Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Balıkesir'e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, miting için Atatürk Stadı'na giderken yol boyunca vatandaşlar da kendisine eşlik etti. Yörükler ve atlı birlikler tarafından karşılanan Erdoğan'a ilgi yoğun oldu. Balıkesir Havaalanı'na indikten sonra miting için Atatürk Stadı'na hareket eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yol boyunca vatandaşlar sevgi gösterilerinde bulundu. Erdoğan buradaki miting alanında vatandaşlara hitap etti. 

"BUNLAR ÇIRAK BİLE DEĞİL"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "24 Haziran'da yeni yönetim sistemi ile güzel bir başlangıç yapmaya hazırlanıyoruz. Balıkesir Türkiye'nin vitrinlerinden biridir. Balıkesir'e 16 yılda 25 kattrilyon yatırım yaptık. Konuşuyorlar. Bunlar çırak bile değil." dedi.

Erdoğan yapılan yatırımlara ilişkin, "7 bin 330 konut yaptık. Biz başında bu kardeşinizin olduğu AK Parti hükümetlerinde İstanbul-İzmir otoyolu bir Balıkesir projesi değil mi? Siz Balıkesir'e buradan gelmeyecek misiniz, bu uzun yollar kısalmadı mı? İstanbul-İzmir körfez geçişinde hangi köprü var; Osmangazi var. Biz Ferhat ile Şirin gibi dağları deldik ve Şirin'e ulaştık. Balıkesir bir başka olacak. El ele vereceğiz" şeklinde konuştu.

ERDOĞAN'DAN İNCE'YE: HADİ GEL BAKALIM ONU DA DURDUR

Erdoğan, "Bu yatırımları durduracağım diyenler var mı? Bunların hayatında bir dikili ağacı yok. Şimdi de durduracağım diyor. Biz diyorum, Kanal İstanbul diyor ki 'neden yapayım para yok ki' bunlar kör cahiller. Biz Marmaray'ı nasıl yaptıysak, Yavuz Sultan Köprüsü'nü nasıl yaptıysak aynı şekilde İstanbul-İzmir otoyolunu da böyle yapıyoruz. İstanbul'u Trakya üzerinden 1915 Çanakkale köprüsüyle Kuzey Ege'ye bağlıyoruz. Hadi gel bakalım onu da durdur, onu da engelle. Senin ona ömrün yetmez ömrün. Biz süratle inşallah 18 Mart Çanakkale Köprüsü'yle Trakya üzerinden Balıkesir'e gelişi halledeceğiz. 101 km'lik Malkara Çanakkale yolunun yapımı sürüyor. Ülkemizi bugüne getirinceye kadar vesayet odaklarından terör örgütlerine, darbecilerden dış mihraklara kadar saldırılara maruz kaldık" dedi.

  • CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce: Kanal İstanbul projesini durduracağız

"TÜRKİYE PARTİNİZDEN DAHA MI KIYMETSİZ?"

Ana muhalefetin ilkokul müsameresi kıvamında oyunlarla yönetildiğine dikkat çeken Erdoğan, "Adayları takip ediyorsunuz değil mi? Ülkemizin milletimizin hayrına bir şey söylediklerini duyanınız var mı? Ana muhalefetin adayı başka, projeleri açıklayan başka. Cumhurbaşkanı adayı duruyor, genel başkanları proje açıklıyor. Bay Kemal niye aday olmadı? Adayları bir kere çıktın yenildin, iki kere çıktın yenildin, üç kere çıktın dört kere çıktın yenildin. Hala duruyorsun diyordu. Bu nasıl iştir? Sonunda aday oldu. Beyannameyi o açıklıyor. Ya niye Cumhurbaşkanı adayınız değil de adayı o açıklıyor. Projeler kimin projesi. Cumhurbaşkanı adayının projeleri nerede? Yok. O mu idare edecek, o mu idare edecek? Belli değil." diye konuştu.

“DAVULU BİR BAŞKASININ ELİNE VEREREK ÜLKEYİ YÖNETMEYE TALİP OLUNUR MU?"

Erdoğan, "Kaybedeceğini bildiği için milletin karşısına aday olarak çıkmaya yüreği yetmeyen ana muhalefetin başındaki zat koltuğu bırakmak istemediği için bu garabeti yaşıyoruz. Partinizi emanet etmediğiniz kişiyi milletin karşısına çıkartıp emanet edin, nasıl bir şeydir? Türkiye sizin partinizden daha mı kıymetsiz? Bu kafayla milletimiz bunlara ülkeyi emanet etmez de olan demokrasimize olur. Davulu bir başkasının eline vererek ülkeyi yönetmeye talip olunur mu? Ana muhalefet ilkokul müsameresi kıvamında oyunlarla yönetiliyor" dedi.

İNCE'NİN, 'GÜLEN'İN İADESİ'NE İLİŞKİN İDDİALARINA TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muharrem İnce'nin "Gülen'in iadesi"ne ilişkin iddialarına tepki göstererek, "Amerika'dan telefonla arayıp işletmişler, ondan da haberi yok. Yalan söylüyor, yok böyle bir şey. Sen kimsin ki ABD'nin yetkili mercileri sana böyle bir bilgiyi verecek? Söylediği tüm bilgiler yanlış, dürüst ve samimiysen MİT'e başvur. Sana bu bilgiyi aktaran kim Amerika mı Amerika'nın yetkilileri mi? Hayatları böyle. İnternetten buldukları yalanlar ile seçim kampanyası yürütüyorlar. FETÖ ile ilgili Amerika'ya verdiğimiz 85 koli ile ilgili gazete kupürü diyor. Zavallı. Adalet Bakanlığımızın resmi tutanakları o kolilerin içerisinde, o resmi tutanakların yanında tabi ki gazete kupürü de var. Adamların hayatı yalan üzerine kurulu" dedi.

"SHOW TV'DE BELGELERİ İLE AÇIKLAYACAĞIM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir yanda genel başkanlık koltuğunda oturan aslı, diğer yanda sahaya sürdükleri karikatürü gece gündüz aynı yalanları tekrarlayıp duruyorlar. İnşallah yeni dönemin ülkemize en büyük kazanımlarından biri de işte bu köhne siyaset anlayışını kökünden kazıyıp atmak olacak. Yarın akşam inşallah Show TV'de genişçe bazı şeyleri belgeleriyle de açıklayacağım. Cumhurbaşkanı olarak ülkeyi yönetmeye talip olan hiç kimse öyle boş atıp, dolu tutma hesabıyla milletimizin karşısına çıkamaz. Çünkü artık yüzde 15'le, yüzde 20 ile ülkeyi yönetme imkanı tamamen ortadan kalkıyor. Halkın en az yüzde 50'sinin desteğini almak öyle kolay olmayacak. 24 Haziran eski yönetim sistemiyle birlikte eski devir siyasetinin ve siyasetçilerinin de tarihe karıştığı gün olacaktır." diye konuştu.

  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ÖZEL YAYIN Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün 23.00'te Habertürk TV, Show TV ve Bloomberg HT ortak canlı yayınında Habertürk TV Genel Müdürü Veyis Ateş’in sorularını yanıtlayacak.

"YENİ DÖNEMDE KÖHNE SİYASET ANLAYIŞINI KÖKÜNDEN KAZIYACAĞIZ"

Yeni dönemde bu köhne siyaset anlayışını kökünden kazıyıp atacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni dönemde terör sevicilere, sadece takoz olmayı siyaset sananlara artık yer yok, artık dönem millete söyleyecek sözü sunacak projesi olanın dönemidir, artık dönem milletin değerleriyle beklentileriyle dalga geçenlerin değil. Bunlara saygı duyanların olduğu dönemdir. Artık dönem millete hizmet edebilecek siyasetçilerin kadroların dönemidir" diye konuştu.

"BU SİSTEM SÜREKLİ DARBE, MUHTIRA, VESAYET ÜRETİYOR, DEĞİŞTİRMEMİZ LAZIM"

27 Mayıs tarihinin önemli bir gün olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Türk Demokrasisinin kara günlerinden biri. Tam 58 yıl önce bugün milletin oylarıyla işbaşına gelen bir hükümet darbeyle devrildi. Darbeciler sadece milli iradeyi çiğneyip geçmekle kalmadılar. Tarihimizin en utanç veren cinayetine imza attılar. Türkiye’nin başbakanı tamamı deli saçma ithamlarla idam sehpasına çıkarıldı. Menderes’i asanlar ilmiği sadece onun boynuna değil, tüm milletimizin iradesine geçirdiler. İşte o zaman bunların arkasında yine CHP zihniyeti vardı. Buradan rahmetli Menderes ve onunla birlikte idam edilen Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu’yu bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Aziz hatıraları demokrasimize neden daha çok sahip çıkmamızın cevapları olarak milletimizin vicdanında yaşamayı sürdürecektir. Türkiye’de darbeler asla rastgele yapılmaz. Hepsinin bir sebebi vardır. Hatta hepsinin sebebi aynıdır.

"ARTIK DEVİR ESKİ DEVİR DEĞİL"

Türkiye ne zaman demokraside ekonomide atağa kalksa, zemini hazırlanıyor. Bir darbe ve muhtıra ile önü kesiliyor. 70’de bunu yaşadık, 1980’de, 1997’de bunu yaşadık. 27 Nisan 2007’de elektronik muhtıra ile başlayan 17-25 Aralık’ta süren, 15 Temmuz’da kanlı darbe girişimiyle benzer sıkıntılara maruz kaldık. Artık devir eski devir değil. 15 Temmuz’da F-16'lar, helikopter, tank, toplarla saldırdılar. Milletim onların önünde eğilmedi. Ne dedi; ‘İmandır o cevher ki ilahi ne büyüktür, imansız olan paslı yürek sinede yüktür.’ Bugüne kadar bu kardeşiniz ve bizler beşer planında hiçbir gücün önünde eğilmedik. Biz sadece ve sadece Rabbimizin huzurunda rüku ve secdede eğiliriz. İçeriden yıkamadıkları Türkiye’yi dışarıdan kuşatma çabalarını da aynı planın çabası olarak görüyorum. Milletimizle birlikte bu teşebbüslerin hepsini de bozguna uğrattık. Artık bu sistem sürekli darbe muhtıra vesayet üretiyor, değiştirmemiz lazım. Bunu da yerli ve milli anlayışla gerçekleştirmemiz gerekiyor."

Erdoğan, "Türkiye bu günlere durduk yere gelmedi. Bu arayışın birkaç asırlık mazisi var. Yakın dönemde de 2007 yılında başlamış süreç var. Her biri üzerinde düşünülmesi, tartışılması hadiseleri yaşadık. Birileri şahsileştirmeye çalışsa da mesele Ahmet Mehmet meselesi değil. Mesele Türkiye’nin ülkesi ve milletiyle birliği beraberliği geleceği meselesidir." şeklinde konuştu.