Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Taliban duyurusunda kız çocuklarının eğitim hakkından bahsetmedi
0:00 / 0:00
Reuters / HABERTURK.COM

Hareketin başkent Kabil'i ele geçirmesinden bir aydan fazla bir süre sonra, Taliban ekonomiyi yeniden açmak ve şehirlerde normal yaşamı yeniden sağlamak için uğraşırken çoğu eğitim kurumu kapalı kaldı.

Uluslararası arenada, örgütün iktidarı ele geçirmesinin ardından “insan hakları ihlallerine" ilişkin uyarılar devam ederken Taliban üyeleri, kız çocuklarının eğitimini yasaklayan bir önceki Taliban yönetiminin “köktenci politikalarını” tekrarlamayacaklarını ancak “kızların ve erkeklerin ayrılmış sınıflarda olduğu sürece” okuyabileceklerine “söz” verildiğine ilişkin bir açıklama yapmıştı.

Taliban okulları "kapatma emri" vermemiş olsa da ülkedeki güncel durumunun kadınlar ve kız çocukları için pek çok faaliyetin henüz mümkün olmadığı ve kadınların kamusal alandan kademeli bir şekilde dışlanması anlamına geldiği anlaşılıyor.

Cuma günü yapılan açıklamada, Taliban’ın kız çocuklarının eğitimine ilişkin referans vermemesi “Afganistan'da kızların ortaöğretime gitmelerinin yasaklanması olarak anlaşıldı.”

Açıklamada, "Bütün öğretmenler ve erkek öğrenciler okula gitmeli" denildi ve ilkokul ve ortaöğretim devlet ve özel okullarının yanı sıra resmî medrese dini okullarının cumartesi gününden itibaren açılacağı belirtildi.

"Fermanın" kesinliği halinde, Guardian’ın da aktardığı gibi, “Afganistan, nüfusunun yarısının ortaöğretime katılmasını yasaklayan dünyadaki tek ülke olacak.”

Benzer bir haberse cuma günü, Taliban’ın “geçici hükûmetinin” Kabil’deki Kadın Bakanlığı binasının, “Dua, Rehberlik ve Faziletin Teşviki ile Ahlaksızlığın Önlenmesi” Bakanlığına dönüştürmesi ile gerçekleşti.

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.