Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Eğitim Okullar ne zaman açılacak? MEB'den son açıklama ne? Yaz tatilinde telafi eğitimi olacak mı?

    Okullar ne zaman açılacak? sorusu milyonlarca öğrenci ve velinin gündeminde. Koronavirüs tedbirleri kapsamında okullar kapatılmış ve 23 Mart'tan bu yana uzaktaneğitim ile ders işleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) resmi olarak duyurduğu tarih 30 Nisan'da sona eriyor. Şimdi gözler 4 Mayıs'ta okulların açılıp açılmayacağında. İşte okulların açılacağı tarih ile ilgili yapılan son açıklama...

    OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

    Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılacağı tarihe ve yaz tatiline yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Okulların 4 Mayıs'ta açılıp açılmayacağı ile ilgilikesin bir şey söylemeyen Bakan Selçuk, Bilim Kurulu'nun tavsiyelerinin önemine dikkat çekti. Okulların açılacağı tarih ile ilgili detayların bu hafta içerisinde belli olmasının beklendiğini hatırlatarak, Bakan Selçuk'un son açıklamalarına bakalım:

    "Bu konuda ne olursa biz ne zaman ne yaparız konusunda hazırlıklarımız var. (Telafi eğitimleri) Temmuz ve ağustosu çok düşünmüyoruz, çok planlamıyoruz. Bizim öncesinde ve sonrasındaki dönemlere ilişkin çalışmalarımız, daha baskın ama böyle bir kriz durumunda dünyanın yaptığı işler gibi biz de senaryo ve takvim neyi gösterirse ona göre düzenlememizi yapacağız. Yaz ayları için bir planlamamız açıkçası yok. (Eylül ve ekim) daha ağır basıyor ve onun öncesindeki dönem için çalışmalarımız var. Yani mayıs ve haziran ayları için planlamalarımız var ama temmuz ve ağustos ayı için çok fazla bir planlama üzerinde çalışmıyoruz."

    Selçuk, bu konudaki sözlerine açıklık getirirken, telafi eğitimlerinin temmuz ve ağustos aylarında olmayacağını söyledi. ''Ama mayıs ve haziran üzerinde, eylül ve ekim üzerinde yoğun bir planlamamız, çalışmamız var. Bu çerçevede, Bilim Kurulu tavsiye ederse ve Türkiye'nin genel durumu müsait olursa elbette biz mayıs, haziran ayında okulu açarız." diyen Selçuk, mayıs ve haziranın devreden çıkması gibi bir şeyin şu an kesinlikle söz konusu olmadığını kaydetti.

    Sınıf geçme üzerine bir soruya karşılık Bakan Selçuk, "Diyelim ki ikinci dönem ders olmadı, dolayısıyla sınıf geçmeyle ilgili herhangi bir şey ikinci dönemden tabii ki söz konusu olmayacak. Telafi eğitimi hızlandırılmış ve biraz kısaltılmış biçimde yapılır. O süreçte sınıf geçmeye ilişkin bir işlem çok doğru olmayabilir. Bununla ilgili mevzuat altyapımızı da çalışıyoruz. Bu konu, bizim için net bir konu. Yani birinci dönemin konuları ve notları var, bunun üzerinden bir değerlendirme yapacağız." yanıtını verdi.

    Haberi Hazırlayan: Helin Genç
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ