Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Eserleri koruma hibesi
0:00 / 0:00
HABERTURK.COM

Vehbi Koç Vakfı (VKV) kurumlarından biri olan Sadberk Hanım Müzesi, yarım asra yaklaşan tecrübesiyle elde ettiği başarılarına bir yenisini daha ekledi. Sadberk Hanım Müzesi tarafından hazırlanan 'Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonundan On Üç Elyazması ve Tezhipli Hat Eserinin Konservasyon Projesi', Bank of America'nın dünya çapında sürdürdüğü Sanat Eserlerini Koruma Programı'nın (Art Conservation Project) 2021 hibesiyle yeniden hayat bulacak.

Proje kapsamında Selçuklu ve Osmanlı dönemi tezhipli el yazmalarının oldukça nadir örneklerinden 13 eser, dünya çapında tarihi ve kültürel bakımdan sembolik özeliklere sahip nadir eserlerinin restore edilmesi için önemli çalışmalar yürüten Bank of America'nın sağladığı kaynak ile kapsamlı bir şekilde analiz edildikten sonra restore edilecek ve sergilenecek.

Konservasyon aşamaları görsel ve sözlü kayıtlarla belgelenecek projeden elde edilecek birikim, akademik çevreye, kültür mirasının korunumuna ve kamu yararına katkı sağlamak amacıyla yayınlar, sergiler ve bildiriler yoluyla paylaşılacak. Türkiye'nin ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi, bu projeyi hayata geçirerek yalnızca nadir hat eserlerini korumakla kalmayıp, aynı zamanda proje kapsamında düzenleyeceği etkinliklerle kültür mirasının ve sanat eserlerinin korunmasının önemini aşılamaya ve bu doğrultuda kamu bilincini artırmayı hedefliyor.

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.