar? Tanımıyorum ki.

- ‘Çalgı Çengi’ adında film çekiyorlar.

- (Yarım ağızla) İyi yapayım.

Filmi izleyip öyle yapsaydım ama neyse.

Yaptığım araştırmadan Murat Cemcir’in daha önce bir-iki dizide yardımcı rollerde yer aldığını, Ahmet Kural’ın ise bir dizide başrol oynadığını öğrendim ama ikisini de tanımıyorum. Çevremdekiler de tanımıyor.

Taksim’de bir kafede buluştuk. Zihnimden ‘Film çekecek kadar özgüvene sahipler ama...’ düşünceleri geçiyor.

Buradaki ‘ama’nın açılımı: ‘Ya birader! Film çekmek o kadar kolay mı? Tanınmıyorsunuz kim izleyecek sizi...’

Röportaja başlamadan önce Ahmet Kural sordu: ‘Mehmet Bey, bizimle neden röportaj yapıyorsunuz?’

Diyemedim ki ‘Açıkçası ben de bilmiyorum. Sorma işte’ diye.

‘Sizde gelecek gördüm de ondan’ deyiverdim.

Gün gelecek filmleri çok izlenecek, gün gelecek izleyicide Zeki Alasya-Metin Akpınar tadı bırakacaklar. Henüz bilmiyordum, bilmiyorduk.

İşte o günden bugüne; Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Selçuk Aydemir 59 bin kişiyle başladıkları sinema macerasında ikinci filmleriyle 7 milyon kişiye ulaştı. Dört filmle toplam 15 milyon 904 bin izleyiciyle sektöre 171 milyon 362 bin TL’lik hasılat girdisi sağlayarak 8 yılda adlarını marka haline getirdi. Selçuk Aydemir yazdı yönetti, Ahmet Kural ‘Tüpçü Fikret’ ile ‘Gürkan’ oldu, Murat Cemcir ise ‘Çeto’ ile ‘Salih’...

MURAT CEMCİR RÜŞTÜNÜ İSPAT ETTİ 

Türk sinemasının en çok izlenen filmlerinden üçüne imza atan kahkahanın üç atlısından Murat Cemcir, iki yıl önce patronluğa da soyunarak sinema çalışmalarını Ankara’nın enlem ve boylamından türetilmiş ‘TR 40 33’ adını verdiği şirketin çatısı altında sürdürmeye karar verdi. Cemcir, ilk işi olan ‘Çalgı Çengi İkimiz’ filminin ilkinin 47 katı gişe yapmasıyla yapımcılıktaki rüştünü ispat etti.

Yeni filmlerinin ne olacağını merak ediyordum. Daha doğrusu merak ettiğim ‘Düğün Dernek’in yeni hikâyesinin ne olacağıydı. Zira iki ‘Düğün Dernek’ izleyiciye keyiften, sinema sektörüne de hasılat girdisinden dolayı düğün dernek yaptırmıştı. Başka ne çekebilirlerdi ki?

Birkaç ay önce Selçuk Aydemir’in ‘Liseden Arkadaşlar’ adlı kitabının tanıtım toplantısında Murat Cemcir’le yeni filmlerinin ne olacağı üzerine konuşurken heyecanlı heyecanlı anlatmaya başladı:

- Anlatma Murat, geleyim yerinde göreyim.

- Set başlasın, bekliyoruz.

- Söz mü?

- O gün gelsin, istediğin zaman. O gün nihayet geçtiğimiz günlerde geldi ve filmin setinin bulunduğu Bursa’nın yollarına düşüldü.

EĞLENCELİ AİLE HİKAYESİ

Yeni filmleri ‘Ailecek Şaşkınız’...

Bursa’da bir iş merkezindeyiz.

Set ana baba günü. Yardımcı oyuncular, set çalışanları çekilecek plan için hazır. Eğlenceli aile hikâyesini beyazperdeye taşıyacak görüntü yönetmeni, ulusal ve uluslararası festivallerin ödül tiryakisi Gökhan Tiryaki de kalabalık ekibiyle hazır. Sette görünen o ki Murat Cemcir, ilk patronluk deneyimini yaşadığı ‘Çalgı Çengi İkimiz’den kazandığı parayı ‘Ailecek Şaşkınız’a aktararak ‘Sinemadan gelen sinemaya’ demiş.

Hiçbir masraftan kaçınmamış olduğunun izleri geniş bir programa sahip olan çekim takviminden set yemeğinin kalitesine kadar her kalemde göze çarpıyor. Senaryoyu yazan Selçuk Aydemir, daha önceki filmlerde olduğu gibi yine yönetmen koltuğuna da yerleşti, Ahmet Kural zengin işadamı, cimri patron ‘CEO Ferhat’, Murat Cemcir ise onun okul arkadaşı kontenjanından şirketin CFO’su olan ‘Gökhan’ rolüne büründü.

- Gökhan Bey!

- Emret patron. Bu replikle başlayan planın çekimleri sırasında yardımcı oyuncular ve set ekibi kahkaha atıp çekimi aksatmamak için dudaklarını ısırıyor.

Peki ‘Düğün Dernek’ gibi yüksek gişesi garanti bir film varken ‘Ailecek Şaşkınız’ da nereden çıktı? Cevapları hazır, hem de felsefik:

‘Bulunduğu kıyılardan ayrılmaya korkanlar okyanusların ötesindeki kutsal toprakları asla keşfedemezler.’ Murat Cemcir, Ahmet Kural ve Selçuk Aydemir, gişe garantili filmlerinin arasına yeni bir hikâye ekleyip neden yeni maceraya girdiklerini de ‘Riski olmayan başarı ışıldamayan zafere benzer’ sözleriyle yine felsefik biçimde açıklıyor.

YİNE SINIF ATLADILAR

‘Ailecek Şaşkınız’, Selçuk Aydemir’in Murat Cemcir ve Ahmet Kural eşliğinde vücuda getirdiği kahkaha bombardımanlarından biri. Cemcir ile Kural, alıştığımız karakterlerinden oldukça farklı. Giyimleriyle de konuşmalarıyla da yaşantılarıyla da şaşırtacaklar.

‘Düğün Dernek’te Sivas’ta mobilete binen ‘Tüpçü Fikret’i canlandıran Ahmet Kural, ‘Ailecek Şaşkınız’da Lamborghini kullanan ‘Ferhat’ ile Bursa caddelerinde endamını arz ederken, akla gelen ilk soru motosiklet üzerinde sergilediği aksiyonu 700 beygir gücündeki otomobilde de sergileyip sergilemeyeceğiydi. Kural’ın cevabı net: “2 Mart’ı bekleyelim, görelim.” Anlaşılacağı gibi Ahmet Kural ile Murat Cemcir’in canlandırdıkları karakterler yeni filmlerinde statü atladı. İkili ‘Çalgı Çengi’deki gariban ‘Gürkan’ ile ‘Salih’le başlayıp ‘Düğün Dernek’te orta sınıfa, ‘Ailecek Şaşkınız’da ise zengin sınıfına geçiş yaptı.

BÖYLE PATRON GÖRÜLMEDİ

‘Çalgı Çengi İkimiz’de işin patronluğunu da yaşayıp yapımcılıktaki acemilik dönemini atlatmış olsa da ‘Ailecek Şaşkınız’ın çok daha geniş kadroya, çok daha fazla mekâna ve çok daha yüksek bütçeye sahip olması nedeniyle Murat Cemcir’in işinin bir hayli zor olduğunu düşünüyordum.

Görünen o ki yapımcılığı kıvırmış. Neden mi? Çünkü işler güçler bir hayli yolunda. Şu ana kadar çekimler sadece bir gün sarkmış. Bu kabul edilebilecek rakamın çok altında olduğu için Murat Cemcir’in keyfi yerinde.

CEO İLE CFO’NUN MACERALARI

Ahmet Kural, babasının şirketinin gelirini kısa sürede iki katına çıkarmayı kafasına koymuş, Moliere’nin ‘Cimri’sindeki ‘Harpagon’un bile eli açık birisi olduğu algısı yaratacak kadar cimri olan ‘Ferhat’, Murat Cemcir ise CFO’luğu ‘Patron ne derse o olur’a evirmiş ‘Gökhan’ karakteriyle izleyiciye yine bolca kahkaha attırmanın peşinde koşuyor.

Ahmet Kural, ‘Ailecek Şaşkınız’ için hayatında ilk kez spor yaptı. Projeye karar verildiği gün kendisine bir spor hocası tutan Kural, her gün düzenli olarak idman yapıyor. Ona göre bir CEO spor salonu müdavimi olmalıymış, çünkü bir CEO fit olmalıymış. Hal böyle olunca da göbekli ‘Tüpçü Fikret’, oldu mu size pazulu, baklavalı ve adonisli ‘Ferhat’...

BÖYLE PATRON GÖRÜLMEDİ

‘Çalgı Çengi İkimiz’de işin patronluğunu da yaşayıp yapımcılıktaki acemilik dönemini atlatmış olsa da ‘Ailecek Şaşkınız’ın çok daha geniş kadroya, çok daha fazla mekâna ve çok daha yüksek bütçeye sahip olması nedeniyle Murat Cemcir’in işinin bir hayli zor olduğunu düşünüyordum.

Görünen o ki yapımcılığı kıvırmış. Neden mi? Çünkü işler güçler bir hayli yolunda. Şu ana kadar çekimler sadece bir gün sarkmış. Bu kabul edilebilecek rakamın çok altında olduğu için Murat Cemcir’in keyfi yerinde.

CEO İLE CFO’NUN MACERALARI

Ahmet Kural, babasının şirketinin gelirini kısa sürede iki katına çıkarmayı kafasına koymuş, Moliere’nin ‘Cimri’sindeki ‘Harpagon’un bile eli açık birisi olduğu algısı yaratacak kadar cimri olan ‘Ferhat’, Murat Cemcir ise CFO’luğu ‘Patron ne derse o olur’a evirmiş ‘Gökhan’ karakteriyle izleyiciye yine bolca kahkaha attırmanın peşinde koşuyor.

GÖBEKLİ FİKRET'TEN ADONİSLİ 'FERHAT'A

Ahmet Kural, ‘Ailecek Şaşkı- nız’ için hayatında ilk kez spor yaptı. Projeye karar verildiği gün kendisine bir spor hocası tutan Kural, her gün düzenli olarak idman yapıyor. Ona göre bir CEO spor salonu müdavimi olmalıymış, çünkü bir CEO fit olmalıymış. Hal böyle olunca da göbekli ‘Tüpçü Fikret’, oldu mu size pazulu, baklavalı ve adonisli ‘Ferhat’...

 

 

 

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
  • Misafir 20 Ağustos 2017 Pazar 19:23
    çok mantıklı konuşmuş.
  • Misafir 20 Ağustos 2017 Pazar 13:03
    Bekliyoruz iple çeliyoruz flimi
  • Misafir 20 Ağustos 2017 Pazar 10:21
    Türk sineması yeşilçamdan sonra kalmadı.Bu film denen şeyler ilkokul da çocukların yaptığı müsamereden daha kötü daha berbat işler. İnsanın aklıyla alay ediyorlar, analitik düşünen birisi bu filmleri izlemez.
Tüm yorumları göster(5)
Kalan karakter : 2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.