Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

13 Ağustos'ta Gaziantep’in Şehitkamil ilçesi Batıkent Mahallesi'nde bir apartmanın 4. katından düşerek ölen 17 yaşındaki Duygu Delen’in ölümüne sebep olmakla suçlanan Mehmet Kaplan çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

İHA'nın haberine göre, Delen ailesinin avukatı Önder Alkurt yaptığı açıklamada, Kaplan'ın kanında ve idrarında uyuşturucu tespit edildiğini söyledi.

DAVANIN SEYRİNİ GELİŞTERECEK GELİŞME

Avukat Alkurt, İstanbul'da adli tıp raporunda yapılan incelemede Mehmet Kaplan'ın kanında alkolün ötesinde uyuşturucu bulunduğunu söyledi.

Bilirkişi raporunun incelendiğini belirten Önder Alkurt, "Bu çok önemli bir gelişme. Davanın seyrini değiştirecek bu gelişmenin detayları daha sonra ayrıntılarıyla kamuoyuna duyurulacaktır" ifadelerini kullandı.

ACILI ANNEDEN DİKKAT ÇEKEN İFADE

Öte yandan soruşturma kapsamında genç kızın annesi Şenel ile babası Bülent Delen'in de bilgisine başvuruldu. Cumhuriyet savcılığınca beyanı alınan anne Şenel Delen, olayı kızının arkadaşından telefonuyla öğrendiğini belirtti.

AA'nın haberine göre, kızı ile zanlının yaklaşık bir yıldır arkadaş olduklarını ve bunu Duygu'nun kendisine söylediğini ifade eden anne Delen, "Ramazan ayı içinde Duygu bana gelip Mehmet'ten ayrıldığını söyledi." dedi.

Delen, aynı tarihlerde bir gece saat 02.00 sıralarında evin önünde bir bağırma ve araç sesi duyduğunu anlatarak, "Aşağıdaki şahıs kendisini çimlere atıyordu. Taşkınlık gösteren hareketler sergiliyordu, tüm mahalleyi rahatsız etmişti. Duygu bana bunları yapanın Mehmet olduğunu söyledi." diye konuştu.

Bu olayın ardından kızından telefon numarasını alarak zanlıyı aradığını aktaran anne Delen, şöyle devam etti:

"Konuşmamızda kendisine Duygu'nun onu bu şekilde tanıtmadığını, yaptığının yanlış olduğunu, kendisini rezil ettiğini, bir daha böyle şeyler yapmaması gerektiğini söyledim. Kendisi bana özür içerikli mesajlar gönderdi ancak ben cevap vermedim. Mehmet K, bu olayı Duygu'ya 'babasının öğrenmesi ve Duygu'yu onlara vermemiz ve onları evlendirmemiz için yaptığını' anlatmış. Bu olaydan 2 ay sonra Mehmet K, kızımın gittiği etüt merkezine arabasıyla gidip orada da taşkınlık çıkarmış."

Delen, bu olaylar üzerine zanlının üvey annesi ile görüştüğünü, kadının Mehmet K. ile Duygu'nun nişanlarının yapılmasını istediğini ifade etti. Kızının yaşının küçük olması ve henüz üniversiteye gitmediği için bu teklife sıcak bakmadığını belirten anne Delen, daha sonra herhangi bir görüşmelerinin olmadığını kaydetti.

"ZAMAN ZAMAN VÜCUDUNUN ÇEŞİTLİ YERLERİNDE MORLUK VE TIRNAK İZLERİ OLURDU"

Duygu'nun daha önce şüpheli tarafından darbedilip edilmediğini bilmediğini aktaran Delen, "Kızım bana böyle bir şey anlatmadı ancak bir gün burnunda morluklar gördüm ve nasıl olduğunu sorduğumda kızım banyodan düştüğünü söyledi. Bunun üzerine kızımı hastaneye götürdüm hatta zaman zaman vücudunun çeşitli yerlerinde morluk ve tırnak izleri olurdu. Nasıl olduğunu sorduğumda bana arkadaşları ile şakalaştığını söylerdi." ifadelerini kullandı.

Şüpheli ile kızının arasında "açık giyinme" konusunda tartışma yaşandığını kızının kendisine söylediğini kaydeden Delen, "Hatta bu konu Mehmet K'nin annesi ile telefonda görüşürken de gündeme gelmişti. Ben de annesine kızımın kılık kıyafetine müdahale edilmesinin doğru olmadığını söylemiştim." diye konuştu.

"KIZIM HAYAT DOLU, NEŞELİ, SEVECEN BİRİSİYDİ"

Kızının hayat dolu olduğunu vurgulayan Delen, "Kızım hayat dolu, neşeli, sevecen, dertlerini bana anlatabilen, sorunlarına dışarıda çözüm aramayan birisiydi. Mehmet K. ile olan ilişkisi nedeniyle herhangi bir psikolojik bunalımı bulunmuyordu. Bu nedenle kızımın kesinlikle intihar etmiş olabileceğini düşünmüyorum." dedi.

Baba Bülent Delen de kızının neşeli birisi olduğunu asla intihar edecek birisi olmadığını söyledi.