Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTÜRK SPOR | AHMET SELİM KUL

Fenerbahçe yeni sezonu Monaco maçıyla açarken, taraftarları yeni transferlerden daha çok heyecanlandıran bir isim var. 2 yıl boyunca 4.6 milyon Euro karşılığında Roma’ya kiralanan ve 11 milyon Euro da satın alma opsiyonu bulunan Salih Uçan, İtalyan kulübünün bu opsiyonu kullanmamasıyla geri döndü.

Çizme’de geçirdiği 2 yılda çok fazla şans bulamayan genç oyuncu için eleştiri sesleri yükselse de, Fenerbahçe’ye döner dönmez önce hazırlık maçlarında, sonra da Monaco ile oynanan resmi maçta ortaya koyduğu performansla Salih, herkesi heyecanlandırmaya başladı. Geri dönen Salih’in hem oyunununda hem fizik gücünde hem de karakterinde oluşan olgunlaşma net bir şekilde gözlemlenirken aslında bu durum Salih’in Roma’da çektiği cefanın bir sonucu olarak ortaya çıktı.

SABATİNİ ELEŞTİRİLİYOR
Roma’ya sportif direktör Walter Sabatini’nin kararı ile transfer edilen Salih Uçan, bugünlerde gazeteciler ve bloggerlar tarafından daha yüksek sesle eleştirilmeye başlanan Sabatini’nin genç kıyımının bir kurbanı oldu. Sabatini döneminde Roma, Salih ile birlikte tam 26 tane genç oyuncu transfer ederken bunlardan sadece 2 tanesi kulübe katkı sağladı. Erik Lamela ve Marquinhos dışında geride kalan 25 oyuncu ya kalıcı olamadı ya da kayda değer bir katkı veremedi. Roma’nın gençlere fazlasıyla yatırım yapmasına rağmen bu oyunculara şans vermemesi, pek çok gencin kariyerinin düşüşe geçmesine sebep oldu. İşte Salih de bu sistemin mağduru olurken, Roma döneminde kadroya girebilmek için yaptığı yoğun çalışmalar ise onun için çok faydalı bir birikim oldu. Salih belki Roma’da devam edemedi ama orada çektiği cefa sonucunda Fenerbahçe’ye harika bir dönüş yaparken şimdi Sarı-Lacivertli formayla sefa sürmeyi hedefliyor