Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM / AA

Suudi Arabistan resmi ajansında (SPA) yer alan habere göre, bugün Riyad, Mekke, Medine, Eş-Şarkiye, El-Kasim ve Asir kentlerinde "terör örgütü kurmak, polis karakollarına saldırmak, güvenlik güçlerini öldürmek, düşman taraflarla iş birliği yapmakla" suçlanan 37 kişi idam edildi. 

İdamların, Temyiz Mahkemesi ve Yargıtaydan onay alındıktan sonra Kraliyet emriyle infaz edildiği belirtildi.

Haberde, idam edilenlerin yaşları ve isimlerine dair bilgi verilmezken, tamamının Suudi Arabistan vatandaşı olduğu kaydedildi.

AB'DEN İDAM TEPKİSİ

Avrupa Birliği (AB), Suudi Arabistan'da 37 kişinin idam edildiğine dikkati çekerek Birliğin "kesin bir şekilde" ve her koşulda idam cezasına karşı olduğunu vurguladı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'da dün 37 kişinin idam edildiği, bunun ülkedeki olumsuz eğilimin giderek arttığını gösterdiği kaydedildi.

Toplu infazların adil yargılama sürecine gölge düşürdüğü ifade edilen açıklamada, idam edilen kişilerin kimliklerinin aynı zamanda ülkede mezhepçi gerginliği tetikleme potansiyeli taşıdığına dikkati çekildi.

Açıklamada, "AB kesin bir şekilde, her koşul ve durumda idam cezasına karşı çıkıyor. Acımasız ve insanlık dışı bu cezanın caydırıcı etkisi olduğunu düşünmüyor." ifadeleri kullanıldı.