Murat Dalkılıç'ın hastalığı Vertigo nedir? İşte Vertigo'nun belirtileri ve tedavi yöntemleri

05.03.2018 - 10:11 | Güncelleme:

Sanatçı Murat Dalkılıç'a vertigo teşhisi konuldu. Peki vertigo nedir? Vertigo belirtileri ve nedenleri internette araştırılıyor. Vertigo tedavisi nasıl yapılır? İşte Murat Dalkılıç'ın hastalığına ilişkin tüm detaylar...

Vertigo, toplumda çok sık görülen bir sağlık sorunudur. Denge bozukluğu ile kendini gösteren vertigo, her yaşta görülebilir ve tedavi edilmediğinde hastayı yataktan kalkamaz hale düşürebilir. Eğer size etrafınızdaki her şey dönüyormuş gibi geliyorsa bu vertigo olabilir. Uzmanlara göre; vertigo bir hastalık değil, altında yatan nedenin araştırılması gereken bir belirti.

İŞTE MURAT'IN HASTALIĞI!

VERTİGO BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vertigo (baş dönmesi), kişinin yaşam kalitesini alt üst eder. Hasta, dairesel dönme şeklinde bir hareket hisseder. Kendisinin ya da tüm çevresindeki nesnelerin döndüğünü hisseder. Kimi zaman şiddetli olan bu baş dönmesi, kişinin acil servise kaldırılmasına neden olabilir. Vertigo, iç kulak ve sinir sistemi hastalıklarında ortaya çıkabilen bir belirtidir. Günde bir kaç defa baş dönmesi yaşıyor ve günlük yaşantınız bozuluyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

VERTİGO NEDENLERİ

Vertigonun çeşitli nedenleri olabilir. 

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV)

Meniere hastalığı

Vestibüler Nörit (Denge sinirinin mikrobik olmayan iltihabı)

Beyincik etkilenmesine bağlı baş dönmesi (Serebellar Vertigo)

Vertiginöz migren

Vertebrobaziller yetmezlik

MS (Multipl Skleroz)

Denge sinir tümörleri

Yaralanma

Alerji

Yaşlılık

Migren

Boyun kireçlenmeleri ve boyun fıtığı

Depresyon gibi psikiyatrik nedenler

Vertigonun diğer nedenleri: Başta B12 vitamini olmak üzere çeşitli vitamin eksikliklerinde, uzun süreli alkol kullanımı sonrası hasarlar sonucunda, beyin zarına ait iltihaplarda, başta kanser ilaçları ve tüberküloz ilaçları olmak üzere ilaç yan etkilerinde, bazı epilepsi nöbetlerinde ve bunun benzeri pek çok nedenle de baş dönmesi görülebilir.

VERTİGO HASTALIĞI NEDİR?

İÇ KULAK KRİSTALLERİ YER DEĞİŞTİRİRSE BAŞ DÖNMESİ MEYDANA GELEBİLİR

İç kulak denge organdır, çoğu baş dönmesi iç kulak kaynaklı sorunlardan meydana gelir. Bazen kafa travması sonrası, herhangi bir kafatası kırığı olmadan iç kulak yapılarında sarsıntı ya da iç kulak kristallerinde yer değiştirmeye bağlı olarak baş dönmesi meydana gelebilir. Ancak vertigo teşhis edilmesi zor bir hastalıktır. Bu nedenle doğru teşhis için hastanın şikayetleri ayrıntılı bir şekilde dinlenmeli ve hastaya yeterli zaman ayrılmalıdır.

VERTİGO TEDAVİSİ

Tedavide önemli olan şey; nedenin bulunmasıdır. Örneğin; vertigoya yol açan hastalık meniere hastalığı ise ilaç tedavisi, ilaç tedavisi yeterli olmadığı durumlarda da ameliyat yapılabilir. Ancak vertigonun sebebi tümörse ameliyat gerekir. Herhangi bir enfeksiyon sonucu veya psikojenik nedenlerden dolayı ortaya çıkan vertigolar istirahat ve basit ilaç tedavileriyle tamamen düzelir.

Kulaktan kaynaklı olarak yaşanan baş dönmesinin sebebi büyük çoğunlukla Benin Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV)'dur. BPPV, iç kulakta bulunan kristallerin iç kulak sıvısına düşmesi ile oluşur. Kişi özellikle yattığı yerde sağa sola dönmekle, bir şeyi yukardan alırken, aşağı eğilirken veya baş hareketi ile anlık birkaç saniyelik baş dönmesi hisseder. BPPV'nın tedavisi oldukça kolaydır. Kristaller, normalde bulunması gereken yerden kayarak, iç kulak sıvısının içinde oynar hale gelir. Kişi bir sedyeye başı geride duracak şekilde yatırılır ve çeşitli manevralarla o kristaller yerine oturtulabilir. İlaç tedavisine dahi gerek kalmaz. Bu işlem yapıldığı andan itibaren şikayetlerde belirgin düzeyde azalma görülür. Ancak bunun mutlaka hekim tarafından yapılması şart.

VERTİGODAN KORUNMANIN YOLLARI

Stresten uzak durun.
● Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin.
● Sağlıklı beslenin.
● Kahvaltıda yumurta tüketin, günde toplam bir avuç ceviz, badem, fındık ve fıstık yiyin.
● Günlük süt ve protein içerikli gıdalar tüketin.
● D vitaminini ihmal etmeyin, mümkün olduğu kadar güneşlenin.
● Tuzu azaltın, tuz iç kulaktaki sıvı artışına neden olup vertigoyu tetikleyebilir.
● Bol su için, vücuttaki su tuz dengesini korumak içim bol bol su için.
● Spor yapın, sporun her alanda olduğu gibi vertigoda da önemi büyük. Ancak ani hareketler barındıran ağır sporlardan uzak durun.
● Başınızı sağa ve sola hızlı çevirmeyin.
● Lunaparklardaki oyuncaklardan uzak durun.
● Hızlı araba kullanmayın.

GÜNLÜK HAYATI KABUSA ÇEVİREN BAŞ DÖNMESİ: VERTİGO

VERTİGODA BEYİN TÜMÖRÜ BENZERLİĞİ

UNUTKANLIK İLE ALZHEİMER ARASINDAKİ FARK NASIL ANLAŞILIR?

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 25 gün önce - Cevapla
0 1 -1
aldigim ilac aspirin plus ve lincosin igneden sonra dengem bozuldu sag kulagim cok cinliyor ilaclari kestim ne yapmaliyim
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
1 0 +1
Avrupanın kuzeyinde yaşıyorum. 3 kere vertigo geçirdim. Asıl nedenini hiç belirtmemişsiniz. En büyük neden tansiyon ve vitamin D eksikliği. Güneş görmeyen vücut vitamin D kaybına bağlı olarak yağlanma yapıyor. Tansiyon doğru orantılı olarak yükseliyor. Tuz, un ve şekeri kesip 30 kilo verdim. Vakit elverdikçe memlekete geliyorum. Güneşimiz bol çok şükür. Bir de günde iki litre su içiyorum. Aman eksik etmeyin. Allah şifalar versin bütün kardeşlere..
Misafir - 6 ay önce - Cevapla
0 0 0
bende de oldu gibi sonra olmadı gibi de geldi anlayamadım
Misafir - 6 ay önce - Cevapla
3 0 +3
bendede vardı doktora gittim kulakta kristal kayması falan dediler yattım yatağa sağa dön sola dön başımı bir aşağı bir yukarı sağa sola çevirtip beklettiler böyle bir tedevaiyle kristalı oturttular herhalde ve D vitamini eksikliğide neden oluyormuş o günden sonra hep balık yer oldum olabildiğince güneşleniyorum da ve çok şükür iyiyim
Misafir - 6 ay önce - Cevapla
1 0 +1
morel bozukluğu stres en büyük düşmanı bol su icin
Misafir - 6 ay önce - Cevapla
2 1 +1
Bendede vardı kristal kaymasından dolayı...1 senedir yok çok şükür..inşalllah olmazda çok zor oluyor çok şiddetliydi benimkisi
Misafir - 6 ay önce - Cevapla
2 1 +1
Bende vardi gecti cok sukur ama 1 yilda ilac ictim zor gecti. Kimse tam ne oldugunu anlayamadi. Kendi kendime ilac icerek gecti. Cok kotu bir rahatsizlik Allahkimseye vermesin. Mogde bulantisi ve bas donmesi oluyor surekli. Herseyi kafaya cok takmayin. Sinirlenmeyin.
Misafir - 6 ay önce - Cevapla
1 0 +1
Geçmiş olsun çeken bilir çok kötü