Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM / Ajanslar

Son dakika... Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamaya göre Suriye'nin İdlib kentinde 2 asker şehit oldu, 5 asker ise yaralandı. 

MSB'den yapılan açıklamada, "Ateşkesi sağlamak üzere İdlib bölgesinde bulunan unsurlarımıza yapılan hava saldırısı sonucu 2 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 5 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Belirlenen hedefler ateş altına alınmış, alınmaya devam edilmektedir. Bugüne kadar olduğu gibi şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamış, bundan sonra da bırakılmayacaktır. Hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, TSK ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için de acil şifalar dileriz. " ifadelerine yer verildi. 

50'DEN FAZLA REJİM UNSURU ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Açıklamada "İdlib bölgesindeki çeşitli kaynaklardan alınan son bilgilere göre; 50’den fazla Rejim unsuru, 5 tank, 2 zırhlı personel taşıyıcı, 2 silahlı pikap, 1 obüsün imha edildiği öğrenilmiştir." denildi.

ACI HABER AİLEYE ULAŞTIRILDI

İdlib'deki saldırısı sonucu şehit olan tankçı sözleşmeli er Mustafa Ertürk'ün Gaziantep'teki ailesine şehadet haberi ulaştırıldı. Şehidin evine ve sokağına Türk bayrakları asıldı, sokağa taziye çadırı kuruldu.

HATAY'A ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

Suriye'nin İdlib şehrinde rejim güçlerinin saldırısında şehit olan Teğmen Ali Emre Fırıncıoğulları'nın (24) memleketi Hatay'ın Samandağ ilçesindeki baba evine acı haber ulaştı.

Şehit Teğmen Ali Emre Fırıncıoğulları'nın Samandağı Deniz Mahallesi'ndeki baba evine gelen askeri heyet, acı haberi baba Remzi Fırıncıoğulları ve anne Münteha Fırıncıoğulları'nın İzmir'de bulunması nedeniyle şehidin yakınlarında verdi. Oğullarının şehit olduğu haberini İzmir'de alan Fırıncıoğulları çiftinin Hatay'a gelmeleri için özel uçak tahsis edildiği öğrenildi.

Şehidin baba evine Türk bayrakları asılırken, acı haberi alan yakınları taviye için eve akın etti. Baba Remzi Fırıncıoğulları'nın 3 yıl önce oğlunu asteğmen olarak birliğine teslim ettiği fotoğrafları sosyal medya hesabından "Bugün oğlum Ali Emre'yi asteğmen rütbesiyle Balıkesir Bakım-Onarım Komutanlığı'na vatan görevini yapmak üzere teslim ettim. Yıllar ne çabuk geçmiş, en küçük oğlumuzu askere gönderecek yaşa gelmişiz. Hayırlısıyla görevlerini ifa ederler inşallah. Allah evlatlarımızın ana babalarına sağ salim dönmelerini nasip etsin, vatanımızı milletimizi korusun kendilerine şimdiden hayırlı tezkereler diliyorum" notuyla paylaştığı görüldü.

Bekar olan şehidin Samandağ ilçesinde defnedileceği öğrenilirken, cenaze töreninin ne zaman olacağı konusunda henüz bilgi verilmedi.

CİLVEGÖZÜ GİRİŞİNDE SELA OKUTULDU

Yoğun çatışmaların yaşandığı Suriye'nin İdlib bölgesinde ateşkesi sağlamak için bulunan Türk askerine yapılan hava saldırısında şehit olan 2 askerin naaşı yurda getirildi.

Şehit naaşlarının İdlib'in Serakip bölgesinden Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan yurda girişinde camiden sela okutuldu.

Naaşlar tekbirler eşliğinde yurda giriş yaptı.

DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI

Cilvegözü Gümrük Camii'nin minaresinden yükselen sela sesleri şehit kortejinde bulunanlar tarafından huşu içerisinde dinlenirken, duygu dolu anlara sahne oldu.

OKTAY'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İdlib'de 2 askerin şehit olduğu, 5 askerin yaralandığı saldırıya ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Ateşkesi sağlamak üzere İdlib bölgesinde bulunan unsurlarımıza yapılan hava saldırısı sonucu şehit olan kahraman askerlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Aziz milletimizin başı sağolsun." ifadesini kullandı.

KILIÇDAROĞLU: MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İdlib'de şehit olan iki askere Allah'tan rahmet, yaralı askerlere acil şifa diledi.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "İdlib bölgesindeki unsurlarımıza yapılan hava saldırısı sonucu şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun." ifadesini kullandı.

ALTUN: İNSANLIK ÖNÜNDE HESAP VERECEK

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, saldırıya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

İdlib’te barışı temin etmek, insani yardım faaliyetlerini yönetmek üzere bulunan askerlerimize Rejim tarafından gerçekleştirilen saldırıda 2 askerimiz şehit olmuş, 5 askerimiz yaralanmıştır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyoruz. Devletimiz şehitlerimizin kanını yerde bırakmamış, bırakmayacaktır. Suriye’yi kana, teröre, gözyaşına açık hale getiren kim varsa insanlık önünde hesap verecektir. Devletimiz büyüktür, milletimiz azizdir, vatanımız kutsaldır.

ÇAVUŞOĞLU: ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE KALMAYACAK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "İdlib'de şehit düşen kahramanlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milli Savunma Bakanlığımızın da açıkladığı gibi, aziz şehitlerimizin kanı hiçbir zaman yerde kalmadı, bundan sonra da kalmayacak" ifadelerini kullandı.

 

TBMM BAŞKANI GÖK: BÜYÜK ÜZÜNTÜYLE ÖĞRENDİK

TBMM Başkanvekili Levent Gök, TBMM Genel Kurulunda, Bankacılık Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sırasında, Milli Savunma Bakanlığından yapılan bir açıklama olduğunu aktardı.

"İdlib'de 2 askerimizin şehit olduğunu, 5 askerimizin yaralandığını büyük üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz." diyen Gök, şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine ve Türk ulusuna başsağlığı, yaralanan askerlere acil şifa diledi.

Gök, "Ulusumuzun başı sağ olsun." diye konuştu.

BAKAN ALBAYRAK:

Mardin’de “İş Dünyası ile Buluşma"sında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2 şehidimiz var, onlarla birlikte hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. 5 yaralımız arkadaşlar iletti. Onlara da Rabbim acil şifalar nasip etsin diyorum. Yaralılarımız ve şehitlerimizle birlikte Rabbim ailelerine sabırlar ihsan etsin” dedi.