Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

TÜRKİYE: 55 - YUNANİSTAN: 84

SALON: Prag H2 Arena
HAKEMLER: Jasmina Juras, Boris Krejic, Maj Kazuko Forsberg

TÜRKİYE: Pelin 2, Ayşe 1, Olcay 11, Birsel, Bahar 6, Işıl 10, Tuğçe 3, Hollingsworth 15, Şaziye, Tilbe 1, Cansu 6, Esra
YUNANİSTAN: Stamolamprou 6, Stamati, Lymoura 7, Spyridopoulou 3, Maltsi 25, Nikolopoulou 4, Sotiriou 3, Kosma, Spanou 11, Kaltsidou 10, Christinaki 9, Fasoula 6

1. PERİYOT: 15-10 (Türkiye lehine)
DEVRE: 30-36 (Yunanistan lehine)
3. PERİYOT: 40-57 (Yunanistan lehine)

MİLLİLER'İN RAKİBİ SLOVAKYA OLDU
Kadınlar Basketbol Avrupa Şampiyonası çeyrek final maçında Fransa'ya 67-40 mağlup olan Slovakya, Türkiye'nin rakibi oldu.

İLK 5 DEĞİL, İLK 6 GİDECEK
Dünya Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak olan İspanya'nın yarı finale yükselmesinin ardından turnuvanın 6.'sı da şampiyonaya gitme hakkı kazanacak. Türkiye'nin Dünya Şampiyonası'na katılması için, Slovakya'yı mağlup etmesi yeterli olacak.

HİDAYET TÜRKOĞLU: DÜNYA ŞAMPİYONASI'NA GİDECEĞİMİZE İNANIYORUM
Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın Yunanistan karşısında aldığı farklı yenilgi sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Üzüntülü olduklarını söyleyen Türkoğlu, "Sonuçta grup maçlarında kızlarımız iyi oynadı. Ama çeyrek finalde iyi oynayan bir Yunan takımıyla karşılaştılar. Sporun iyi yanlarını, kötü yanlarını bazen size iyi öğretiyorlar. Bugün de o günlerden bir tanesiydi. Maalesef istediğimiz oyunu oynayamadılar ve yarı finale gitme hakkını kaybettiler. Ama turnuvaya başlamadan önce kızlarımıza söylediğimiz şey; Milli takım olarak, hem erkek, hem kadın takımı olarak Dünya Şampiyonası'na, Avrupa Şampiyonası'na gitmemiz gerektiğiydi" diye konuştu.

"MORAL BOZMAYA GEREK YOK"
Türkiye'nin önemli organizasyonlarda yer almasının çok önemli olduğunu söyleyen Türkoğlu, "Ülke olarak bu tip organizasyonlarda olmamız gerektiğini dile getirdik. İnanıyorum ki, önümüzdeki 2 maçı daha iyi oynayıp Dünya Şampiyonası'na gitme hakkı kazanacaklardır. Yönetim olarak her koşulda onların yanındayız. Moral bozmaya gerek yok. Bu sporun bir parçası. Önemli olan bunu en kısa sürede atlatıp önümüzdeki 2 maça bakmaktır. Dualarımız onlarla. Yönetim olarak, tribündeki tüm taraftarlara teşekkür etmemiz gerekiyor. Kızlarımızı sonuna kadar desteklediler. Ama bazen istediklerimiz olmuyor ama hayat da devam ediyor. Önümüzde 2 önemli maç var ve inşallah bunları kazanırlar, ülke olarak yıllardır sürdürdüğümüz gelenekleri devam ettirip, milli takımlarda gerek Dünya Şampiyonası'nda, gerek Avrupa Şampiyonası'nda boy gösterme fırsatı buluruz" diyerek sözlerini tamamladı.

EKREM MEMNUN: DÜNYA ŞAMPİYONASI'NA GİTMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ
Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası Çeyrek Final karşılaşmasında Yunanistan karşısında alınan farklı yenilginin ardından A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Ekrem Memnun basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yunanistan'ın pota altın ve boyalı bölgeyi çok iyi savunduğunu bildiklerini söyleyen Memnun, "Maçın başında dışarıdan birkaç tane soktuk ama sonra iyi hücum edemedik. Moral bozukluğu oldu. Savunmada çok kötüydük. Bugün büyük hayal kırıklığı yaşadım savunmada. Hiçbir şey yapamadık. Çok kötüydük. Bugün tamamen yenilmeyi hak ettik. Gerekli mücadeleyi de ortaya koyamadık. Söyleyecek bir şey yok. Yunan takımı, bu turnuvada çok iyi oynadı. Uyarmaya çalıştım herkesi, izlettirdim ama yeterince hazırlamamışız demek ki. Biz bu kadar kötü bir takım değiliz. Maalesef bir çeyrek final daha kaybettik. Bundan sonra bu maçı iyi analiz etmemiz lazım. Buraya madalya için gelmiştik ama en kötü Dünya Şampiyonası hedefine tutunmak istiyoruz, onun için yarışın içindeyiz. Şimdi konuşacağız, o maça da en iyi şekilde çıkıp, bu hedefe ulaşmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız" diye konuştu.