Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Yargı Son Dakika: Zühtü Arslan yeniden AYM başkanı seçildi

    Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın 10 Şubat'ta görev süresinin dolacak olması nedeniyle Yüksek Mahkeme’de seçim yapıldı.

    Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre mevcut başkan Zühtü Arslan ile üyeler Kadir Özkaya ve Rıdvan Güleç arasında başlayan başkanlık yarışında üye Kadir Özkaya adaylıktan çekilince, aday sayısı 2’ye düştü. Zühtü Arslan ve Rıdvan Güleç'in yarıştığı seçimlerin ikinci günü çekişmeli geçti. İki aday da 7-8 oy bandında gidip geldi. Bazı oylamalarda Arslan 8, bazı oylamalarda ise Güleç 8 oya ulaştı. Ancak gerekli olan 9 oya ulaşamadıkları için seçilemediler.

    48. OYLAMADA SONUÇ ÇIKTI

    48. oylamada ipi göğüsleyen Arslan oldu. Arslan salt çoğunluğun bir fazlası olan 9 oyu alarak, 4 yıllığına yeniden AYM Başkanı seçildi. Diğer aday Güleç ise 5 oyda kaldı. Son oylamada sandıktan çekilen aday Özkaya'ya bir oy çıktığı da öğrenildi.

    YENİ ÜYE OYLAMAYA KATILMADI

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Resmi Gazete’de bugün yayımlanan atama kararı ile boş bulunan Anayasa Mahkemesi Üyeliği’ne Adalet Bakanı Yardımcısı Yıldız Seferinoğlu’nu atamıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı dördüncü üye olan Seferinoğlu, başkanlık seçimlerinde henüz yemin etmediği için oy kullanamadı.

    ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR?

    Zühtü Arslan, 1964’te Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğdu. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde insan hakları ve sivil özgürlükler alanında, doktorasını da aynı Fakültede anayasa hukuku alanında yaptı. 2002 yılında doçent, 2007 yılında ise profesör unvanını aldı. 2001 yılında bir süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde çalıştı. Ayrıca 23.12.2010 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini yürüttü. 2009 yılında başkanlığına atandığı Polis Akademisinde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde “Anayasa Hukuku”, “İnsan Hakları”, “Devlet Kuramları” gibi dersler verdi. Ayrıca 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesinde “Turkish Public Law” dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesinde “Hukuk ve Siyaset” dersini verdi. Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından 11. Cumhurbaşkanı Adbullah Gül tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi üyeliğine, 10 Şubat 2015’te ise Mahkeme başkanlığına seçildi.

    Arslan, evli ve dört çocuk babasıdır.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ