Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

UEFA'nın, Galatasaray'ı 2015-2016 sezonunda finansal fair play kurallarını yerine getiremediği gerekçesiyle Finansal Kontrol Kurulu (CFCB) Yargı Komisyonuna sevk etmesinin ardından, başkan Dursun Özbek basın toplantısı düzenledi...

İşte Özbek'in açıklamaları:

"Galatasaray futbolda Türkiye'nin en başarılı takımıdır. Galatasaray, kuruluş felsefesine bağlı olarak Süper Kupa'yı, Uefa Kupası'nı da müzesine götürmüştür. 

Avrupa'daki başarılar alınırken Galatasaray her şeyi doğru mu yaptı? Bazı hatalarımız oldu. Galatasaray bir çok şeyi doğru yaptı ama eksikliklerimiz de oldu. Bazı şeyleri halının altına süpürdük. Özellikle son yıllarda finansal konularda bazı eksiklerimiz oldu."

HT SPOR yayın yönetmeni Halil Özer, Dursun Özbek'in açıklamalarını yorumladı;

"UEFA İLK OLARAK GALATASARAY'I İNCELEMEYE ALDI"
"UEFA, futbolun içine kara paranın girmemesi için Finansal Fair-Play'i başlattı. UEFA, 2012'de Financial Fair Play uygulamasında ilk olarak Galatasaray'ı mercek altına aldı ve mali açıdan incelemeye aldı. Çünkü Avrupa'da en çok görünen takımdık. UEFA yetkilileri bu incelemeyi yaparken çok hassaslar. Bütün dosyaları didik didik ediyorlar. 2012/13'te zarar 38 milyonken 2013/14'te zarar 70,4 olmuş. UEFA kriterleri üç sezon arka arkaya 30 milyon Euro'dan fazla zarar edemezsin diyor. 2014/25'te yeni bir yönetim geldi. Ben de finansal durumlardan sorumluydum. Zarar 55,8 milyon Euro. Biz yönetime gelince bu kötü tabloyu gördük ve bazı kısıtlamalara gittik. İsrafı engelleme hareketimiz yine de istenilen düzeye gelmedi. En büyük etken geçmişte yapılan kontratlardı."

GALATASARAY'IN SON 3 SEZONDAKİ ZARARI:
2012/13: 38 milyon Euro
2013/14: 70,4 milyon Euro
2014/15: 55,8 milyon Euro

"Ne Duygun Yarsuvat döneminde ne de şimdi hiçbir zaman sportif başarının eksilmesine izin vermedik. Galatasaray'ın kaynakları, Galatasaray'ı yönetmek için yeterlidir. Sportif başarı için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Galatasaray girdiği her branşta şampiyonluğun adayıdır."

"SIRA DİĞER TAKIMLARA DA GELECEK"
"Süper Lig takımlarının borcu 4.2 milyar TL. UEFA nezdinde Galatasaray öncelik almıştır ama sıra diğerlerine de gelecektir. Bu Galatasaray'ın Avrupa'daki yeriyle ilgilidir."

UEFA'DAN GELEN MEKTUP...
"Dün akşam geç vakitlerde UEFA'dan bir mektup aldık... UEFA'dan gelen mektupta, bu tablonun kabul edilemez olduğu söyleniyor. UEFA, bize şu anki mali durumun 2016 sonuna kadar düzeltilmesinin mümkün olmayacağını söyledi. UEFA'dan 3 senelik süre istedik. Bu sürede dengenin yakalanacağını söyledik. Zararların nasıl önleneceğini projelendirdik, önlerine koyduk."

"UEFA 1+1 YIL MEN CEZASI İSTİYOR"
"UEFA inceleme komitesi üst kurulu, Galatasaray'ın 1+1 şeklinde Avrupa'dan men edilmesini istiyor. Bu karar değil, mutalaa... Galatasaray'ın 2016 sezonunun sonuna kadar 134 milyon Euro zararı kapatması söz konusu değil. UEFA alt kurulu, 134 milyon Euro'luk zararı 3 senede telafi edemeyeceğimizi belirtti. UEFA'ya savunmamızı daha geniş şekilde yapacağız. Galatasaray'ın zarar almaması için elimizden geleni yapacağız. Galatasaray'ın ağır bir ceza almamasıyla veya kabul edilebilir bir ceza almasını sağlayarak bu işten sıyrılacağız."

"BENİM GÖREVİM GALATASARAY'IN CEZA ALMAMASI"
"Şubat sonuna kadar UEFA bizi çağıracak ve yeni bir savunma vereceğiz. Galatasaray'ın nasıl bir ceza alacağı konusunda hiçbir fikrimiz yok. Galatasaray'ın bu zamana kadar ceza alacağını hiç aklımıza getirmedik.
Hala ceza almaması yönünde duygu taşıyorum. Başkanlığa aday olduğum dönemde de açıkladım. Galatasaray'ın kaynakları bu problemlerin üstesinden gelmesi için mümkün. Benim görevim Galatasaray'ın ceza almaması. Ancak şu da bir gerçek ki, bu bir yargılama. Başımız ağrıyacak. Finansal sorunlar Türk futbolunun kanseridir. Bu köprüden bütün Türk takımları geçecek."

"Galatasaray hiçbir zaman bir şubesini kapatmak gibi bir tasarrufta olamaz. Amatör şubelerimiz artarak devam edecek. Mustafa Denizli'nin verdiği raporlar doğrultusunda nokta transferlerimiz devam edecek. Transferde bir denge politikası izleyeceğiz"

"SADECE AVRUPA'DAN MEN DİYE YORUMLAMAYIN"
"Hayal kırıklığı yaşamıyorum. Ben Galatasaray'a hizmet etmek için gelmiş birisiyim. Bu tablonun müsebbibi de ben değilim. Kulüp bu tabloyla hayatına devam edebilir mi? Bunu sadece kupalardan men şeklinde yorumlamayın. Galatasaray'ın zarar görmemesi için elimizden geleni yapacağız."

"Galatasaray Başkanlığı ateşten gömlek giymek değil, gurur duyulacak bir durumdur. İyi zamanlarda iş yapmak kolay. Asıl olay zor zamanlarda hizmet etmektir. Galatasaraylılara ve Türk futboluna sesleniyorum. Bu acı reçeteyi tüm kulüpler tadacak."

"Dost kulübümüz Beşiktaş'ın yaptığı gibi 'Feda' demeyeceğiz. Galatasaray'ın değerlerini devreye sokacağız."