Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Kanser Kansere yakalanan Mehmet Savaş Canatan ve Fatma Canatan çifti, torunlarının sevgisiyle hastalığı yenmeye çalışıyor

    Adana'da yaşayan inşaat mühendisi 63 yaşındaki Mehmet Savaş Canatan, torununu bisiklete bindirirken kasığında ağrı hissederek hastaneye başvurdu. Tetkikleri yapılan Canatan'a, testis kanseri teşhisi konuldu. Tedavisine başlanan Canatan'a en büyük desteği ailesi verdi.

    Ailesinin yalnız bırakmadığı ve bir süre radyoterapi gören Canatan'ın eşi Fatma Canatan'da da yaklaşık 3 ay sonra rahatsızlandı. Eşinin doktoru Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cem Şah tarafından muayene edilen Fatma Canatan'ın, mesane kanseri olduğu tespit edildi.

    Duruma çok üzülen ancak erken teşhis sayesinde tedavilerinde olumlu aşama kateden çift, hastalığı yeneceklerine olan umutlarını hiç kaybetmedi. Çiftin yaşama bağlanmasında, torunları 7 yaşındaki Zeynep Beril Çifteli'ye duydukları sevgi etkili oldu. Mehmet Savaş Canatan, teşhisin konulmasının ardından tedaviye başlandığını ve ameliyat edildiğini söyledi.

    Canatan, "Tedavim devam ederken eşimin de kanser olduğunu öğrenince ikinci kez şok yaşadım ancak umudumuzu hiç bir zaman kaybetmedik. Doktorumuzun dikkati sonucu eşimin rahatsızlığına erken teşhis konuldu" dedi. Canatan, tedavilerinde moral, motivasyon ve doktorun çok önemli olduğunu kaydetti.

    "KANSERİ YENMEMİZDE EN BÜYÜK ETKEN TORUNUMUZ"

    Ev kadını 59 yaşındaki Fatma Canatan da eşinin rahatsızlığını öğrenince çok üzüldüğünü ancak iyileşeceğine olan umudunu hiç kaybetmediğini belirtti.

    Kendisi için de aynı duyguları taşıdığını anlatan Canatan, şunları kaydetti: "Kendimi bırakmadım. Ameliyata giderken bile makyajımı yaptım. Sigara içiyordum, hemen bıraktım. Hem kanser hem sigara hem de kilo ile mücadele ettim. Şu an çok iyiyim. Kanseri yenmemizde en büyük etken torunumuz, onu çok seviyoruz. Torunumuzun büyüdüğünü, üniversiteden mezun olduğunu görmek istiyoruz. Bu da yaşama sevincimizi artırdı. Yılmadık, kansere direndik. Moralimizi, motivasyonumuzu her zaman yüksek tuttuk."

    Op. Dr. Cem Şah da Mehmet Savaş Canatan'ın tedavisinde erken teşhis, hızlı tedavi ve uyumun çok etkili olduğunu söyledi.

    Canatan ile ilgilenirken eşinin de rahatsızlığını tespit ederek müdahale ettiklerini belirten Şah, "Tedavilere hemen başlandı ve başarıyla sürdürüldü. Şu an tedavi sürecimiz iyi gidiyor. Çiftimiz iyileşti ancak kontrolleri devam ediyor" diye konuştu.

    Şah, hekimin doğru tedaviyi bilmesi, hastanın bunu uyumla yapabilmesi, evde de aile desteğinin, hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar doğurduğunu vurguladı.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ