Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ukrayna: Rusya, Zaporijya yakınlarını vurdu - Dünyadan Haberler
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik 24 Şubat'ta başlattığı saldırılar devam ederken, Ukrayna ordusu Rus güçlerinin Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya yakınlarını vurduğunu söyledi.

    FOTO:DHA
    FOTO:DHA

    Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, "Energodar'da patlama. Rus güçleri şehrin yerleşim bölgelerini bombalıyor. Sivillerin arabaları ve evleri yanıyor. Binanın dairelerinden birinin isabet aldığı düşünülüyor. Can kayıpları ve yıkımın boyutuna ilişkin bilgiler netleştiriliyor" denildi.

    REKLAM

    ZELENSKİY, ŞANTAJ DEMİŞTİ

    FOTO:AP
    FOTO:AP

    Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Zaporijya ve çevresinde yapılan saldırıları 'şantaj' olarak değerlendirmişti.

    Zelenskiy, "Nükleer santral bombardımanı ile sürekli provokasyonlar düzenliyorlar, devletimize ve tüm özgür dünyaya daha da şantaj yapmak için ek güçlerini bu yöne çekmeye çalışıyorlar. Santrale ateş açan ya da santrali bir kalkan olarak kullanan her Rus askeri, istihbaratımız, gizli servisimiz, ordumuz için özel bir hedef haline geldiğini anlamalıdır" ifadelerini kullanmıştı.

    REKLAM

    ELEKTRİK ŞEBEKESİYLE BAĞLANTISI KESİLDİ

    FOTO: DHA
    FOTO: DHA

    Ukrayna Devlet Nükleer Enerji Şirketi Energoatom, 25 Ağustos'ta Zaporijya Nükleer Santrali'nin elektrik şebekesiyle bağlantısının tarihte ilk defa kesildiğini bildirmişti.

    Rusya ise santrale Ukrayna tarafından saldırı gerçekleştirildiğini öne sürerek, "Ukrayna'nın saldırılarını kınıyoruz" açıklamasını yaptı.

    *Haberin görseli Associated Press tarafından servis edilmiştir.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ