Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Bilgi Gündem Paris 2024 Olimpiyatları ne zaman başlıyor? 2024 Paris Yaz Olimpiyat Oyunlarına kaç ülke katılıyor?
    1

    Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na 206 ülkeden 32 dalda 10 bin 500 sporcu katılacak. Paris 2024 Olimpiyat Oyunları meşalesinin geçtiğimiz ay yakılmasıyla gözler Paris Olimpiyat Oyunlarına çevrildi. Peki, Yaz Olimpiyatları ne zaman, hangi tarhte başlıyor? Paris Olimpiyatları'na kaç ülke ve kaç sporcu katılıyor? İşte Paris 2024 Olimpiyat Oyunları hakkında merak edilen bilgiler...

    2

    PARİS 2024 PEK ÇOK İLKE İMZA ATACAK

    Birçok alanda ilklerin yaşanacağı Paris 2024’te çevre, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kapsayıcılık başlıklarına odaklanılacak.

    Olimpiyat Köyü, düşük karbonlu çevre dostu binalar, yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımı ve sıfır atık politikasının uygulanmasıyla bir “sürdürülebilir kalkınma modeli” örneği olacak. Sıfır emisyonlu araçlardan oluşan bir filo, yarışma boyunca köyde ulaşımı sağlayacak. Paris 2024’te ayrıca kadın ve erkek sporcuların sayısı eşitlenecek ve dev organizasyonda 5 bin 250 kadın sporcu ile 5 bin 250 erkek sporcu madalyalara ulaşabilmek için ter dökecek. Tören için seyircilerin çoğundan giriş ücreti alınmayacak Paris 2024’te, maraton yarışı da ilk kez halkın katılımına açık olarak gerçekleştirilecek.

    3

    PARİS OLİMPİYATLARI 2024 NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

    Paris Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek. Başkent Paris'te düzenlenecek 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz Cuma günü TSİ 22.00'de yapılacak açılış töreniyle resmen başlayacak. 33. Yaz Olimpiyatları'nın açılış töreni, Seine Nehri'nde yapılacak.

    4

    PARİS OLİMPİYATLARI’NA TÜRKİYE’DEN KAÇ SPORCU KATILACAK?

    Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin sitesinde yer alan ve 15 Nisan'da güncellenen listeye göre, Türkiye Paris 2024'e 55 sporcuyla katılmayı garantiledi. Haziran ayına kadar sürecek kota müsabakalarında olimpiyata katılım gösterecek Türk sporcu sayısının artması bekleniyor.

    5

    Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'nda madalya kazanan 13 isimden milli boksörler Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu, okçulukta Mete Gazoz, güreşte Taha Akgül, Rıza Kayaalp ve Yasemin Adar Yiğit, artistik cimnastikte Ferhat Arıcan, tekvandoda Hatice Kübra İlgün ve Hakan Reçber, Paris 2024 için Türkiye'ye kota kazandırdı. 2020 Tokyo'da karatede madalya alan 4 isim ise bu branşın Paris 2024'te yer almayacağından dolayı olimpiyatta mücadele edemeyecek.

    Türkiye; atıcılık, atletizm, yol bisikleti, boks, artistik cimnastik, güreş, halter, okçuluk, tekvando, voleybol, yelken ve yüzmede şu ana kadar 55 milli sporcuyla kota aldı.

    TÜRKİYE'DEN KATILACAK SPORCULAR İÇİN TIKLAYINIZ

    6

    PARİS 2024 YAZ OLİMPİYATLARI LOGOSU

    Olimpiyatların bu seneki logosunda üç ayrı sembol yer alıyor. Bunlar: Altın madalya, olimpik ve paralimpik hareketin sembolü olan alev ve Fransa'nın simgesi Marianne.

    7

    2024 OLİMPİYATLARI SPOR BRANŞLARI ŞU ŞEKİLDE:

    3x3 Basketbol

    Atıcılık

    Atletizm

    Badminton

    Basketbol

    Binicilik (At Terbiyesi)

    Binicilik (Engel Atlama)

    Binicilik (Üç Günlük Yarışma)

    Bisiklet (BMX Freestyle)

    Bisiklet (BMX Racing)

    Bisiklet (Dağ Bisikleti)

    Bisiklet (Salon Bisikleti)

    Bisiklet (Yol Bisikleti)

    Boks

    Break Dans

    Cimnastik (Artistik)

    Cimnastik (Ritmik)

    Cimnastik (Trampolin)

    Eskrim

    Futbol

    Golf

    Güreş

    Halter

    Hentbol

    Hokey

    Judo

    Kano (Slalom)

    Kano (Sprint)

    Kaykay

    Kürek

    Masa Tenisi

    Modern Pentatlon

    Okçuluk

    Plaj voleybolu

    Ragbi (7'li)

    Spor Tırmanışı (Lead-Boulder)

    Spor Tırmanış (Sürat)

    Sörf

    Taekwondo

    Tenis

    Triatlon

    Voleybol

    Yelken

    Su Sporları (Artistik Yüzme)

    Su Sporları (Yüzme)

    Su Sporları (Atlama)

    Su Sporları (Maraton)

    Su Sporları (Sutopu)

    Haberi Hazırlayan: Tutku Bulut
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ