Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu tarafından yayımlanan 2019 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu'nun Türkiye bölümünü değerlendirdi.

Rapor için, "Türkiye bölümü gerçek ve tarafsız olmaktan uzaktır." ifadesini kullanan Kalın, "ABD'li yetkililer tarafından FETÖ gerçeğinin anlaşılamadığını gösteren rapor, terör örgütü olduğu hukuken ispatlanmış FETÖ'yü masumlaştırmaya çalışmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

"ELİ KANLI TERÖR ÖRGÜTÜNÜ MAĞDUR İFADELERİYLE AKLANMAYA ÇALIŞMAK BEYHUDE"

Diğer suçlarının yanı sıra 15 Temmuz darbe girişiminde 251 vatandaşı şehit eden ve binlerce masum sivilin yaralanmasına sebep olan eli kanlı bir terör örgütünü, "dini baskıya uğrayan mağdur" ifadeleriyle aklamaya çalışmanın beyhude bir çaba olduğunu belirten Kalın, "Bu rapor ABD'nin terörle mücadele konusundaki körlük ve tarafgirliğinin açık bir göstergesidir." ifadelerini kullandı.

Raporun, Türkiye'deki dini azınlıklar konusunda da büyük bir yanılgı ve kasıtlı çarpıtma çabası içinde olduğunu aktaran Kalın, şunları kaydetti:

"DEVRİM MAHİYETİNDEKİ ADIMLARIN YOK SAYILMASI SİYASİ SAİKLE HAREKET EDİLDİĞİN GÖSTERİYOR"

"Türkiye'de dini azınlıklar hukuk devleti çerçevesinde, eşit vatandaşlar olarak ve inanç özgürlükleri korunarak yüzyıllardır barış içinde yaşamaktadırlar. 

ABD Dini Özgürlükler Komisyonu, tarafgir ve yanlış kaynaklardan beslenerek ülkemizdeki azınlık cemaatlerine büyük bir saygısızlıkta bulunmuştur. Türkiye'de dini özgürlük ve çoğulculuk konusunda azınlık cemaatlerinin yaptığı açıklamaların dikkate alınmaması, manidardır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde azınlık cemaatlerinin vakıf mülklerinin iadesinden dini ibadet ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar pek çok alanda atılan devrim mahiyetindeki adımların yok sayılması ise siyasi saiklerle hareket edildiğini göstermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti olarak bu tarafgir ve iyi niyetten uzak raporu şiddetle kınıyor, ABD yönetimini ve Kongreyi ülkemizin gerçeklerini çarpıtmaya yönelik bu yanlıştan dönmeye çağırıyoruz."

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri