Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ramazan Ramazan'da Diyanet'e soru yağıyor!

    Diyanet İşleri Başkanlığı uzmanlarından alınan bilgiye göre, ''444 17 89'' numaralı ''Dini Soruları Cevaplandırma Hattı''na yapılan başvuruların Ramazan ayında yüzde yüz oranında arttığını belirttiler.

    Uzmanlar, vatandaşlardan dini konularla ilgili önceki aylarda ortalama 450-500 telefon gelirken, bu oranın Ramazan ayında bine ulaştığını ifade ettiler.

    Ramazan'la birlikte soruların daha çok oruç, teravih, fitre ve zekat ile yardım kampanyası üzerinde yoğunlaştığına işaret eden uzmanlar, saat 09.00-24.00 arasında, iki vardiya halinde çalışmalarına karşın yoğun talebi karşılamakta güçlük çektiklerini söylediler.

    Uzmanlar, görevleri sırasında en çok soruların düzgün sorulmaması nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını, Ramazan'da da özellikle öğleden sonra arayanların cümleleri toparlayamaması nedeniyle zorlandıklarını anlattılar.

    Dini bilgi edinmek isteyenlerin yanı sıra keyfi nedenlerle arayanların da olduğunu dile getiren uzmanlar, aranan numaraları görebildikleri için sorun olması halinde ilgili birimlere durumu aktarabildiklerini vurguladılar.

    Uzmanlar, hayatın her alanından sorularla karşılaştıklarını, bunların miras anlaşmazlıklarından, ailevi meselelerden, cinsellikle ilgili konulara kadar çeşitlendiğini kaydettiler.

    Uzmanlar, Ramazan ayında ise daha çok, ''Gündüz uyuyarak oruç tutulur mu?'', ''Bu yıl ne kadar zekat vermeliyim?'', ''Bilmeden su içmek orucu bozar mı?'', ''İğne vurulmak oruca mani mi?'', ''Hangi sebeplerle oruç tutulmayabilir',, ''Bu yılki fitre rakamı nedir?'', ''Oruç tutmamayı mazur gösteren sebepler nelerdir'' şeklinde sorulara muhatap olduklarını sözlerine eklediler.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ