Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi'nde bir genç kız, operasyonla erkek oldu

Cinsiyet değiştiren F.Y, TÜ Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Polikiliniği'ndeki ameliyatının ardından hasta odasında yaptığı açıklamada, 25 yaşına gelene kadar kendini erkek olarak hissettiğini söyledi.

Ameliyat olma konusunu defalarca düşündüğünü anlatan F.Y, ailesi ve arkadaşlarının desteğini alarak ameliyat olmaya karar verdiğini ifade etti.

Daha önce hastalığından dolayı 3,5 yıl İstanbul'daki bir hastanede tedavi gördüğünü aktaran F.Y, "Allah razı olsun orada da çok iyi tedavi gördüm. Daha sonra mahkemeye başvurdum. Mahkeme bir yıl kadar sürdü. Ondan da sonuç aldım. Ameliyatlarım ağrısız, sızısız geçti. Bakın bunu yaşamayan bilemez, ancak yaşayan bilir bu durumu" diye konuştu.

Hastaneden taburcu olunca mavi kimlik almak için mahkemeye başvuracağını belirten F.Y, "Tedavimi tamamladıktan sonra güzel bir iş bulup, kısmet olursa evleneceğim. Ben sırf bedenimi evlenmek için erkek yapmadım. Sadece Rabbimin huzurunda, bedenime kavuşup, kimliğimi alıp, o şekilde hayatıma devam etmek istedim. Beni tanıyan insanlar, sakın beni yanlış anlamasınlar. Amacım kışkırtmak değil. Tek bir amaç vardır, yaşamak. Allah'ın huzuruna doğru, dürüst gitmektir. Mutluyum" dedi.

TÜ Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hüsamettin Top da hastasının bir hafta önce başarılı bir operasyon geçirdiğini söyledi.

Türkiye ve yurt dışından cinsiyet değişimi için birçok kişinin TÜ Tıp Fakültesi'ne başvurduğunu anlatan Top, "F.Y daha önce mahkeme kararı, psikoloji raporu ile İstanbul'da konuya ilişkin ameliyatları oldu. Biz de dış genital bölge ameliyatını gerçekleştirdik. Ameliyatımız yaklaşık beş saat sürdü. Şu anda yüzde 100 başarıyla sonuçlandı. Hastamız iyi durumda, tedavisi devam ediyor" ifadelerini kullandı.

AA