Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Heybeliada'da ormanlık alanda yangın çıktı!
0:00 / 0:00

İstanbul Heybeliada'da, Kuleliköşk mevkiinde ormanlık alanda henüz bilinmeyen bir nedenle vatandaşların verdiği bilgiye göre bugün saat: 13.07'de yangın çıktı. Ada sakinlerinin verdiği bilgiye göre alevler, 40 dakika içerisinde geniş bir bölgeye yayıldı.

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYINIZ...

TAHLİYELER BAŞLADI

Heybeliada Kuleli Köşk mevkisindeki dumanı gören adalılar yetkililere haber verdi. Ekipler, limandaki insanları tahliye ediyor.
Heybeliada’da orman yangını olduğu ihbarı üzerine derhal bölgeye intikal eden KEGM-3 botuyla bölgedeki vatandaşların tahliyesi gerçekleştirildi. NENE HATUN gemisiyle birlikte KEGM-5 ve KEGM-6 botlarının bölgeye intikal halinde olduğu öğrenildi.

İstanbul Valiliği'nden Heybeliada'da çıkan orman yangınına ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, "Emniyet, İtfaiye ve Orman Harekât Merkezlerinden alınan bilgilere göre; bugün saat 13.15'te Adalar İlçemiz Heybeliada Kuleli Köşk mevkiindeki ormanlık alanda yangın çıkmıştır. Söz konusu bölgeye süratle güvenlik, itfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri sevk edilmiştir. Ekiplerimizce; 3 itfaiye, 2 arazöz, 1 toma ile karadan, 3 yangın söndürme helikopteri ile havadan söndürme çalışmalarına devam edilmektedir. Balıkesir ve Bursa'dan sevk edilen 2 helikopter ile İzmir, Muğla ve Antalya'dan sevk edilen 4 yangın söndürme uçağı ve 2 adet itfaiye aracı adaya hareket halindedir. Yangının çıkış sebebiyle ilgili soruşturma başlatılmıştır" denildi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yaptığı açıklamayla Heybeliada'daki yangının saat 14.55'te kontrol altına alındığını bildirdi.

YANGIN ALANI HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

İstanbul Heybeliada’da ormanlık alanda çıkan yangın havadan ve karadan yapılan müdahale ile kontrol altına alındı. Yangının bıraktığı hasar ve soğutma çalışmaları drone ile havadan görüntülendi.

Heybeliada Kuleli Köşk mevkiinde öğle saatlerinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin karadan ve havadan helikopterle yaptıkları müdahale ile kontrol altına alındı. Yangının ormanlık alanda bıraktığı hasar ve devam eden soğutma çalışmaları drone ile havadan görüntülendi.

"YANGIN BÜYÜME EĞİLİMİNDE"

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ise bir televizyon kanalının canlı yayınında yaptığı açıklamada, rüzgar ve lodosun etkisiyle yangının büyüme eğiliminde olduğunu belirterek, yangına havadan ve karadan müdahale edildiğini, çalışmalara gönüllü kuruluşlar ve halkın da destek verdiğini söyledi.

Heybeliada'da orman ile yerleşim yerlerinin nerdeyse iç içe olduğunu, o yüzden her zaman risk bulunduğunu aktaran Gül, "Eğer süre çok uzarsa yerleşim yerlerini tehdit etme riski var. Kısa sürede söndürebilirsek korkulan olmayacak. Olağanüstü bir şey olmazsa bir süre sonra söndürülebileceğimizi düşünüyoruz, dar alanda kalarak söndürmeye çalışacağız" diye konuştu.

"YARALANAN KİMSE YOK"

Yangının Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi'nin yakınında olduğunu ama şu aşamada müzeye sıçrama ihtimalinin olmadığını belirten Gül, yangın nedeniyle yaralanan ya da etkilenen kimsenin olmadığını, feribot seferlerinde de bir aksama yaşanmadığını kaydetti.

HAVADAN VE KARADAN MÜDAHALE EDİLİYOR

Yangına havadan ve karadan müdahale edilirken, alevlerin yerleşim bölgelerine yakın olması vatandaşlarda tedirginliğe yol açtı.

VATANDAŞLAR DA YARDIMCI OLUYOR

Haftasonları vatandaşların özellikle piknik yapmak için tercih ettiği Heybeliada'da geçen yıl da yangın çıkmıştı.

Yangına vatandaşların da müdahale ettiği görüldü. Bölgedeki şiddetli rüzgarın yangının büyümesine neden olduğu öğrenildi.

Bölgede 1 uçak, 3 helikopter ve 5 arazözle, alevlere müdahale edildiği bildirildi. Yangına, Kartal ve Maltepe ilçelerinden itfaiye ekipleri de sevk edildi.

"ÜÇ BÖLGEDEN İKİSİ KONTROL ALTINA ALINDI"

İstanbul İtfaiyesi Daire Başkanı Remzi Albayrak yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Yangın adada 3 bölgede başladı. İki bölgedeki alevler kontrol altına alındı. Diğer bölgedeki alevler de kontrol altına alınacaktır. Yerleşim alanlarında şu an için risk yok gibi görünüyor. Ancak rüzgarın şiddeti ve yön değiştirmesi de değişebilir; ama şu an için risk yok gibi.

Yangını kontrol altına aldıktan sonra soğutma çalışmalarımız devam ediyor. Soğutma çalışmasının dikkatle ve sabırla yapılması gerekiyor. Her 4 adamızda da bizim yangın takımımız var ve 3 dakika içinde müdahale ettik. Ancak böyle bir yangına takviye ekiplerle müdahale edilebilirdi. Müdahale zamanında yapılmıştır ama kontrol altına alınması zaman almıştır. Gerekirse personel ve araç takviyesi yapılacak."

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.